هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 20 آذر 1396
ساعت 22:42
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 23 آبان 1396 ساعت 21:40 2017-11-14 21:40:38
شناسه خبر : 279771
خبرگزاری فرانسه از مانیل گزارش داد: آنگ سان سوچی رهبر میانمار روز سه شنبه در دیدار با دبیر کل سازمان ملل و وزیر امور خارجه آمریکا در فیلیپین، با فشار مضاعف برای حل بحران اقلیت مسلمان روهینگیا رو به رو شد.
خبرگزاری فرانسه از مانیل گزارش داد: آنگ سان سوچی رهبر میانمار روز سه شنبه در دیدار با دبیر کل سازمان ملل و وزیر امور خارجه آمریکا در فیلیپین، با فشار مضاعف برای حل بحران اقلیت مسلمان روهینگیا رو به رو شد.

براساس این گزارش، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در این دیدار به سوچی گفت که صدها هزار مسلمان بی خانمان که به بنگلادش گریخته اند، باید اجازه بازگشت به منازلشان در میانمار را داشته باشند.


گوترش همچنین بر لزوم تمهیدات تقویت کننده برای تضمین کمک رسانی به مسلمانان روهینگیا، فراهم کردن زمینه بازگشت داوطلبانه این افراد به میانمار و برقراری آشتی واقعی بین جوامع میانماری تاکید کرد.


رهبر میانمار همچنین در حاشیه اجلاس سران شرق آسیا در مانیل با رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا دیدار داشت. واشنگتن در اعلام موضع خود در مورد وضعیت ایالت راخین میانمار، جانب احتیاط را رعایت و از انتقاد صریح سوچی خودداری کرده است.


در همین حال، سوچی در جریان دیدار با تیلرسون از پاسخ به سوال خبرنگاری که از وی پرسید آیا روهینگیایی ها شهروندان میانمار هستند یا نه، خودداری کرد.


تیلرسون که قرار است روز چهارشنبه (فردا) راهی میانمار شود، پس از دیدار با سوچی، در حلقه خبرنگاران قرار گرفتند و با این پرسش مواجه شد که آیا پیامی برای مقام های میانمار دارد؟ وی این سوال را نادیده گرفت و تنها از خبرنگاران تشکر کرد.


از سویی، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا بعدا گفت که دیپلمات ارشد واشنگتن (تیلرسون) در سفر به میانمار، فرمانده ارتش این کشور را تحت فشار قرار خواهد داد تا خشونت در ایالت راخین را متوقف و امکان بازگشت امن مسلمانان روهینگیایی را به این کشور فراهم کند.


در این میان، جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز از دیدار با رهبر میانمار سخن گفت و افزود: مذاکره ای طولانی با وی در مورد فلاکت آوارگان مسلمان در ایالت راخین داشتم.
در پی حملات 25 آگوست (سوم شهریور ماه) ارتش میانمار و گروه های شبه نظامی افراطی بودایی به مسلمانان روهینگیایی، صدها تن کشته شده و بیش از نیم میلیون مسلمان از ترس جان خود به بنگلادش در همسایگی میانمار گریخته اند که این مساله، بحران انسانی وسیعی را در میان این آوارگان رقم زده است. 


سازمان ملل می گوید ارتش میانمار در تلاشی هماهنگ و سازمان یافته برای پاکسازی منطقه از اقلیت روهینگیا است، اقدامی که به منزله پاکسازی قومی تلقی می شود. ارتش میانمار امکان بازدید خبرنگاران مستقل و گروه های امدادگر از این منطقه را به شدت محدود کرده است. 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 


 

 

x