هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 3 بهمن 1396
ساعت 12:00
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 20 آبان 1396 ساعت 16:09 2017-11-11 16:09:35
شناسه خبر : 279548
اکثر رسانه‌ها در داخل کشور به نقل از جروزالم‌پست تیتر زدند که این طرح توسط باب کورکر به علت نداشتن رای کافی موقتاً کنار گذاشته شده است اما اگر به اصل خبر مراجعه کنیم متوجه چند نکته دیگر نیز می‌شویم: اول این‌که به اذعان مسئول اطلاع رسانی باب کورکر این سناتور آمریکایی همچنان به تلاش خود برای رسیدن به گزینه مناسب برای اصلاح قانون فعلی ادامه می‌دهد. دوم این‌که مسئول اطلاع رسانی تام کاتن به شکل قطعی کنار گذاشتن طرح مشترک خود و باب کورکر را تکذیب کرده است!
اکثر رسانه‌ها در داخل کشور به نقل از جروزالم‌پست تیتر زدند که این طرح توسط باب کورکر به علت نداشتن رای کافی موقتاً کنار گذاشته شده است اما اگر به اصل خبر مراجعه کنیم متوجه چند نکته دیگر نیز می‌شویم: اول این‌که به اذعان مسئول اطلاع رسانی باب کورکر این سناتور آمریکایی همچنان به تلاش خود برای رسیدن به گزینه مناسب برای اصلاح قانون فعلی ادامه می‌دهد. دوم این‌که مسئول اطلاع رسانی تام کاتن به شکل قطعی کنار گذاشتن طرح مشترک خود و باب کورکر را تکذیب کرده است!
گروه بین‌الملل-رجانیوز: روزنامه جروزالم‌پست روز پنجشنبه در خبری مدعی شد که باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا پیش‌نویس طرحی که خواستار ملزم کردن ایران به شرایط جدید در توافق هسته‌ای است را موقتا کنار گذاشته است. مطابق با ادعای این روزنامه علت این اقدام آن بوده  که طرح مورد نظر 50 رای لازم برای تصویب در مجلس سنا را به همراه نداشته است و به همین علت نیز کورکر از پیش‌برد آن منصرف شده است.
 
به گزارش رجانیوز  از انتشار این خبر منجر شد که برخی از کاربران  فضای مجازی چنین تصور کنند که بطور کلی بازگشت تحریم‌ها منتفی شده و در واقع کنگره نیز دربرابر خواسته ترامپ ایستاده است اما بررسی دقیق و جامع‌ از قوانین آمریکا از یکسو و تحولات کنگره و دولت ایالات متحده پیرامون توافق هسته‌ای نشان از نادرست بودن این ادعا می‌دهد. 
 
 
در همین راستا باید دانست که بعد از سخنرانی ماه اکتبر ترامپ و اعلام عدم پایبندی ایران به برجام، کنگره آمریکا مشغول انجام سه کار است:
 
اول این‌که مطابق با قانون Iran Nuclear Agreement Review Act of 2015  کنگره موظف است بررسی نماید که آیا 4 و نیم دستور اجرایی که رئیس جمهور  اجرای آن را طبق برجام موقتاً متوقف -waive- کرده همچنان متوقف باقی بماند و یا خیر. این بررسی نیازمند 60 روز زمان است.
 
دوم این‌که با وضع تحریم‌های جدید علیه ایران برخی از آن‌چه که خود نقص توافق هسته‌ای می‌خواند را مرتفع نماید. تصویب تحریم Hr1698 یک نمونه از این تحریم‌ها بود که علاوه بر برنامه دفاعی موشکی، تحقیقات هوافضایی ایران را نیز تحت تحریم‌های خود قرار می‌داد.
 
سوم این‌که با اصلاح متن قانون Iran Nuclear Agreement Review Act of 2015 شروط و سختگیری‌های جدیدتری را بر روی ایران اعمال نماید تا از این طریق به هدف خود از جمله دائمی کردن محدودیت‌های موجود در برجام نائل شود. یکی از طرح‌های موجود برای اصلاح این قانون  طرح مشترک تام کاتن و باب کورکر بوده است.
 
اکثر رسانه‌ها در داخل کشور به نقل از جروزالم‌پست نوشته‌اند که این طرح توسط باب کورکر به علت نداشتن رای کافی موقتاً کنار گذاشته شده است اما اگر به اصل خبر مراجعه کنیم متوجه چند نکته دیگر نیز می‌شویم: اول این‌که به اذعان مسئول اطلاع رسانی باب کورکر این سناتور آمریکایی همچنان به تلاش خود برای رسیدن به گزینه مناسب برای اصلاح قانون فعلی ادامه می‌دهد. دوم این‌که مسئول اطلاع رسانی تام کاتن به شکل قطعی کنار گذاشتن طرح مشترک خود و باب کورکر را تکذیب کرده است!(1)
 
باتوجه به موارد فوق باید اشاره کرد که:
 
 اولاً کنگره همچنان پیگیر اصلاح قانون داخلی خود برای رفع نواقص برجام است و حتی اگر خبر کنار گذاشتن طرح کاتن- کورکر را نیز صحیح و موثق بدانیم تفاوتی ایجاد نخواهد شد چرا که همزمان مسیرهای دیگری چون وضع تحریم‌های جدید برای رفع نواقص برجام در دستور کار کنگره قرار دارد.
 
ثانیاً عدم بازگشت تحریم‌های هسته‌ای از جمله درخواست‌های دولت ایالات متحده بوده است چنان‌که رکس تیلرسون وزیر خارجه ترامپ در این‌باره می‌گوید: با نظر وزیر دفاع موافقم که گفت ماندن در توافق هسته‌ای با منافع امنیت ملی ما همسو است و فکر می‌کنم نظر رئیس‌جمهور هم همین باشد. من و رئیس‌جمهور از کنگره نمی‌خواهیم که تحریم‌ها را بازگردانده و توافق هسته‌ای را از بین ببرد.
 
ثالثاً مبتنی بر دو پیش‌فرض فوق، در اصلاح قانون جدید آمریکا هرچند که ممکن است تحریم‌های به اصطلاح هسته‌ای به طور مستقیم برنگردد اما این احتمال وجود دارد که کنگره در اقدامی خطرناک اعلام کند که در صورت انجام و آزمایش فعالیت‌های موشکی تحریم‌های هسته‌ای آمریکا باز خواهد گشت! در این صورت آمریکا از اهرم بازگشت تحریم‌ها برای افزایش فشار بر روی  برنامه موشکی و تحقیقات فضایی ایران استفاده خواهد کرد.
 
رابعاً اجرای مادر تحریم‌ها به میزانی بر روی برجام و اقتصاد ایران تاثیر خواهد گذاشت که بازگشتن یا عدم بازگشت 4 و نیم دستور اجرایی ویو شده - waive – آمریکا را به مسئله فرعی تبدیل نماید. در واقع با اجرایی شدن تحریم کاتسا نمی‌توان تداوم   waive شدن تحریم‌های آمریکا را پیروزی دیپلماسی و یا کوتاه آمدن طرف آمریکایی دانست چرا که مسیر اصلی همان بازگشت تمامی تحریم‌ها به طرق مختلف و با اسامی متفاوت است که هم‌اکنون در حال طی شدن است. مهم‌ترین این تحریم‌ها همان قانون کاتسا است که به شکل آشکاری برجام و قطعنامه 2231 را نقض می‌کند.
 
1- http://www.jpost.com/Middle-East/Iran-News/Republicans-pull-back-on-Iran-deal-legislation-in-setback-for-Trump-513831
 


 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 


 

 

x