هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 23 آبان 1396 ساعت 14:55 2017-11-14 14:55:05
شناسه خبر : 279727
فرماندار خمین با بیان اینکه بحران آب در خمین نگران کننده است گفت: مسئولان برای جلوگیری از افت بیشتر منابع آب باید تلاشی مضاعف را در دستور کار قرار دهند.
به‌گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم؛ سیدمهدی ساداتی ظهر امروز در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان خمین اظهار داشت: بحران آب در این شهرستان نگران کننده است و مسئولان برای جلوگیری از افت بیشتر منابع آب باید تلاشی مضاعف در دستورکار قرار دهند. 
 
وی افزود: سفره‌های آب زیرزمینی موجود فقط متعلق به ما نیست بلکه متعلق به نسل‌های آینده است و اگر ما امروز از آب به صورت بهینه استفاده نکنیم  تا چند سال آینده فرزندان ما با بحران شدید بی آبی روبه‌رو می‌شوند.
 
فرماندار خمین تصریح کرد: حفاظت از منابع آب باید به یک فرهنگ عمومی در کشور تبدیل شود.
 
ساداتی بیان کرد: اعضای شورای حفاظت از منابع آب شهرستان باید شرایط را به گونه‌ای فراهم کند که با استفاده از سیاست‌های علمی و ارشادی و تبیین مشکل کم آبی برای مردم آنها را به حفاظت از منابع آب تشویق کنند و از سیاست‌های قهری به عنوان آخرین حربه استفاده شود. 
 
وی ادامه داد: استفاده از ظرفیت شوراها و دهیاران برای تبیین مشکل کم آبی و لزوم کاهش برداشت از منابع آبی برای کشاورزان و بهره‌برداران روستایی باید در دستور کار اعضای شورا به‌ویژه بخشداران مرکزی و کمره قرار گیرد.
 
فرماندار خمین خاطرنشان کرد: خمین یک شهرستان کشاورزی است و در بحث کشاورزی مهم‌ترین مولفه آب است و در صورت عدم رعایت بحث برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی کشاورزی شهرستان با بحران جدی مواجه می‌شود.
 
ساداتی با اشاره به تخصیص سهمیه 180 لیتر آب در ثانیه از محل سد کوچری به شهرستان خمین گفت: شرکت جهاد نصر باید تسریع در آبرسانی به روستاهای شهرستان را در دستور کار خود قرار دهد تا روستاهایی که با بحران کم آبی مواجه هستند قبل از فرار رسیدن فصل گرما از نعمت آب آشامیدنی سالم بهره‌مند شوند.
 
مدیر دفتر حفاظت وبهره برداری آب منطقه‌ای استان مرکزی هم در این جلسه گفت: برطرف شدن مشکل کمبود آب در خمین در گروی اجرای طرح تعادل بخشی با سیستم آبیاری نوین، نصب کنتورهای هوشمند، مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز و کاشت محصولات کم آب بر و رعایت الگوی کشت است. 
 
کریمی افزود: در حال حاضر در استان مرکزی تعداد 10500 حلقه چاه آب مجاز و 2700 حلقه چاه غیر مجاز داریم و در شهرستان خمین با 195 میلیون متر مکعب کسری مخزن مواجه هستیم.
 
وی خاطرنشان کرد: در بحث تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز در استان روند روبه رشدی داشته و این موضوع با جدیت در دستور کار آب منطقه‌ای قرار دارد زیرا در صورت عدم تعیین تکلیف چاه‌های فاقد پروانه و جلوگیری از اضافه برداشت آب در استان با مشکل جدی مواجه می‌شویم.
 
مدیر دفتر حفاظت وبهره برداری آب منطقه‌ای استان مرکزی عنوان کرد: دشت خمین به عنوان یکی از دشت‌های پایلوت کشوری در بحث حفاظت از منابع آبی انتخاب شده و ما تمام توان خود را برای اجرای پروژه‌های احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در دشت خمین به‌کار می‌گیریم.


 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x