هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 23 مرداد 1397
ساعت 20:03
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 28 شهريور 1396 ساعت 19:07 2017-9-19 19:07:43
شناسه خبر : 276756
گروه بین‌الملل-رجانیوز: الکسی رومانف در یادداشتی اختصاصی در پایگاه " ایران.رو" درباره استقلال کردستان نوشت:
 
 25 سپتامبر باید  رفراندوم استقلال کردستان و یک ماه ونیم بعد قرار است انتخابات پارلمانی این منطقه که می تواند استقلال ملی و بدین ترتیب، اولین کشور کرد در خاور نزدیک را بوجود آورد ، برگزار میشوند. این پدیده  نه تنها می تواند منجر به تجزیه عراق ، بلکه باعث تغییرات شدیدتوازن قوا هم در منطقه و هم در سطح جهانی گردد که از لحاظ اهمیت، می تواند با ایجاد کشور اسرائیل با همه عواقب ناشی از آن ، ازجمله شکاف جدید در خاور نزدیک و پیدایش کانون جدیدی از مناقشات،  قابل مقایسه باشد.
 
ضمن این که ، البته، نمی توان حق یک جمعیت حدود 30 میلیونی مردم کرد را برای تعیین سرنوشت خود نادیده گرفت ، لکن باید گفت که کردها برای این کار زمان مناسبی را انتخاب نکرده اند ، آن هم درزمانی که در منطقه، جنگ بی سابقه ای با تروریسم جهانی در جریان بوده و اختلافات شیعه و سنی به اوج خود رسیده است. همچنین در شرایطی که مردم فلسطین تقریباً 70 سال است که برخلاف قطعنامه های مکرر سازمان ملل متحد و شورای امنیت آن نتوانسته است کشور مستقل خودرا ایجاد کند. و علاوه بر آن، ( واین طبیعی است )که در کشورهائی که دارای اقلیت پرتعداد کرد هستند – عراق ، ایران ، ترکیه و سوریه، بشدت با رفراندوم مخالفند.
 
عراق
 
در بغداد  این را درک میکنند که بلافاصله بعد از خروج کردستان از ترکیب کشور عراق ،تجزیه بعدی کشور با ایجاد کشورهای عربی با عناوین شرطی شیعی توستان و سنّی توستان  در راه خواهد بود . علاوه بر آن ، عراق می تواند قسمتی از قلمرو خود را در شمال و شمال شرقی از جمله : کرکوک و بزرگترین میدان نفتی کرکوک که از آن 40 در صد کل نفت کشور تولید میشود و کردها مدعی آن هستند را نیز از دست بدهد. اتفاقی نیست که پارلمان عراق در 12 سپتامبر بدون منتظر ماندن رایزنی های محتمل در بغداد بین دولت مرکزی و مقامات خود مختاری کرد مخالفت قاطع خودرا در مورد اصل این ایده ابراز  نمود.
 
ترکیه
 
رجب طیّب اردوغان – رئیس جمهور ترکیه رفراندوم را بعنوان اشتباه و تهدید برای تمامیت ارضی عراق نامید و این کاملاً قابل درک است ، زیرا استقلال کردستان عراق کردهای ترکیه را که یک سوم جمعیت کشوررا تشکیل میدهند به اقدام مشابهی سوق خواهد داد. و بدین ترتیب ، درگیری های مسلحانه ارتش با جنگجویان حزب کارگران کردستان  شدت یافته  و انفجارات در جنوب شرقی آناتولی و احتمالاً در شهرهای بزرگ ترکیه بوقوع خواهد پیوست. در این شرایط ، هجوم ارتش ترکیه به شمال عراق محتمل است. آنکارا هرکاری که بتواند انجام خواهد داد  تا از جداشدن استان های کردنشین از قلمرو کشورش جلوگیری کند.
 
سوریه
 
دمشق که از جنگهای 5 ساله با معارضین مسلح و تروریست ها ضعیف شده نمی خواهد با اعلام نظر شدید در مورد رفراندوم ،کردها را تا زمانی که آنها بر علیه دشمن مشترک مبارزه میکنند عصبانی کند . اما مقامات  جمهوری عربی سوریه بخوبی آگاهند  که همین جور هم گروه های کرد در مدت مبارزه با داعش و « جبهه النصره» به اندازه کافی قوی شده اند و بصورت دفاکتو در شمال شرقی کشور که با کردستان عراق در تلاقی میباشد ،  خودمختاری خود را بوجود آورده اند. لذا در صورت اعلام استقلال کردستان عراق ، کردهای « خودمختار » کردستان سوریه نیز حتماً متمایل خواهند بود که به این کشور جدید ملحق شوند .آری. آمریکا نیز آنها را در مسیر جداشدن هُل میدهد.
 
ایران
 
ایران نیز واکنش منفی خود نسبت به رفراندوم را  نشان میدهد.  یحیی صفوی مشاور  ارشد نظامی رهبر ایران –آیت الله علی خامنه ای چند روز قبل در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا نظر واحد مقامات عالیه و نخبگان سیاسی- نظامی کشوررا  اعلام کرد  و خاطر نشان ساخت که رفراندوم می تواند باعث « جنگ و عدم ثبات طولانی مدت » در خاور نزدیک شود.  صفوی گفت «این کار توسط دشمنان مسلمان‌ها صورت می‌گیرد و  هدف  آن نه تنها  تجزیه عراق ، بلکه  تجزیه سوریه  هم بوده و حاوی عواقب بسیار جدی است ».  همچنین ،مشاور ارشد سیاسی رهبر ایران و وزیر امور خارجه قبلی جمهوری اسلامی ایران – علی اکبر ولایتی در سخنرانی خود در دانشگاه آزاد تهران گفت که ایران از  ایده رفراندوم حمایت نمی کند ، زیرا موضع ایران مبتنی بر حمایت از تمامیت ارضی کشورهای منطقه خاور نزدیک است. هر چند که کردهای ایران بر خلاف کردهای عراق، سوریه و ترکیه بدنبال استقلال نبوده  وبر علیه دولت مرکزی جمهوری اسلامی ایران که دراین اواخر سرمایه گذاری زیادی برای توسعه اقتصاد و امور زیر بنائی مناطق کرد نشین ایران انجام داده وارد کار و زار نمیشوند.
                                 
    جامعه جهانی در صدد اجتناب از یک مناقشه جدید است
 
 جامعه کشورهای عربی و سازمان ملل متحد با برگزاری رفراندوم مخالفت کردند و آنچه که خیلی مهم است مخالفت فدراسیون روسیه و ایالات متحده آمریکا با آن بود. اما مسعود بارزانی و طرفداران او به واشنگتن متکی هستند. در واقع، کاخ سفید از اظهار نظر شدید و اکید طفره رفته و پیشنهاد کرده که این کار به بعد موکول  شود و برسمیت شناختن آن  در حال حاضر بصلاح نیست . هرچند  که موضع تعیین کننده در این راستا موضع ترکیه است که می تواند هرگونه راه دسترسی کردهای عراق  به جهان خارج را غیر از مسیر بغداد مسدود کند. علاوه برآن ، ترکها می توانند به بهانه تعقیب جنگجویان حزب کارگران کردستان ، به قلمرو کردستان عراق نیروی نظامی وارد کنند. در کنار آنکارا ، نظر تهران نیز در این مقوله صائب است ، زیرا در گذشته ، مخصوصاً این جمهوری اسلامی ایران بود که هزاران نفر از کردها و منجمله اعضاء برجسته خانواده بارزانی را و حتی نخست وزیر فعلی کردستان عراق  ناچیروان بارزانی را از تعقیب صدام حسین نجات داد. 
 
لذا در اربیل در انتظار رئیس سرویس اطلاعات ترکیه  (میت) خاقان فیدان و فرمانده نیروی « قدس» سپاه پاسداران ایران - سردار سلیمانی هستند . آنها  میخواهند مسعود بارزانی را قانع کنند که با بغداد سازش کند. علاوه بر آن، خاقان فیدان تصمیم دارد که در ملاقات با منصور بارزانی – رئیس سرویس اطلاعاتی کردها از او در مورد ملاقاتش با کمال بایوک – رئیس شاخه نظامی حزب کارگران کردستان ک چندی قبل برای رایزنی با رئیس سرویس اطلاعاتی کردهای عراق به اربیل آمده  بود ، گفتگو کند. آنکارا به این مشکوک است که بین این دو سرویس اطلاعاتی  مشخصاً قرار است ائتلاف بوجود آید. و این موضوع دارد آشکار می‌شود  که دوباره  این کار در قالب رفراندوم و در اصل، در نتیجه تمایل شدید دارودسته بارزانی در حمایت از این ایده حزب کارگران کردستان و شعبات آن و قبل از همه از طریق حزب اتحاد دموکراتیک در سوریه بوجود آید. و این بدان معناست که رفراندوم در کردستان خود به خود منجر به برگزاری یک چنین رآی اعتمادی در سوریه و مشخصاً با دورنمائی در ابتداء بصورت خودمختاری ظاهری و سپس با الحاق به کشور مستقل کرد خواهد بود. و این یعنی تهدید امنیت ملی ترکیه و تمامیت ارضی آن است . ضمن این که واشنگتن اکنون در مناطق کرد نشین سوریه حضور نظامی خودرا در شمال و شمال شرقی سوریه تأمین کرده است.
 
در اصل، از مدت ها قبل مشخص شده است که ایالات متحده آمریکا بدنبال ایجاد کشور مستقل کردستان برای وارد آوردن فشار بر عراق ، سوریه ، ایران و ترکیه است ، اما نه حالا که در سوریه و عراق مناقشات نظامی در جریان بوده و نیروهای بین المللی در حال مبارزه با گروه های تروریستی مستقر در آنجا هستند . آری ، ضمناً واشنگتن نمی خواهد متحد بسیار مهم خود در ناتو یعنی آنکارا را از خود برنجاند. علاوه بر آن ، در ایالات متحده آمریکا این را درک میکنند که ارتش آمریکا از عهده یک مناقشه دیگر در منطقه در نتیجه استقلال کردستان بر نمی آید، زیرا در این حالت ، کشورهای ترکیه ، ایران ، سوریه و عراق و همه کشورهای عربی در یک جبهه واحد بر علیه کردها وارد عمل خواهند شد. نه برای عربستان سعودی ، نه برای مصر و نه  برای دیگر کشورهای عربی ، کردستان مستقل لازم نیست.
 
اما در آینده نزدیک ، واشنگتن حتماً به این موضوع بر می‌گردد. قبل از هرچیز  بمنظور زمینه سازی برای فروپاشی ایران و سوریه با شعار دموکراتیزه کردن خاور نزدیک و حقوق مردم این منطقه برای تعیین سرنوشت خود و برای قدم اول جداکردن مناطق کردنشین از آنها. 
 
نباید فراموش کرد که در ایران اقوام دیگری نیز مانند آذری ها و بلوچها زندگی می‌کنند. بعد از ایران و سوریه ایالات متحده آمریکا به سراغ ترکیه میرود. و برای اهداف دراز مدت، روسیه چند ملیتی در تیررس میباشد که در آن ایالات متحده آمریکا مدتهاست که به اختلافات قومی و ملی دامن زده و برای این هدف از عربستان سعودی ، قطر ، ترکیه و غیره مخصوصاً در شمال قفقاز و در مناطق ولگا استفاده میکند.
 
امروز تنها یک کشور است که قاطعانه بدنبال ایجاد کشور کردستان مستقل بوده و آن اسرائیل است. برای کشور یهود در خاور نزدیک و دور از مرزهای خود  ایجاد یک کانون تشنج قوی که توجه و امکانات مخالفین اسرائیل را بخود جلب کند مقرون بصرفه است .اما در این مورد خاص کار زیادی  از تل آویو بر نمی آید ، زیرا شریک ماجرا نیست . در این رابطه، گفته های دبیر مجمع تشخیص مصلحت و فرمانده قبلی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران  محسن رضائی در مصاحبه مطبوعاتی اخیر در بغداد جالب است که گفت که  مطرح کردن ایده رفراندوم در کردستان عراق را می توان با جنگهای تحمیلی به عراق ، سوریه و ترکیه مقایسه کرد که می تواند ده ها سال ادامه یافته و منطقه را بی ثبات کند. این سیاستمدار ایرانی خاطرنشان ساخت که ترکیه سعی خواهد کرد با این واقعه مقابله کند و  ممکن است که  این کشور از طُرُق نظامی جلو این کاررابگیرد « این احتمال وجوددارد که همچنین در روابط بین دولت مرکزی عراق و منطقه کردستان عراق درگیریهای نظامی فرا برسد ». او همچنین گفت : « ایران بر این اعتقاد است که عراق نباید تجزیه شود. اگر این کشور به چند قسمت تجزیه شود ، این سرنوشت دامنگیر هم سوریه و هم ترکیه خواهد شد. در اصل دشمنان اسلام بدنبال هم فروپاشی سوریه و هم فروپاشی ترکیه هستند .آغاز این روند بزرگترین تهدید برای جهان ، امنیت و پیشرفت خاور نزدیک است».
 
توازن قوادر بین کردها
 
در این  بین آنچه که مربوط است به توازن قوا در خود کردستان عراق باید گفت که همه چیز صاف و روان نیست. در اربیل مذاکرات  سخت بین هیأت های حزب دموکرات کردستان ، اتحادیه میهنی کردستان و جنبش « "گوران» که اکنون 2 سال است  که پارلمان کرد را برای توافق در مورد حمایت این سه حزب اصلی از رفراندوم از طریق برگزاری اجلاس پارلمان کردستان عراق بایکوت کرده، ادامه دارد . عدم تأیید پارلمانی ازنتایج این مذاکرات ایده برگزاری رفراندوم را از اعتبار ساقط میسازد. اگر بخواهیم بندهای توافق شده موافقت نامه را در نظر بگیریم ، آنگاه باید اذعان داشت که  اصرار « "گوران» در مورد این که مسعود بارزانی و خویشاوندان نزدیک او برای پُست های بالا خودرا کاندید نکنند موفق بوده است.
 
توافق در مورد قانون انتخاب رئیس جمهور و مدل های جدید تقسیم در آمدهای حاصله از صادرات  هیدروکربورها لاینحل باقی میماند. عقب نشینی « گوران»در مورد ایده رفراندوم از طریق همخوانی مواضع آن با برخی از احزاب سیاسی کوچک کردستان عراق مانند حزب اسلامی کردستان که اکیداً ایده برگزاری رفراندوم را رد میکنند امکان پذیر میباشد. ضمن این که موضوع تجارت هیدروکربورها و تقسیم در آمد حاصله از آن هنوز یک مانع حل نشدنی است. و حتی اگر رفراندوم هم برگزار شود  تا اندازه زیادی تنها روی کاغذ باقی مانده و بیشتر شباهت خواهد داشت به یک پدیده تبلیغاتی ، زیرا جامعه جهانی آن را برسمیت نخواهد شناخت و در این حالت ، قطع صادرات هیدروکربورها تنها توسط بغداد می تواند در کردستان عراق منجر به مرگ تمام عیار اقتصادی شود. ، بماند این که بخواهیم از انزوای حمل ونقلی آن توسط ترکیه نام ببریم.
 
یک چیز روشن است و آن این که ایالات متحده آمریکا  و اسرائیل با تشویق انشعاب و جدائی طلبی در این منطقه مشکلات زیادی بوجود آورده اند که یکی از آنها رفراندوم استقلال کردستان  عراق است . همه این ها ادامه انقلاب های « رنگین» میباشد که در سال 2010 میلادی توسط آمریکا در خاور نزدیک راه اندازی شد . تبدیل لیبی، سوریه و عراق به یک زخم خونین  و سرازیر شدن هزاران نفر از تروریست های بین المللی به این کشورها نتیجه استراتژی کوته نظرانه ایالات متحده آمریکا با اتکاء به کشورهای وهابی خلیج فارس بوده است. و در این شرایط روسیه با عدم حمایت از ایده انجام رفراندوم و در این حالت، با عدم نفی حقوق ملی کردها خط و مشی درستی اتخاذ کرده است .
 
ترجمه : دکتر محمدحسن مهدیان


x