هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 10 دى 1396 ساعت 15:33
يكشنبه 10 دى 1396 15:19 ساعت
2017-12-31 15:33:19
شناسه خبر : 281805
کانال ضد انقلاب آمد نیوز بالاخره شب گذشته با درخواست وزیر ارتباطات از دسترس خارج شد. با این حال همچنان این سوال در اذهان باقی مانده است که اگر دولت توانایی اقدام برای مسدود سازی کانال های ضد انقلاب و تروریستی را در اختیار داشته است، چرا تا کنون هیچ اقدامی در این خصوص انجام نداده بود؟
کانال ضد انقلاب آمد نیوز بالاخره شب گذشته با درخواست وزیر ارتباطات از دسترس خارج شد. با این حال همچنان این سوال در اذهان باقی مانده است که اگر دولت توانایی اقدام برای مسدود سازی کانال های ضد انقلاب و تروریستی را در اختیار داشته است، چرا تا کنون هیچ اقدامی در این خصوص انجام نداده بود؟

گروه سیاسی_رجانیوز: کانال ضد انقلاب آمد نیوز بالاخره شب گذشته با درخواست وزیر ارتباطات از دسترس خارج شد.

 

به گزارش رجانیوز محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات –عصر شنبه (۹ دی) در هشداری به موسس شبکه مجازی تلگرام مبنی بر نفرت‌پراکنی کانال تلگرامی آمدنیوز، تشویق مردم به استفاده از  کوکتل مولوتوف و مسلح شدن و ناآرام کردن جامعه؛ و ضرورت متوقف شدن کانال یادشده توسط تلگرام نوشت:

«یک کانال تلگرامی عملاً مردم را دعوت به ایجاد ناامنی و استفاده از بمب دستی و اسلحه می‌کند».

آذری جهرمی با طرح سؤالی گفت: «زمان توقف خشونت‌پراکنی نیست؟».

 

 

ساعاتی پس از انتشار این توییت پاول دورف، بنیانگذار تلگرام در پاسخ به سوال وزیر ارتباطات این گونه نوشت: « ترویج خشونت بر اساس مقررات تلگرام ممنوع است، اگر صحیح باشد، ما ناچاریم این کانال‌ها را مسدود کنیم بدون توجه به اندازه کانال و تاثیرات سیاسی آن».

 

 

پس از این پیام بود که کانال ضد انقلاب آمدنیوز از دسترس خارج شد و پاول دوروف، بنیانگذار شبکه تلگرام، در پی این تعلیق توضیح زیر را منتشر کرد:

«کانال تلگرامی آمدنیوز از دنبال‌کنندگانش تقاضای استفاده از بمب‌های دستی (کوکتل مولوتوف) علیه پلیس کرده بود که به‌دلیل نقض سیاست "ممنوعیت درخواست برای خشونت" ما تعلیق شد.مراقب باشید. اصولی وجود دارند که نباید از آن‌ها تخطی شود».

 

البته این اولین باری نیست که آمدنیوز و کانال های مشابه، اقدام به نفرت پراکنی و دعوت مردم به خشونت می کنند. در دوسال اخیر که نفوذ شبکه های اجتماعی و به خصوص تلگرام در بین کاربران ایرانی افزایش پیدا کرده است، گروه های ضدانقلاب نیز با سوء استفاده از این فضا سعی در پیاده سازی اهداف خود از این طریق داشته اند. این در حالی است که دولت مردان دولت حسن روحانی در این مدت هیچ گونه اقدامی برای مقابله با مجرمان اینترنتی در این زمینه نشان نداده اند. این درحالی است که پیش از این وزیر اطلاعات اعلام کرده بود که رابط های این شبکه ها در داخل از ایران را شناسایی کرده اند، اما تنها به «تذکر دادن» به آنها اکتفا کرده بود!

 

 

با این حال اگرچه اقدام وزیر ارتباطات برای مسدود سازی این کانال ضدانقلاب قابل تحسین است اما سوالی که پس از این اتفاق مطر می شود این است که کانال تلگرامی آمد نیوز که دعوت به خشونت (رفتار تروریستی)، ساخت بمب دستی، حمله به مراکز رسمی و ایجاد اغتشاش می کرد و از سوی "دورف" مدیر تلگرام مسدود شد، چرا دو سال بود از برخی مدیران دولتی حمایت می کرد و چرا پای ثابت حمایت از روحانی در تبلیغات انتخاباتی امسال بود؟! آیا وزارتخانه های ارتباطات و اطلاعات، این پرسش مهم را بررسی و به مردم گزارش می دهند؟

 

همچنین اینکه یک کانال از یک شبکه عنکبوتی به هم پیوسته را مسدود کنند و مشابه های همان کانال ادامه فعالیت بدهند، نشان می دهد جدیتی برای مقابله با تحریک به خشونت و اغتشاش وجود ندارد و بیشتر با یک بازی و شوخی روبه رو هستیم.

 

جدیت دولت و وزارت ارتباطات به این است که پیام رسان های امن ایرانی را جایگزین پیام رسان های بیگانه مانند تلگرام کند. این که اتاق فرمان و کنترل یک پیام رسان در بیرون از مرزها باشد و از پیام رسان به عنوان بی سیم کودتا و آشوب استفاده شود، نقض امنیت  و منافع ملی است و تداعی به روز رسانی شیوه مدیریت آشوب در  مرداد سال 1332 توسط رادیو BBC را می کند.

 

آیا دولت به شکل اساسی و نه فرمالیته و نمایشی، تکلیف مسئولیت صیانتی و نظارتی خود در قبال فضای پر خطر مجازی را معلوم می کند ؟

 

دولت حسن روحانی در ایام انتخابات از سوی همین کانال ضدانقلاب و برخی شبکه های دیگر مورد حمایت قرار گرفته بود، دولت اگر می خواهد در موضع اتهام نایستد، باید در عمل از طریق وزارتخانه های ارتباطات و اطلاعات، مرز استفاده مشروع و قانونی از فضای مجازی با کاربرد تروریستی و براندازانه را مشخص کند.

وزارت اطلاعات تمام مرتبطین کانال تروریستی را که نقش مهمی در آشوبگری و تخریب اموال عمومی داشتند، می شناسد. آیا بالاخره با این شبکه جاسوسی و ترور برخورد می شود؟ آنها کیستند؟