هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 31 ارديبهشت 1397
ساعت 02:16
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 21 شهريور 1396 ساعت 15:00 2017-9-12 15:00:35
شناسه خبر : 276432
 در آستانه ماه محرم به سراغ یک گروه تولیدکنندۀ محصولات فرهنگی رفتیم که تلاش موفقی در حوزه برند سازی برای کالای فرهنگی به ویژه ایام محرم داشته است.این گروه فرهنگی البته وارد حوزه‎های نوین هم شده و با ایجاد فروش اینترنتی، تلاش کرده مزیت‎های نسبیِ کالای فرهنگی خود را افزایش بدهد.
در آستانه ماه محرم به سراغ یک گروه تولیدکنندۀ محصولات فرهنگی رفتیم که تلاش موفقی در حوزه برند سازی برای کالای فرهنگی به ویژه ایام محرم داشته است.این گروه فرهنگی البته وارد حوزه‎های نوین هم شده و با ایجاد فروش اینترنتی، تلاش کرده مزیت‎های نسبیِ کالای فرهنگی خود را افزایش بدهد.
گروه فرهنگی رجانیوز: نگاه واقع‌بینانه به تولید در حوزه کالای فرهنگی و ورود به بازار رقابتی، یکی از مهم‌ترین نقاط فراموش‌شده فعالیت‎های فرهنگی در جبهه انقلاب اسلامی است و شاید همین بی‌توجهی، سبب شکست و سرخوردگی در این کارها می‌َشود. در مجموعه ماهد سعی‌بر این است تا برند سازی و ورود موفق به بازار در فعالیت‌های تولیدی – فرهنگی، انجام پذیرد.
 
 در آستانه ماه محرم به سراغ یک گروه تولیدکنندۀ محصولات فرهنگی رفتیم که تلاش موفقی در حوزه برند سازی برای کالای فرهنگی به ویژه ایام محرم داشته است.«ماهد» به گفته مسئولینش از ماه‎ها قبل به فکر طراحی و تولید بسته‌ای از محصولات مرتبط با محرم بوده و سعی کرده با شناختی که از آسیب‌های فعلی بازار به‌دست آورده، محصولاتی را به بازار عرضه کند که با کیفیت و طراحی مناسب و در شأن مجالس عزاداری باشتد.
 
این گروه فرهنگی البته وارد حوزه‎های نوین هم شده و با ایجاد فروش اینترنتی، تلاش کرده مزیت‎های نسبیِ کالای فرهنگی خود را افزایش بدهد.مرتضی اعلایی مدیرعامل «شرکت فناور ماهد» که در پارک علم و فناوری قم قرار دارد؛ با معرفی گروه فرهنگی خود به‌عنوان «تنها شرکت فرهنگی و فناور در استان قم» که موفق به گذر از دوره رشد مرکزرشد علوم انسانی شده است  به  پرسش‌های خبرنگار رجانیوز پاسخ داده است:
 
ماهد دقیقا به چه معناست؟   
از اسماء الهی و به معنی گسترش دهنده.
 
یعنی از نام مهدی گرفته شده؟ 
در واقع از همین ریشه است. ما در احادیث آخرالزمان اشاره‌ای به "ممهدون للمهدی" داریم. افرادی که زمینه ظهور را فراهم می‌کنند. ما هم خودمان را به ایشان و یارانشان منتسب کردیم و این علاقه درونی و واقعی ماست.
 
از کی شروع به کار کردید و اصل فعالیت "ماهد" در چه حوزهایی است؟
از سال ٩٠ و در تهران شروع به کار کردیم؛ اما بنابر دلایلی، ازجمله نیاز به فضایی برای فعالیت با هزینه مناسب‌تر و به توصیه دوستان و بزرگان، تصمیم گرفتیم که مجموعه تولید را به قم منتقل کنیم. این مجموعه هم‌اکنون اولین شرکت رشدیافته در حوزه علوم انسانی در پارک علم و فناوری قم است و با توفیق الهی برای دو سال به‌عنوان فناور برتر استان معرفی شده است.
هدف "ماهد" معرفی سبک زندگی اسلامی – ایرانی است. ما این هدف را با تولید محصولات و هدایای اسلامی آغاز کردیم که به فضل خدا تابه‌حال بیش از صد محصول کاربردی طراحی و ساخته شده است که این محصولات با استقبال خوب  مردم مواجه شد. ما یکی از متنوع‌ترین سبد محصولات مورد نیاز خانواده و هیئت‌ ایرانی را برای اقامه عزای اهل‌بیت علیهم‌السلام تولید و گردآوری کرده‌ایم و تمام تلاش ما برای برندسازی در جبهه انقلاب اسلامی بوده است.
 
ایده محصولات محرم از کجا شکل گرفت؟ 
مجموعه ماهد همه ساله بسته‌های هدیه‌ای را برای مناسبت‌های گوناگون تولید می‌کرد؛ اما نوع محصولات به این شکل نبود. ما در این زمینه یک خلأ فرهنگی داریم که نیازمند فرهنگ‌سازی است تا به‌جای هدایای  تجملاتی و غیر ضروری و البته غیر ایرانی، از محصولاتی استفاده کنیم که به فرهنگ ما مربوط است. استفاده از محصولاتی که با فرهنگ و تاریخ اسلامی – ایرانی ما منطبق باشد، بهره‌های ارزشمندی دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد.
ایده محصولات محرم به سفر کربلای ماه مبارک رمضان برمی‌گردد؛ آنجا احساس کردم که باید این کار را انجام بدهیم و بحمدلله دوستان هم استقبال کردند و امروز درصد قابل توجهی از آنچه در ذهنمان بوده است را عملی کرده‌ایم. ما پیش‌تر، درباره بازار اقتصادی در شرایط رکود تحقیق و پژوهش داشتیم. رکود، مسئله‌ای است که سبب شده تا تولیدکننده‌های گوناگون در ارائه و فروش محصولاتشان با مشکلات اساسی مواجه بشوند. شرایط رکود، شرایط ویژه‌ای است که مردم هزینه‌های جانبی کمتری دارند. ما این شرایط اقتصادی را مطالعه و بررسی کردیم و به روش‌های جدیدی در بازاریابی و فروش محصول دست پیدا کردیم که سبب توفیق ما در عرضه محصولات به مردم شده است.
 
برای محرم چه محصولاتی را تولید کردید؟ 
پیراهن عزا، لباس دخترانه، انواع پرچم و بیرق، سربند، گیره روسری، مدال سینه، پیاله‌های آب‌خوری، تابلوهای تزئینی و هدایای متبرک به القاب اهل‌بیت علیهم‌السلام از جمله محصولاتی است که به‌طور ویژه برای محرم تولید شده است.
 
چند نفر یا چند تیم درگیر این کار بودید؟
تفاوت مجموعه ما در این است که تلاش کردیم تا کار تخصصی انجام بدهیم؛ یعنی چند تیم به‌صورت هم‌زمان‌ روی تولید، کار رسانه‌ای، بازرگانی و عرضه محصولات کار می‌کنند. هر یک از این تیم‌ها در حوزه فعالیت خود تخصص دارند و این تجربه‌های گوناگون در کنار هم، نتیجه خوبی در پی داشته است.
 
هدف چه بود؟ و حالا تفاوت این کار با کارهای اقتصادی – فرهنگی دیگر در چیست؟  
هدف اصلی ما نگرشی نو به هنر کاربردی، تولیدات فرهنگی  و اقتصاد فرهنگی است ما معتقدیم محصول مطابق نیاز های مردم باید شکل بگیرد نه نیازهای کاذب و در این راستا به‌دنبال تطبیق هنر اسلامی با فرهنگ ایرانی هستیم؛ به‌گونه‌ای که با نیاز مردم هم‌خوانی داشته باشد و این نیازها را برطرف کند. این اتفاق اگر با ابزار روز و به‌صورت تخصصی انجام شود، نتیجه خوبی به همراه دارد و البته اگر در تأمین این نیازها کوتاهی شود، مقصر خود ما هستیم و دراین‌صورت باید شاهد ورود تفکر دشمن به بازار محصولات فرهنگی باشیم. امید ما این است که محصولات تولید شده مورد پسند مردم قرار بگیرد و بتوانیم حرکتی جدید را در این زمینه انجام دهیم. تولید محصولات تخصصی، برای مردم و بدون نگاه به فروش عمده یا فروش وابسته به ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی است؛ همین نوع نگاه سبب پیشرفت و رونق تولید و آُسیب‌شناسی دائمی بر روی محصولات و نیازهای جامعه است.
 
مردم این محصولات را چگونه میتوانند تهیه کنند؟ 
از آدرس سایت ما maahed.ir   که مجهز به فروش اینترنتی هم هست میتوانند با محصولات آشنا بشوند و خرید انجام بدهند.
فروش موبایلی از طریق نرم افزار تلگرام هم با شماره  09300111044 و 02532816344امکانپذیر است. که لازم به ذکر است ارسال سفارشات ما خدارا شکر به کل کشور ظرف 72 ساعت انجام می شود.
صفحه اینستاگرام ما به آدرس maahed.ir   و تلگرام maahed هم پل ارتباطی خوبی برای مخاطبان است.
ضمن اینکه فروشگاه های ما در تهران ومشهد، قم، تبریز و ... هم فعال شده اند که علاقه مندان میتوانند با مراجعه به آن ها خریدشان را انجام دهند.
 
 
کاتال محصولات ماهد را در فایل زیر می توانید مشاهد کنید:

سایر پیوست هاx