هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 16 مهر 1396 ساعت 14:30 2017-10-8 14:30:24
شناسه خبر : 277550
این امر( بازدید از مراکز نظامی ایران) باید انجام شود؛ در غیر اینصورت بازرسی ناقص است، خیلی ناقص!  باید یک رژیم بازرسی وجود داشته باشد که این گریز را که ایرانی ها  آن اصرار دارند را ترک کند. این باید تصحیح شود، زیرا این امر جزء جدایی ناپذیر توافقنامه است.
این امر( بازدید از مراکز نظامی ایران) باید انجام شود؛ در غیر اینصورت بازرسی ناقص است، خیلی ناقص! باید یک رژیم بازرسی وجود داشته باشد که این گریز را که ایرانی ها آن اصرار دارند را ترک کند. این باید تصحیح شود، زیرا این امر جزء جدایی ناپذیر توافقنامه است.
گروه بین الملل-رجانیوز:  پانزده اکتبر یعنی هفت روز دیگر با فرا رسیدن موعد 90 روزه، دونالد ترامپ قرار است پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام را به کنگره ایالات متحده گزارش دهد. تمامی شواهد و قرائن حاکی از آن است که ترامپ عدم پایبندی ایران را اعلام خواهد کرد، در اینصورت کنگره آمریکا 60 روز فرصت خواهد داشت تصمیم بگیرد و در این مسیر دو گزینه پیش رو خواهد داشت؛ یا با تائید گزارش ترامپ، ایران را ناقض برجام خواهد شناخت و با شکایت به کمیسیون مشترک برجام طبق ماده 37 برجام تمامی تحریم های گذشته از جمله تحریم های مندرج در 6 قطعنامه قبلی و تحریم هایی که رئیس جمهور آمریکا موقتا متوقف کرده است، مجددا بازخواهد گشت، یا گزینه دوم پیش روی کنگره آمریکا، رای به تداوم توقف موقت تحریم‌ها، یعنی تایید پایبندی ایران به برجام است اما با اصلاح برجام به این معنا که با اعمال فشار به ایران برای مذاکره مجدد، برخی موارد از قبیل مسئله موشکی و فعالیتهای منطقه ای ایران به برجام افزوده شود.
 
به گزارش رجانیوز، تمامی گمانه زنی ها در آمریکا بر سر انتخاب یکی از این دو گزینه است، نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل و از تصمیم سازان مهم سیاست خارجی دولت ترامپ با گزینه اول موافق است؛ از طرفی دیگر رکس تیلرسون وزیر امور خارجه وشرکای غربی برجام شامل فرانسه، بریتانیا و آلمان با گزینه دوم همراهی نشان می دهند.
 
می توان گفت که اکنون صحنه مشخص شده است، تمامی تلاش ها در داخل و خارج آمریکا معطوف به حفظ برجام است؛ از تیم امنیت ملی ترامپ گرفته تا اروپایی ها و حتی رژیم صهیونیستی. قرار نیست آمریکا از برجام خارج شود یا برجام را پاره کند، اما فرجام تلاشهای صورت گرفته بدین صورت خواهد بود: ایالات متحده آمریکا در برجام می ماند، تحریم ها می مانند، تحریم های تازه اعمال خواهند شد، با وضع تحریم های جدید آمریکا ناقض برجام شناخته نخواهد شد، غرب در مسئله موشکی ایران با ترامپ همراهی خواهد کرد و البته محمد جواد ظریف، همچنان در تور رسانه ای و گفتگوهای متعدد خود با رسانه های غربی خواهد گفت: توافق دارد کار می کند!
 
اما در عین حال  نشریه نیویورکر دیروز در گزارشی از سفر یوزی آراد رئیس سابق شورای امنیت ملی اسرائیل به آمریکا جهت رایزنی با جمهوری خواهان کنگره برای حفظ توافق هسته ای با ایران خبر داد؛ سفر این عضو ارشد سابق موساد به آمریکا برای متقاعد کردن دولت ترامپ جهت باقی ماندن برجام از آن حیث دارای اهمیت است که برخلاف ادعای شخص رئیس جمهور حسن روحانی و غربگرایان داخلی، اسرائیل کاملا با برجام موافق است. نیویورکر در ادامه گفتگویی نیز با آراد داشته است.
 
این نشریه آمریکایی در گزارش خود آورده است: برای بیست و پنج سال، یوزی آراد یکی از جاسوسان برتر موساد بوده است، وی زمانی به مدیریت بخش اطلاعات موساد ارتقا پیدا کرد و بعدها به عنوان مشاورعالی بنیامین نتانیاهو در رهبری حزب لیکود، بیش از هر رهبر دیگری مبارزه ای طولانی و سخت بر علیه توافق اتمی با ایران داشته است؛ آراد همچنین از سال 2009 تا 2011 رئیس شورای امنیت ملی دولت اسرائیل بوده است. او این هفته به واشنگتن سفر کرد تا در درجه اول با جمهوری خواهان کنگره برای حفظ توافق بحث برانگیز با ایران در مقطع حساس فعلی رایزنی کند.
 
نیویورکر افزوده است: انتظار می رود هفته آینده رئیس جمهور ترامپ اعتقاد خود مبنی برعدم پایبندی ایران را اعلام کند که ادامه "بدترین توافق تا کنون" ( جمله ای که ترامپ در صحبتهایش درسازمان ملل در مورد توافق هسته ای ایران به کار برد) است. انتظار می رود او بگوید این توافق تاریخی برخلاف امنیت ملی آمریکا است؛ نتیجه سیاست خارجی بلند مدت ترامپ درباره ایران این است که تهران به دلیل تست موشک های خود، حمایت از تروریست ها، مداخله در درگیری های خاورمیانه و نقض حقوق بشر، روح توافق را نقض کرده است.
 
این نشریه ادامه داده است: برخلاف رویکرد دولت اوباما برای از بین بردن تهدید هسته ای به عنوان اولین گام در مذاکرات، ترامپ به جای آن یک استراتژی جامع برای مقابله با همه مسائل واشنگتن با تهران اعلام می کند؛ در واکنش به سخنرانی آغازین ترامپ، واشنگتن با تلاشهای اخیر برای نجات این معامله در حال حرکت است، اما اینکه کنگره چه پاسخی خواهد داد حیاتی است، و آن شصت روزی است که تصمیم می گیرد مجدد تحریم ها را مجددا اعمال کند؛ اگر کنگره تحریم ها را برنگرداند، توافق می تواند در یک نوع سیاست برزخی رها شود.
 
نیویورکر در ادامه گفتگویی با آراد داشته است که در ادامه می خوانید:
 
چرا شما برای حفظ توافقی که نخست وزیر خودتان آن  را رد کرده، به اندازه کافی کار می کنید؟
آراد: من هرگز مخالف این توافق نبوده ام. دو راه برای متوقف کردن برنامه هسته ای ایران وجود دارد؛ یکی بمباران ( تاسیسات هسته ای ایران) مستقیم بود، این یکی از ساده ترین کارها است با امکانات بزرگ و امکانات ثابت، اگر چیزی وجود دارد که در انتظار بمباران است، آنجا است؛ اما این امر موجب می شد که اقدام شدیدی صورت بگیرد، بنابراین رویکرد مطلوب همیشه توقف برنامه به عنوان یک نتیجه از توافق است. من فکر نمی کنم که اسرائیل باید حرکتی  برعلیه اصل مذاکرات داشته باشد؛  ما می توانستیم توافقی بهتر را به دست آوریم. من می دانم که درموقعیت مذاکره اولیه، 5+1 در ارزیابی های خود در مورد ارائه و دریافت، انتظار نتایج بهتری داشتند، اما پویایی مذاکرات چنین است که شما هرگز نمی دانید وعلاوه بر این، ایرانی ها بسیار خوب بودند.
 
در حال حاضر برای خروج از این توافق چه هزینه ای وجود دارد؟
آراد: شما تمام محدودیت های اعمال شده بر ایران را از دست می دهید، آنها می توانند اعلام کنند که هنوز توافق را با پنج عضو دیگر حفظ می کنند. آنها می توانند بگویند: "ما از آن حمایت خواهیم کرد. اگر امریکا می خواهد بیرون برود بیایید بیرون برویم. { آنها می گویند} بگذارید تحریم ها را بدون کمک برخی از متحدان برگردانند.
 
فکرمی کنید کدام بخش از توافق ضعیف بود؟
آراد: سایتهای نظامی ایران. این واقعیت دارد که آنها امتناع می ورزند، البته شما را ناراحت می کند. این امر( بازدید از مراکز نظامی ایران) باید انجام شود؛ در غیر اینصورت بازرسی ناقص است، خیلی ناقص! این { بازرسی } دشوار است در حالی که ایران خیلی بزرگ است. به خاطر آورید امکانات غنی سازی در نطنز و فردو قرار بود مخفی باشند. این احتمال که سایت های مخفی دیگری همیشه در آنجا وجود داشته باشد نگران کننده است. این یک بازی گربه و موش است! اما بر علیه روح توافق اجرا می شود. ( عدم بازدید از مراکز نظامی) باید یک رژیم بازرسی وجود داشته باشد که این گریز را که ایرانی ها با حمایت روسیه بر آن اصرار دارند را ترک کند. این باید تصحیح شود، زیرا این امر جزء جدایی ناپذیر توافقنامه است.
 
این وضعیت بسیار ناپایدار است، باید اصلاح و یا از طریق مکمل باشد، چرا که در برابر هدف اعلام شده از کل فعالیتها است. توافقنامه ها نباید مورد بازنگری قرار گیرند، آنها باید تقویت شوند و این همکاری با کنوانسیون های کنترل اسلحه قبلا در طول تاریخ انجام شده است. هیچ توافقی برای پایان دادن به همه قراردادها وجود ندارد.
مسئله موشک، جداگانه است، آنها روی موشک کار می کنند. این یک مسئله بسیار دشوار است که باید متوقف شود. اگر ظرفیت هسته ای وجود نداشته باشد، هیچ توجیه واقعی برای برخی از این موشک ها وجود ندارد. 
 
ایران، روی هم رفته در حال مطابقت با اقدامات اساسی تری است که مجبور بوده بگیرد. برخی چیزهای در حاشیه می توانند از طریق دیپلماسی اصلاح شوند، در حال حاضر شما متحدانی برای هر چیزی ندارید؛ نه برای تحریم ها، نه برای بهبود در توافق، و سپس شما باید به سوی مسائل دیگر در دستور کار حرکت کنید؛ سوریه، تروریسم و حتی توسعه موشکی.
 
چه واکنشی در واشنگتن دارید، مخصوصا در کنگره؟ اگر ترامپ عدم پایبندی ایران را اعلام کند، کنگره پس از آن شصت روز خواهد داشت تا تصمیم بگیرد که آیا تحریم ها را به عنوان بخشی از توافق لغو کند.
آراد: جالب است بازتاب آنها را ببینید. برخی از جمهوری خواهان لزوما هر چیزی را که رییس جمهور می گوید یک راه یا هیچ را دنبال نمی کنند، برخی از آنها استقلال عمل را حفظ می کنند. آنها شرایطی را که می توانند در انتخاب گزینه های ناگوار سیاسی داشته باشند که رئیس جمهور ممکن است بخواهد از آن اجتناب کند، را دوست ندارند. بنابراین جالب است که دامنه واکنش را ببینید.
 
نگرانی های شما در مورد جاه طلبی های ایران در منطقه زمانی که به هلال شیعی یا پل زمینی به لبنان می آید چیست؟ پس از پایان جنگ سوریه بین اسرائیل و حزب الله، چشم انداز مناقشه مستقیم چیست؟
آراد: بدون تلاش برای فریب دادن یا انتقاد از ایرانیان، سیاست هایی را که در خاورمیانه دنبال کرده اند، به شیوه ای غیرمعمول گسترش یافته است. من فکر نمی کنم شما تعداد زیادی از اسرائیلی ها را پیدا کنید که انتظار داشتند اگر ما به پایان جنگ داخلی در سوریه برسیم حاصل آن حضور نظامی ایران در خاک سوریه با نزدیکی به مرزهای اسرائیل خواهد بود. چرا آنها این کار را می کنند؟ آیا آنها نمی ترسند؟ اگر هر گونه خصومت وجود داشت، آنها یک ضربه وحشتناکی را پشت سر گذاشتند. اما هنوز این کار را می کنند. 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x