هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 28 دى 1396
ساعت 03:16
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 5 آذر 1396 ساعت 21:22 2017-11-26 21:22:52
شناسه خبر : 280437
سالهاي مديدي است كه تركيه درخواست اوليه خود را براي عضويت در اتحاديه اروپا ارائه كرده است. 
 
اقدامات گام به گام و ايجاد تغييرات متعدد در ساختارهاي گوناگون داخلي و خارجي سبب گشته تا به جرات بتوان گفت كه هيچ دولتي به اندازه دولت انكارا، اهداف، ارزشها و سياست هاي داخلي و خارجي ملت خود را به پاي خواسته هاي اروپا و امريكا ذبح نكرده است! 
 
 پيام هميشگي دولتهاي اروپايي به اقدامات خاضعانه انكارا هم هميشه همين بوده: "كه از ورود تركيه به اتحاديه اروپايي استقبال مي شود اما تاريخ ورود ان به زمان بستگي دارد تا شرايط عضويت محقق شود." اين زمان از 14 اوريل 1987 كه تركيه درخواست رسمي براي پيوستن به اتحاديه اروپا را داده تا به امروز ادامه داشته و تركيه همچنان زنبيل به دست در پشت اين درب به انتظار نشسته! 
 
اميد داشتيم تا تجربه تركيه و چالش هايش با اتحاديه اروپا سبب شود تا سر برخي در داخل به سنگ بي اعتمادي به غرب اصابت كند تا به جاي چشم دوختن به دروازه هاي غرب به ظرفيت هاي عظيم ملي چشم بدوزند. اميدي كه محقق نشد چرا كه برخي از رسانه هاي حامي دولت و روزنامه هاي زنجيره اي با ذوق زدگي فراوان تاكيد دارند كه افتتاح دفتر اتحاديه اروپا در تهران به گسترش روابط اقتصادي و ديپلماتيك منجر خواهد شد! 
 
اولا: با توجه به تجربه برجام معلوم نيست كه چرا دولتمردان اصرار مكرر دارند تا سر مردم را با رفتن اين هيئت و ان هيئت اروپايي و حالا با تاسيس دفتر اتحاديه اروپا در تهران گرم كنند! مگر ملت فراموش كرده است رپرتاژ تبليغاتي مداوم رييس جمهور را كه از صف كشيدن ديوانه وار اروپايي ها در پشت دروازه هاي ايران حكايت مي كرد! صف كشيدني كه تاكنون اثر ملموسي در زندگي مردم نداشته است چرا كه ماهيت سياسي اروپا و امريكا يكي است و اروپا نمي تواند مستقل از امريكا تصميم بگيرد! اين مهم را نه سخنان دلواپسان كه اظهارات مدير عامل توتال تاييد مي كند انجايي كه مي گويد:
 " اگر رژيم تحريمي براي ايران وجود داشته باشد، مجبوريم به شدت ان را بررسي كنيم. ما با امريكا كار مي كنيم، سرمايه هايي در امريكا داريم كه باعث افزايش بيشتر سرمايه هاي ما در امريكا مي شود."
 
با توجه به سخنان مدير عامل توتال ايا انهايي كه تصور ايجاد شكاف بين اروپا و امريكا را در سر مي پروراندند و با سوپرتزهايي نظير اينكه بايد با اروپا مماشات كرد و قراردادهاي جديد و اغواكننده اي منعقد كرد تا انها را به ماندن در برجام تشويق كنيم ايا حاضرند بابت اين مطايبات از محضر ملت عذرخواهي كنند.
 
مگر جناب زنگنه در هنگام تنظيم و امضاي اين قرارداد در تيرماه گذشته از منافع بسيار ان براي ايران غزل سرايي نمي كرد و حتي پا را فراتر گذاشته و از اين قرارداد به عنوان عاملي براي تامين امنيت ياد نمي كرد! قراردادي كه هنوز سه ماه از تنظيم ان نگذشته و وارد فاز اجرا نشده با تهديد ترامپ و به تبع ان ناز و عشوه هاي توتال به همگان ثابت كرد كه دلبستن به شركتهاي غربي نه تنها توليد امنيت نمي كند، بلكه به دليل تبعات و پيامدهاي ان مي تواند مخل امنيت و بعضا از دست دادن فرصت ها و ظرفيت ها و نيروهاي توانمند داخلي باشد.
 
ثانيا: ايا خردمندانه است كه هر عبرتي را دوباره تجربه كنيم؟ ان رسانه ها و روزنامه هاي زنجيره اي كه از بابت افتتاح دفتر اتحاديه اروپا در ايران ذوق زده شده و در مدح اين اقدام قلم مي زنند ايا نمي بينند اقدامات خصمانه اتحاديه اروپا عليه ملت ايران در پسا برجام را؟ چرا كساني هنوز درصدد بازسازي همان روند پراشتباه و خسارت باري هستند كه بيست و چند سال پيش و پس از به بن بست خوردن روند " تنش زدايي با اروپا" در دولت سازندگي كه از سوي اروپايي ها به" گفت و گوهاي انتقادي "تعبير شد می باشند؟ روندي كه سرانجام ان به خروج دسته جمعي و توام با تهديد سفراي اروپايي در سال 75 انجاميد. روندي كه با انفعال و اغماض در زمينه حقوق بشر و غيره ... همچون مدل خسارت بار برجام موجب طلبكار شدن بيشتر غرب از ما ميشود. غربي كه خود سرچشمه نقض سيستماتيك حقوق بشر است! 
 
ثالثا: افتتاح دفتر اتحاديه اروپا در تهران به كدامين روابط ديپلماتيك و اقتصادي منجر خواهد شد وقتي كه در راهبرد اتحاديه اروپا در قبال ايران كه در پيش نويس اين قطعنامه در فروردين 93 منتشر شده چنين امده:
 
" از هيات هاي پارلماني اروپا خواسته شده تا در سفر به ايران با منتقدان حكومت، فعالان جامعه مدني و زندانيان سياسي ايران ملاقات داشته باشند." 
 
زمانيكه اين دفتر در تهران وجود خارجي نداشت اقايان در سال 88 گراي تحريم هاي ظالمانه ملت را به دشمن مي دادند حال با افتتاح اين دفتر در تهران ايا اين مكان به گسترش روابط اقتصادي منجر خواهد شد يا محفلی میشود برای شب نشینی دوستان داخلی رکس تیلرسون برای براندازی نرم در ایران؟
 دیدگاه کاربران

قرآن کریم سوره مائده آیه 51 :
اى کسانى که ایمان آورده اید! یهود و نصارى را دوست خود نگیرید، آنان بعضى شان دوست بعضى دیگرند و هر کس از شما آنان را دوست خود گیرد حتماً او از آنان خواهد بود. همانا خدا مردم ستمکار را هدایت نمى کند.

احسنت ...بسيار جامع و كامل بود

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 


 

 

x