هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 2 شهريور 1396
ساعت 11:20
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 3 بهمن 1388 ساعت 23:20 2010-1-23 23:20:32
شناسه خبر : 27958

وزیر آموزش و پرورش گفت: با هماهنگی به عمل آمده 150 هزار نفر از فرهنگیان دیپلم و فوق دیپلم با برگزاری آزمون ویژه ای ارتقای تحصیل خواهند یافت.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، حمیدرضا حاجی بابایی در حاشیه همایش فرهنگیان فرهیخته تهران در جمع خبرنگاران گفت: این معلمان از روزهای شنبه تا سه شنبه در مدرسه حضور دارند و در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه با شرکت در کلاس های ضمن خدمت بعد از دو سال به کاردانی و کارشناسی ارتقا خواهند یافت.

وی افزود: این آزمون ها هر سال برگزار می شود تا همه فرهنگیان با مدرک کمتر از کارشناسی به کارشناسی ارتقا یابند.

حاجی بابایی از حذف شرط 25 سال سابقه برای معلمان دیپلم و فوق دیپلم و شرکت آنها در آزمون دوره های ضمن خدمت که پیش از این اعمال می شد نیز خبر داد و گفت: معلمان دیپلم و فوق دیپلم با هر سن و سابقه ای می توانند در این آزمون شرکت کنند.

وی افزود: انچه معلمان در این کلاس ها می آموزند در نحوه تدریس و تربیت دانش آموزان تأثیرگذار خواهد بود.

حاجی بابایی خاطرنشان کرد: در حال ساماندهی دانشگاه پیامبر اعظم (ص) به شکلی هستیم که افرادی که با مدرک کارشناسی وارد آموزش و پرورش می شوند با گذراندن کلاس های مهارتی و آموزش تخصصی دروس، دوره کارشناسی ارشد آموزش دروس را ببینند و مدرک کارشناسی ارشد آموزش دروس تخصصی را دریافت کنند.

وی افزود: دانشگاه پیامبر اعظم می تواند نیروهای مورد نیاز آموزش و پرورش را چه به صورت دبیر و چه به صورت دبیر فنی که تا کنون بر عهده برخی از آموزشکده های فنی بود تربیت کند و مدارکی که از این دانشگاه به دبیران داده می شود کاملاً مطابق با مقررات و ضوابط وزارت علوم خواهد بود.

وزیر آموزش و پرورش به نیروهای شرکتی شاغل در این وزارتخانه اشاره کرد و گفت: نیروهای شرکتی هیچ قراردادی با آموزش و پرورش ندارند و تعهدی در آموزش و پرورش برای استخدام آنها وجود ندارد ولی آنها می توانند از طریق آزمون هایی که برگزار خواهد شد جذب آموزش و پرورش شوند.

حاجی بابایی گفت: با استخدام نیروهای حق التدریس در سال آینده و جذب نیروهای متخصص در برخی رشته ها از طریق آزمون آزاد و همچنین استفاده از بازنشستگان به صورت 8 ساعت تدریس در هفته ، مشکل نیروهای شرکتی از سال آینده برطرف خواهد شد.

وی گفت: به دلیل محدودیت در استخدام افراد نمی توانیم نیروهای جوان را استخدام کنیم و از طرفی استخدام نیروهای شرکتی نیز در آموزش و پرورش ممنوع است، پس باید از همکاران فرهنگی شاغل و بازنشسته برای پر کردن کلاس های درس استفاده شود.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: معلمان و مدیران آموزش و پرورش از منزلت و جایگاه علمی بالایی برخوردار هستند و به دور از شأن فرهنگیان است که از نیروهای خارج از آموزش و پرورش برای پست های آموزش و پرورش استفاده شود و بنده همه مسئولیت های آموزش و پرورش را به معلمان و کارکنان آن خواهم داد.

حاجی بابایی خبر ترک تحصیل سه میلیون دانش آموز را که در برخی از سایت های خبری آمده بود تکذیب کرد و گفت: این خبر کاملاً‌ دروغ است و کسی که آنرا گفته با آموزش و پرورش کاملاً بیگانه است.

وی در پاسخ به سؤالی درباره تغییر امتحانات پیش دانشگاهی نیز گفت: تغییر این امتحانات بر اساس مصوبه مجلس و به صورت آزمایشی بوده است تا ما بتوانیم در سال 91 که باید کنکور حذف شود برای پایه های سوم و دوم و در صورت امکان اول نیز امتحانات سراسری و کشوری برگزار کنیم.

وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: برای این که دانش آموز بتواند در هر رشته ای وارد دانشگاه شود، 60 رشته جدید را در رشته های ریاضی، علوم تجربی، فنی حرفه ای و علوم انسانی به وزارت علوم اعلام کرده ایم که هر دانش آموز با کسب دیپلم به راحتی بتواند در رشته مورد نظر خود در مقاطع کاردانی و کارشناسی ادامه تحصیل دهد.

وزیر آموزش و پرورش به تغییر محتوای آموزشی همزمان با تغییر ساختار آموزشی اشاره کرد و گفت: در این تغییر، علاوه بر کاهش حجم کتاب های درسی، این کتابها از حالت سنتی حافظه پروری خارج خواهند شد و دانش آموز را به تفکر، خلاقیت و نوآوری وا می دارند.

حاجی بابایی دلیل پرداخت نشدن سرانه برخی مدارس را کمبود اعتبارات و نبود مدیریت صحیح در برخی مدارس عنوان کرد و گفت: تصدی برخی کارها بر عهده آموزش و پرورش گذاشته شده که خارج از وظایف آموزش و پرورش است و قسمت عمده ای از اعتبارات آموزش و پرورش نیز برای آنها هزینه می شود.

وی تصریح کرد: با برنامه ریزی های به عمل آمده، مدارس ما در آینده به کانون فرهنگی توسعه محل های شهر تبدیل خواهند شد و خیلی از اعتبارات حاشیه ای که برای کارهای فوق برنامه در خارج از آموزش و پرورش هزینه می شود از ابتدای سال تحصیلی در اختیار مدیران مدارس قرار خواهد گرفت.

حاجی بابایی انتقال مدیریت باشگاه دانش پژوهان آموزش و پرورش و سازمان استعدادهای درخشان به سازمان ملی جوانان را که پیش از این پیشنهاد شده بود منتفی دانست و گفت: اخیراً جلسه هیأت امنای این دو سازمان برگزار شده و تدابیر خوبی برای فعالیت این دو سازمان در سال های آینده اندیشیده شده است.

وی گفت: آموزش و پرورش معلم مازاد ندارد و اگر در جایی اعلام می شود معلم مازاد داریم به مدیریت ضعیف مدرسه و یا آموزش و پرورش منطقه و استان بر می گردد.

وزیر اموزش و پرورش افزود: مأمور شدن معلمان به سازمان ها و نهادهای دیگر در سطوح گسترده انجام پذیر نخواهد بود ولی در موارد استثنایی اجرایی خواهد شد.

وی همچنین گفت: من از روزی که آمده ام هیچ کسی را از مسئولیت خود برنداشتم بلکه هر سمتی را برای هر کسی انتخاب کردم در حقیقت جای خالی را پر کرد. 

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms