هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 28 خرداد 1398
ساعت 14:26
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 16 آبان 1396 ساعت 16:25 2017-11-7 16:25:06
شناسه خبر : 279395
حجم بحران انقدر بالا بود که واقعا ایران به تنهایی نمی توانست از پس آن بر بیاید و برای همین بسیاری از تشکل های رسمی و غیر رسمی امدند ایران و کمک کردند. خب مردم همان کشورها نمی توانستند بگویند که: برای چه پول مردم کشور ما دارد خرج ایران می شود؟ این حرف غلطی است برای اینکه شرایط مقصد بحران شرایطی خاص است و این در کل دنیا پذیرفته شده است.نکته دوم این است که اساسا این پول ها را از منابع دولتی و مردمی و عمومی ما هزینه نمی کنیم بلکه این خود مردم هستند که دارند پول می دهند و آن هم با طیب خاطر.
حجم بحران انقدر بالا بود که واقعا ایران به تنهایی نمی توانست از پس آن بر بیاید و برای همین بسیاری از تشکل های رسمی و غیر رسمی امدند ایران و کمک کردند. خب مردم همان کشورها نمی توانستند بگویند که: برای چه پول مردم کشور ما دارد خرج ایران می شود؟ این حرف غلطی است برای اینکه شرایط مقصد بحران شرایطی خاص است و این در کل دنیا پذیرفته شده است.نکته دوم این است که اساسا این پول ها را از منابع دولتی و مردمی و عمومی ما هزینه نمی کنیم بلکه این خود مردم هستند که دارند پول می دهند و آن هم با طیب خاطر.

گروه اجتماعی - رجانیوز: در پی ادامه یافتن وضعیت نامطلوب مظلومین میانمار مصاحبه ای با روح الله رضوی، مسئول بین الملل اتحادیه امت واحده منتشر شده 

 

 امت واحده از کی و چرا وارد فضای خیریه بین الملل شد؟

 

 بسم الله از حدود سال 2010 بود که ما در خلال فعالیت های بین المللی شاهد بودیم یکی از مهمترین حیطه هایی که ظرفیت های مردمی از کشورهای مختلف دنیا در آن فعال هستند، کارهای خیریه ای در کشورهای مختلف بود. این طبعا فارغ از مجموعه هایی بود که مستقیما از سوی دولت های مختلف مورد حمایت واقع می شدند مانند یو اس اید. این تشکل های مردمی با بهره گیری از ظرفیت های مردمی اقدام به انجام پروزه های بشردوستانه در مناطق بحران زده دنیا می کردند. با توجه به  غفلت شدید و کمبود چنین حیطه ای در ایران ما تصمیم گرفتیم وارد این فضا بشویم و عملا در جریان بحران خشکسالی سومالی این پروژه ها در امت واحده کلید خورد.

خب اینطور نبود که فقط کشورهای با حاشیه درآمدی بالا چنین فعالیت هایی بکنند خصوصا آنکه عملا این حوزه تبدیل شده بود به یکی از مهمترین حوزه های دیپلماسی عمومی. شاید تعجب بکنید که یکی از پیشتاز ترین این مجموعه ها رژیم صهیونیستی است که واقعا در جاهای مختلف برای ترمیم چهره کریه و وقیح خود تلاش می کند تا این اقدامات را رقم بزند. خوب مادیدیم جای ما شدیدا خالی و از طرفی می خواستیم تمامی این فعالیت ها را بصورت مستقل و بر اساس کمک های مردمی رقم بزنیم که خوب کار سختی بود.

 

برای ما این مساله سه بعد مهم داشت: اولا خود آن منطقه بحران زده و آدم هاییکه نیازمند فوری به کمک بودند و اینکه یک وظیفه انسانی و اسلامی بر دوش خود احساس می کردیم. ثانیا اینکه از این طریق می توانستیم بصورت غیر مستقیم و نام و چهره ایران را مطرح بسازیم. هرچند یک تشکل مردم نهاد غیر رسمی بودیم. سومین نکته اینکه می دیدیم در خلال این فرآیند جمع اوری کمک و ارسال آن، کسیکه کمک می کند یک حس تعلق و اثربخشی فراملی به او دست می دهد که این حس برای ما خیلی مهم بود. احساس اینکه ما یک امت هستیم فراتر از رنگ و نژاد و ملیت و مذهب.

 

 


میانمار1.mp4 | دانلود فیلم

 

 

کمک های شما برای میانمار از کی و کجا شروع شد؟

 

اولین بار در جریان بحران سال 2012 بود که ما از بحران در میان قوم روهینگیا میانمار مطلع شدیم و اقدام به جمع اوری کمک در هیات های مذهبی کردیم. چند ده هزار دلاری پول جمع شد که آنها را توسط یک رابط به مرز میان بنگلادش و میانمار ارسال کردیم و در قالب ارزاق میان اوارگانی که توی جنگل زندگی می کردند توزیع کردیم. با نام و پرچم ایران.

 

از ابتدای بحران امسال هم شروع به جمع اوری کمک کردیم. لکن دیگر از آن سال تا کنون توانسته بودیم روش های جمع اوری کمک را ارتقا دهیم و از طریق سامانه پرداخت الکترونیکی این کمک ها را جمع کنیم. خب ما طبق قانون و اساسنامه امت واحده که یک تشکل فعال رسمی در عرصه بین الملل است امکان جمع اوری کمک داریم.از ابتدای بحران تا کنون که مبلغی بالغ بر 250 میلیون تومان جمع اوری شده بصورت متوسط روزانه 5 میلیون تومان واریزی داشتیم.

 

شما چطور این کمک ها را به دست مردم روهینگیا می رسانید؟

 

بخش اول کمک ها را توسط رابطین خودمان ارسال کردیم. مستحضرید که بالغ بر 80 درصد از آوارگان روهینگیا در بنگلادش مستقرند. حالا چه در کمپ های رسمی آوارگان چه در نزدیکی مرز. برای همین تمرکز ما بر روی بنگلادش بود. بر اساس بررسی وضعیت دیدیم آنچه از همه بیشتر آنها نیاز دارند کمک های بهداشتی و درمانی است. بخش اول کمک ها را برای همین صرف خدمات بهداشتی و درمانی کردیم.

 

برای استمرار بهینه این کمک ها وارد همکاری با گروه های فعال و مطمئن مردمی از بنگلادش و پاکستان و مالزی شدیم که بتوانیم ازادی عمل هم داشته باشیم.

شنیدیم شما این کمک ها را در ایران با همکاری هموطنان اهل سنت جمع آوری می کنید؟

 

بله کاملا درست است. یک اتفاق بسیار خوبی که رقم خورده است همین است که هموطنان اهل سنت که آنها هم مانند همه مسلمانان دنیا دلشان برای مظلومان میانمار می تپید کمک های جمع آوری شده میان خودشان را تحویل ما دادند. الان بشکل رسمی مجموعه آفاق بر سر این پروژه با امت واحده همکاری می کند که خود این امر واقعا مبارک است که فارغ از تفاوت های مذهبی مردم ایران به مظلومین میانمار کمک می کنند.

 

 


میانمار 2.mp4 | دانلود فیلم

 

 

جسته و گریخته و در شبکه های مجازی شنیده می شود که خب ایران با این همه مشکلات و درد و رنج و محروم چرا باید برای مردم کشورهای دیگر کمک ارسال کند؟ شما هم آیا با چنین سوالاتی مواجه بودید؟

 

بله طبعا. لکن چند نکته مهم و اساسی این وسط وجود دارد. درست است که ایران هم شاهد مصائب و مشکلاتی هست که ما هم بی اطلاع از آن نیستیم لکن اولا از یاد نبریم که برخی از بحران هایی که در دنیا رقم می خورد شرایطی بسیار خاص را بوجود می اورد. مثلا بر سر سیل پاکستان یک دفعه 20 میلیون نفر اواره می شوند. خب همین اتفاق در ایران هم در جریان زلزله بم رخ داد. حجم بحران انقدر بالا بود که واقعا ایران به تنهایی نمی توانست از پس آن بر بیاید و برای همین بسیاری از تشکل های رسمی و غیر رسمی امدند ایران و کمک کردند. خب مردم همان کشورها نمی توانستند بگویند که: برای چه پول مردم کشور ما دارد خرج ایران می شود؟ این حرف غلطی است برای اینکه شرایط مقصد بحران شرایطی خاص است و این در کل دنیا پذیرفته شده است.نکته دوم این است که اساسا این پول ها را از منابع دولتی و مردمی و عمومی ما هزینه نمی کنیم بلکه این خود مردم هستند که دارند پول می دهند و آن هم با طیب خاطر.

 

 خب سوال این است که شما چرا چنین کاری می کنید و برای خود مردم ایران پول جمع نمی کنید؟

 

طبیعی است که هر کسی باید به حوزه کاری خودش بپردازد و نمی شود توقع داشت که همه همه کاری بکنند. برای کمک به محرومین در داخل صدها بلکه هزاران مجموعه ریز و درشت کار می کنند و البته باید بیشتر هم بشوند لکن نمی شود توقع داشت همه وارد همین حوزه بشوند.

 

فارغ از اینها اساسا اگر قرار باشد منطق چراغی که به خانه رواست را در مورد کمک های بین المللی بکار ببریم باید همان منطق را برای کمک های به هموطنان هم بکار برد. چون طبق این منطق ادم باید فقط و فقط به فکر خودش باشد و نه هیچ کس دیگری.

 

تجربه هم به ما نشان داد که کسانیکه به مردم مظلومی مانند مردم فلسطین و یمن و میانمار کمک می کنند کسانیکه هستند که خیلی بیشتر و پیشتر از دیگران به هموطنان خود کمک می کنند. مساله در این جا خروج از خودخواهی تلاش برای کسب ملکه ایثار است.

 


میانمار 3.mp4 | دانلود فیلم