هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 15 خرداد 1399
ساعت 20:04
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 17 دى 1396 ساعت 22:33
يكشنبه 17 دى 1396 20:50 ساعت
2018-1-7 22:33:59
شناسه خبر : 282146
بیزینس اینسایدر آمریکا در گزارشی قابل تامل اعتراضات در ایران را با سبک زندگی این طبقه اشراف مرتبط دانسته است. " زندگی عجیب و غریب « بچه پولدارهای تهران، باعث تظاهرات در ایران می شود." این تیتری است که این رسانه آمریکایی برای گزارشش برگزیده است.
بیزینس اینسایدر آمریکا در گزارشی قابل تامل اعتراضات در ایران را با سبک زندگی این طبقه اشراف مرتبط دانسته است. " زندگی عجیب و غریب « بچه پولدارهای تهران، باعث تظاهرات در ایران می شود." این تیتری است که این رسانه آمریکایی برای گزارشش برگزیده است.

گروه اجتماعی-رجانیوز: دی ماه همواره برای کشور، دارای ماجراها و حوادثی بوده است. اینبار امسال شاهد تجمعات مردمی با هدف اعتراض به وضع نامناسب معیشتی و اقتصادی بود. اعتراضاتی که البته با اغتشاش عده محدودی آشوب طلب برانداز به انحراف کشیده شد؛ البته اعتراضات بحق مردم ماه هاست که نسبت بی عدالتی اقتصادی، تبعیض،  فاصله طبقاتی، ایجاد یک طبقه نوکیسه ثروتمند بی ملاحظه، رانتخواری ها و... در جریان بوده است. در واقع از مهمترین علل پیدایش این اعتراضات، نمایش زندگی‌های اشرافی طبقات برخوردار در شبکه های مجازی است. سبک زندگی ای که از سوی طبقات ثروتمند و سلبریتی های حقیقی و مجازی در شبکه های اجتماعی پر طرفداری نظیر اینستاگرام ارائه می شود.

 

به گزارش رجانیوز، اولین حسی که مشاهده این سبک زندگی در ذهن مخاطبان ایجاد می کند، القای حس فاصله طبقاتی و فقر میان اقشار متوسط و پائین جامعه با این اشخاصی است که شهوت دیده شدن ولو به قیمت افسوس خوردن مردم جامعه شان را دارند . هنگامی که سلبریتی ها و  به اصطلاح بچه پولدارها در اوج مشکلات مردم عکس های ریخت و پاش های خود را منتشر می کنند، باعث می شودکه این تصور بیش از پیش تثبیت شود.

 

در همین زمینه پایگاه بیزینس اینسایدر آمریکا در گزارشی قابل تامل اعتراضات در ایران را با سبک زندگی این طبقه اشراف مرتبط دانسته است. " زندگی عجیب و غریب « بچه پولدارهای تهران» باعث تظاهرات در ایران می شود." این تیتری است که این رسانه آمریکایی برای گزارشش برگزیده است. بیزینس اینسایدر در ادامه این گزارش به بررسی صفحه ای در اینستاگرام به اسم «بچه پولدارهای تهران» به عنوان یک نمونه آماری پرداخته است.

 

در گزارش این نشریه می خوانیم:  ایران اخیرا با فوران گسترده تظاهرات در سراسر کشور مواجه شد که ارمغان آن حضور مخالفان و موافقان دولت در خیابان ها بود. تظاهرکنندگان در ایران علیه همه چیز از دولت گرفته تا اختلافات اقتصادی کشور، بسیج شدند. به تدریج در سراسر کشور، معترضان به سمت همان هدف چرخیدند:  یک الیت ثروتمند که مزایایی  از دولت  به دست آورده اند.

 

بیزینس اینسایدر در توضیح این طبقه می افزاید: به نظر می رسد که دست کم بخشی از این باز بودن ( نمایش عمومی ثروت) تحت تاثیر رسانه های اجتماعی بوده است، به ویژه  برای ایرانی ها که برای هزاران سال به سختی ثروت خود را به عنوان یک راز حفظ کرده اند.

 

این نشریه  در ادامه به نقل از لس آنجلس تایمز می نویسد: " زمانی که خودروهای مازراتی اکازیون  گاه به گاه از خیابان های شلوغ تهران  عبور می کنند معترضان فریاد می زنند دیگر این شکاف طبقاتی بس است."

 

لس آنجلس تایمز  از صفحه اینستاگرام "ریچ کیدز آو تهران " استفاده کرده  که در آن "جوان های جذاب ، صندلهای هرمس هزار دلاری  خود و استخرهای شلوغ  را در عمارت های لوکس در پایتخت جایی که شاید در بخش دیگری از شهر، یک شهروند مستاصل ناامید برای مخارج اولیه زندگی در حال فروش کلیه خود است."

 

 

 از سوی دیگر در روزنامه نیویورک تایمز هم یک روزنامه نگار ایرانی می نویسد، "جوانان ثروتمند جوان مانند یک طبقه اشرافی جدید که از منابع ثروت خود بی اطلاع هستند عمل می کنند." آنها با پورشه ها  و  مازراتی های  خود در خیابان های تهران در میان چشمان طبقه ضعیف جامعه  رانندگی می کنند و در مورد ثروت خود در اینستاگرام  پست می گذارند.

 

 

لس آنجلس تایمز می افزاید: نابرابریها درباره بخش زیادی از معترضین طی دهه گذشته رو به افزایش بوده و به نظر میرسد در نهایت صبر آنها تمام شده است، به ویژه پس از آنکه حسن روحانی بودجه ریاضتی را ارائه کرد.

 

این نشریه در پایان می  نویسد: در حالی که قشر ضعیف و کارگر جامعه در خیابان ها مشغول اعتراض بودند، حساب توئیتری بچه پولدارهای تهران ( Rich Kids Of Tehran ) از حسن روحانی  حمایت می کرده است.