هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 30 بهمن 1396
ساعت 17:21
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 20 شهريور 1396 ساعت 16:22 2017-9-11 16:22:23
شناسه خبر : 276372
معیشت روستانشینان و حتی شهرنشینان مناطق مرزی سالهاست که با این تعاونی ها گره خورده است.ساماندهی «کوله بران» نیز به عهده همین تعاونی هاست. همان قشری که رهبرانقلاب در سخنان صریح خود فرمودند: «ما تا حالا در مبارزه با قاچاق خیلی جدی عمل نکرده‌ایم...مراد من از قاچاق، فلان کوله‌بَرِ ضعیفِ بلوچستانی نیست که می رود آن‌طرف یک چیزی را برمی دارد روی کول خودش می‌آورد این‌طرف؛ اینها که چیزی نیست، اینها اهمیتی ندارد؛ با آنها مبارزه هم نشود اشکالی ندارد.»
معیشت روستانشینان و حتی شهرنشینان مناطق مرزی سالهاست که با این تعاونی ها گره خورده است.ساماندهی «کوله بران» نیز به عهده همین تعاونی هاست. همان قشری که رهبرانقلاب در سخنان صریح خود فرمودند: «ما تا حالا در مبارزه با قاچاق خیلی جدی عمل نکرده‌ایم...مراد من از قاچاق، فلان کوله‌بَرِ ضعیفِ بلوچستانی نیست که می رود آن‌طرف یک چیزی را برمی دارد روی کول خودش می‌آورد این‌طرف؛ اینها که چیزی نیست، اینها اهمیتی ندارد؛ با آنها مبارزه هم نشود اشکالی ندارد.»

مصطفی عیوضی-رجانیوز: جلسه به برکت سفر فروردین ماه دکتر به خوزستان و ایلام تدارک داده شده بود. از لهجه هاشان راحت میتوانستم حدس بزنم کدامیک نماینده خوزستان و کدامیک نماینده ایلام ،کردستان و کرمانشاه اند.به نمایندگی از یازده میلیون مرز نشین آمده بودند تا درخواست ها و مشکلاتشان که عمدتا به دستگاه های دولتی مربوط میشد را مطرح کنند.با آنکه در جایگاه مهم صنفی قرار داشتند اما تا به حال موفق به دیدار با وزیر تعاون نشده بودند و جلیلی میزبان آنها بود.

 

    به گزارش رجانیوز، دیدار نمایندگان تعاونی‎های استان‎های مرزنشین (کردستان، خوزستان، کرمانشاه و ایلام) از آن جهت اهمیت داشت که معیشت روستانشینان و حتی شهرنشینان مناطق مرزی سالهاست که با این تعاونی ها گره خورده است.ساماندهی «کوله بران» نیز به عهده همین تعاونی هاست. همان قشری که رهبرانقلاب در سخنان صریح خود فرمودند: «ما تا حالا در مبارزه با قاچاق خیلی جدی عمل نکرده‌ایم...مراد من از قاچاق، فلان کوله‌بَرِ ضعیفِ بلوچستانی نیست که می رود آن‌طرف یک چیزی را برمی دارد روی کول خودش می‌آورد این‌طرف؛ اینها که چیزی نیست، اینها اهمیتی ندارد؛ با آنها مبارزه هم نشود اشکالی ندارد.»

 

در آغاز دیدار،  ابتدا نمایندگان استان ها به ارائه مشکلات خود پرداختند و پس از آن نیز جمعی از متخصصین اقتصادی که آنها هم میهمان دکتر بودند به نقطه نظرات خود عنوان کردند.

 

اندر مصائب اتحادیه تعاونی های مرزنشین

این اتحادیه ها در واقع مسئول ساماندهی تبادلات مرزی کشور هستند که مرزنشینان می‌توانند با عضویت مجوز تامین کالاهای اساسی خود و یا یک تبادل حداقلی برای تامین مخارج شخصی خود را طبق ضوابط دولتی اخد کنند. 17 استان مرزنشین شامل 600 تعاونی که 11 میلیون عضو ثبتی دارد.رسالت آنها مدیریت صادرات و واردات و توزیع کالا ها برای مرزنشینان است.

 

از مشکلات این تعاونی ها میتوان به لغو معافیت مالیاتی کالاهای خوراکی وارداتی  توسط  آقای نعمت زاده  اشاره کرد که با مصوبه جدید اعضای تعاونی مجبور به پرداخت  30% درصد مالیات مایحتاج خوراکی خود شدند.این هم جالب است که در مصوبات اخیر بدون توجه به شرایط جغرفیایی هر استان اقلام وارداتی مجاز اعلام شده است.مثلا نماینده یکی از استان ها گله از داشت که عمده نیاز مرزنشینان استانش مواد خوراکی است اما عوض آن ورود وسایل ماهیگیری مجاز است؛ حال آنکه استان آنها هیچ دریایی ندارد!

 

 

مرز نشینان درگیرند.درگیر آنکه  میبایست هم با بخشنامه های بعضا معارض وزارت هایی چون کار و تعاون،اقتصاد و دارایی،جهادی کشاورزی،صنعت و وزرات کشور سروکله بزنند و هم باید اختلاف خود را با فرمانداری ها و استانداری ها رفع و رجوع کنند. از فرمانداری ها و بعضا نماینده شهرستان هاشان مینالیدند.از این حتی فرماندار برخلاف مصوبه هیئت دولت اعمال قدرت میکند.

 

پای صحبت نمایندگان که مینشینی تازه به نکات جالب میرسی! مثلا آنکه استان ایلام با وجود 430 کیلومتر مرز حتی یک معبر کوله‌بری مناسب ندارد! خب اینطور میشود که مشکلات روی هم تلنبار میگردد.برای مثال هم به لحاظ امنیت مرز ها ممکن است مشکل آفرین باشد و هم به این لحاظ که اگر کوله بری از مسیر های ممنوعه تردد کند ممکن است دچار حوادث ناگواری مانند مرگ آن دو کوله‌بر بانه ای شود.

 

265 هزار تومان ناقابل، قبل از انتخابات!

میگوید اگر تند صحبت میکنم بگذارید به حساب جوانی ام! ما کرد هستیم و غیور..تا آخرین قطره خونمان هم حافظ مرز های ایرانیم و تا آخرین نفرمان پای انقلاب ایستاده ایم اما وضعیت امروز مرزنشینانی که هنوز بقایای مین های جنگ از آنها شهید میگیرد زیبنده نظام نیست. این چه تدبیر است که از سود صادرات گازوئیل در دو پرداخت 200 و 65 هزار تومانی نفری 265 هزار تومان قبل از انتخابات واریز کردند اما در طول مدت صادرات خبری از سهم مرزنشین نیست؟! گله میکرد که تازه برخی دهستان ها را هم ندادند!

 

بعد از شنیدن صحبت های نمایندگان تعاونی ها و درخواست هایشان،دیگر از حاضرین جلسه که هریک در حوزه های اقتصادی صاحبنظر بودند شروع به ارائه نقطه نظرات خود کردند. از اینکه پتانسیل مرز ها این نیست که مردمانش به حداقل کار یعنی «کوله‌بری» روی بیاورند.

 

 

دکتر جلیلی در اثنای صحبت ها نکات خود را عنوان میکرد.از اینکه شهر های مرزی ویترین کشور ما باید باشند که حداقل همسایگان بشوند مشتری اجناس صادراتی ما اما وضعیت معیشتی امروز مرزنشینان این را نشان نمیدهد.توانمند سازی مرزنشین ها، ایجاد بازارچه های مرزی مناسب نیز از جمله کارهایی است که تابحال به خوبی انجام گرفته نشده  و در این چهارسال نیز با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، جهش لازم صورت نگرفته است.

 

دکتر سبحانی که سابقا مدیرکل آسیای وزارت امورخارجه بود نیز به نقل خاطره ای از دیدار با یکی از مسئولان هندی پرداخت.از اینکه بعد از تفویض امور تبادلات مرزی به مرزنشینان هند و چین،شاهد کمتر شدن ویژه مشکلات امنیتی در مرز خودشان با چین بودند.چرا که جنگ و درگیری تبادلات اقتصادی مرزنشین دو کشور را تحت الشعاع قرار میداد و خود مرزنشینان از این مشکلات جلوگیری میکردند.

 

ضعف صادرات الکترونیک از دیگر مشکلات بود.از اینکه با توانمند کردن الکترونیک تعاونی ها و ایجاد پایگاه های اینترنتی صادرات مرزی با لحاظ تهیه سازوکار برای تایید استاندارد های بین الملی، میتواند به طرح ملی در این زمینه منجر شود.

 

البته که میبایست مرزنشینان ادبیات خود را قانونی کنند.این را یکی دیگر از متخصصین گوشزد کرد.ضعف در ارائه پیش نویس یکی از مشکلات خود تعاونی ها بود.تعاونی ها هم با آنکه اهمیتی بسزایی داشتند اما امیدوار بودند تا بتوانند برای یکبار هم که شده با وزیر کار و تعاون جلسه ای داشته باشند.حالا با رفتن آقای نعمت زاده و آمدن وزیر جدید صنعت و تجارت نیز بیشتر امیدوارند تا مشکلاتشان و این همه پتانسیل را بی واسطه با خود وزیر مطرح کنند.

 

دکتر جلیلی نیز قول آن را داد که حتما در جلسه آتی شورایعالی امنیت ملی مشکلات تعاونی ها با استانداری ها و فرمانداری ها را با وزیر کشور در میان خواهد گذاشت و از آقای رحمانی فضلی میخواهند تا با نمایندگان اتحادیه های تعاونی مرزنشینان دیداری را داشته باشند. 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x