هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 20 آذر 1396
ساعت 22:18
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 15:00 2017-11-13 15:00:37
شناسه خبر : 279637
مطابق آمارهای منتشره میزان خرید تضمینی گندم در سال 92 تا 96  به ترتیب 4.8 میلیون تن،6.7 میلیون تن، 8 میلیون تن، 11.5 میلیون تن و در نهایت 8.8 میلیون تن بوده است.
مطابق آمارهای منتشره میزان خرید تضمینی گندم در سال 92 تا 96 به ترتیب 4.8 میلیون تن،6.7 میلیون تن، 8 میلیون تن، 11.5 میلیون تن و در نهایت 8.8 میلیون تن بوده است.

گروه اقتصاد – رجانیوز: در سال گذشته زمانیکه دولت مشغول تبلیغ عملکرد خودش بود و تولید بیش از یازده میلیون تن گندم را نتیجه مدیریت صحیح خویش در وزارت  جهاد کشاورزی اعلام می کرد،کارشناسان اقتصادی دو عامل افزایش باران و پرآبی و اختلاف قیمت گندم تضمینی با بازار جهانی را دلیل اصلی این افزایش تولید دانستند و در بررسی های خود گفتند از آنجا که این افزایش برداشت وخرید ناشی از عملکرد علمی نیست، در سال آینده با کاهش برداشت و خرید مواجه می شویم که متاسفانه آمارهای منتشره حاکی ازکاهش 23 درصدی دارد.

به گزارش رجانیوز: مطابق آمارهای منتشره میزان خرید تضمینی گندم در سال92 تا96 به ترتیب 4.8 میلیون تن،6.7 میلیون تن، 8 میلیون تن،11.5 میلیون تن و در نهایت 8.8میلیون تن بوده است.

حسن روحانی در مراسم جشن شکرگذاری برداشت محصول سال 95، افزایش برداشت را ناشی از عملکرد دولت خویش دانست و گفت:

 

افزایش 20 میلیون تن محصول کشاورزی طی 3 سال، حاصل تلاش کشاورزان، برنامه ریزی دقیق، مسئولان است.


در همان زمان کارشناسان اقتصاد کشاورزی این صحبت های رییس جمهور را رد کرده و دو عامل افزایش باران و اختلاف قیمت گندم تضمینی خریداری شده از سوی دولت با بازار جهانی را دلیل این نتیجه دانستند.


وزارت نیرو و محمود واعظی وزیر وقت ارتباطات و رییس دفتر فعلی رییس جمهور بر دلیل افزایش باران صحه گذاشتند. وزارت نیرو در پایان سال ابی 94-65 اعلام کرد:


ارتفاع بارش در سال آبی 94-95 در کل کشور برابر با 241 میلی لیتربوده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال معادل 22 درصد افزایش داشته است.


محمود واعظی نیز در سفر تبلیغاتی اعضای هیات دولت برای جبران آرای فسق روحانی در انتخابات ریاست جمهوری 96 به شهرستان سنقروکلیایی استان کرمانشاه، در شورای اداری این شهرستان گفت:


بارندگی زیاد بوده و تولیدات به یکباره زیاد شد و فکر نمیکردیم اینقدر باید پول بدهیم.


صحبت های محمود واعظی خط بطلانی بود بر تمام ادعاها که دولت با یک برنامه منسجم توانست میزان تولیدات کشاورزی در کشور را افزایش دهد. در حالیکه در به تخته خورده و لطف الهی شامل حال کشاورزان شده و با افزایش بارش باران میزات تولیدات زراعی و باغیف افزایش یافته است.

وقتی دولت برنامه بلند مدت افزایش تولیدات کشاورزی و خودکفایی در آن را پیش بینی می کرد، میزان تولیدات هر سال مطابق آن برنامه قابل پیش بینی خواهد بود و دولت در محصولات همجون گندم که خرید تضمینی از مردم دارد، مبلغی بیش از میزان پیش بینی برای خرید تضمینی به شورای اقتصاد پیشنهاد داده و تصویب می کند. در صورتیکه وزارت جهاد کشاورزی میزان حجم خرید گندم تضمینی را حدود 4 هزار میلیارد تومان کمتر از آنچه رخ داده پیش بینی کرد.


از سوی دیگر سال گذشته قیمت خرید تضمینی گندم از سوی دولت 12000 ریال بوده است، در حالیکه قیمت بازار جهانی گندم در حدود 0.160 دلار به ازای هر کیلوگرم بوده که معادل ریالی آن کمتر از 600 تومان خواهد شد که حتی با در نظر گرفتن کرایه حمل و مالیات، باز هم اختلاف قیمت جدی میان خرید تضمینی با آن وجود داشته و این امر گندم کاران را تشویق کرده خلاف گذشته از میان مشتریان بخش خصوصی و دولت، دولت را انتخاب کند و عمدتاً گندم خود را در قالب خرید تضمینی به فروش برسانند.

در سال گذشته این موارد به دولت تذکر داده شد و اعلام شد که با تاخیرهای فراوان در پرداخت پول گندم و تسویه با گندم کاران موجب عدم رغبت آنان برای تولید گندم و یا فروش آن به دولت می شود. گندم کاران با هزینه های نقد پیش رو هستند و به دلیل عدم توانمندی مالی هزینه قیمت محصولشان افزایش می یابد، ولی قادر به فروش نسیه نیستند و انتخاب خودشان را در تغییر خواهند داد.

تمام مسائل فوق منجربه کاهش تولید گندم در سال جاری شد و علی رغم فقط اختلاف قیمت جهانی با خرید تضمینی گندم از سوی دولت، مطابق اعلام سیف مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، از ابتدای سال جاری تاکنون هشت میلیون و 842 هزار و 82 تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شده است.

اما وی در ادامه متذکر شد که فقط 67 درصد مطالبات گندم کاران پرداخت شده تا سال آینده نیز شاهد کاهش تولید گندم باشیم، تا امنیت غذایی مردم به خطر بیفتد. 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 


 

 

x