هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 15 شهريور 1396 ساعت 21:19 2017-9-6 21:19:25
شناسه خبر : 276210
گروه معارف رجانیوز در نظر دارد به مناسبت فرارسیدن یکی از عظیم ترین اعیاد جهان اسلام ، عید اکمال دین و اتمام نعمت؛ عیدسعید غدیر؛  مسابقه ی کتابی با عنوان « در پرتو ولایت » برگزار نماید . از آن جا که مطالعه و افزایش اطلاعات دینی هم مطلوب دین ماست و هم بارها مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است؛ مناسبت های مذهبی می تواند بهانه ی خوبی جهت مطالعه و دقت در مبانی متعالی دینی و اسلامی باشد . مسابقه ی در پرتو ولایت از کتاب بسیار ارزنده ی  « در پرتو ولایت » اثر علامه مصباح یزدی برگزار خواهد شد .
گروه معارف رجانیوز در نظر دارد به مناسبت فرارسیدن یکی از عظیم ترین اعیاد جهان اسلام ، عید اکمال دین و اتمام نعمت؛ عیدسعید غدیر؛ مسابقه ی کتابی با عنوان « در پرتو ولایت » برگزار نماید . از آن جا که مطالعه و افزایش اطلاعات دینی هم مطلوب دین ماست و هم بارها مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است؛ مناسبت های مذهبی می تواند بهانه ی خوبی جهت مطالعه و دقت در مبانی متعالی دینی و اسلامی باشد . مسابقه ی در پرتو ولایت از کتاب بسیار ارزنده ی « در پرتو ولایت » اثر علامه مصباح یزدی برگزار خواهد شد .

گروه معارف - رجانیوز: در نظر دارد به مناسبت فرارسیدن یکی از عظیم ترین اعیاد جهان اسلام ، عید اکمال دین و اتمام نعمت؛ عیدسعید غدیر؛  مسابقه ی کتابی با عنوان « در پرتو ولایت » برگزار نماید . از آن جا که مطالعه و افزایش اطلاعات دینی هم مطلوب دین ماست و هم بارها مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است؛ مناسبت های مذهبی می تواند بهانه ی خوبی جهت مطالعه و دقت در مبانی متعالی دینی و اسلامی باشد . مسابقه ی در پرتو ولایت از کتاب بسیار ارزنده ی  « در پرتو ولایت » اثر علامه مصباح یزدی برگزار خواهد شد .

 

لازم به ذکر است دسترسی رایگان به محتوای این کتاب از طریق پایگاه اطلاع رسانی علامه مصباح یزدی فراهم است. علاقمندان می توانند جهت شرکت در مسابقه پاسخ های خود را تا تاریخ 24 شهریور مطابق با 24 ذی الحجة (روز مباهله) از طریق آی دی تلگرامی @raja_ghadir ( مندرج در کانال تلگرامی ) و یا قسمت نظرات کاربران در انتهای همین خبر ( فقط در انتهای همین خبر به همراه درج نام، نام خانوادگی و شماره تماس)  ارسال نمایند. به سه نفر از برگزیدگان  که پاسخ های صحیحی به پرسش ها داده باشند به قید قرعه جوایزی به رسم یادبود اهدا خواهد شد . سوالات مسابقه در ادامه مطلب خواهد آمد و نحوه پاسخگویی به آن ها انتخاب عدد گزینه صحیح در هر سوال و ارسال آن بصورت یک عدد ده رقمی به ترتیب از چپ به راست خواهد بود . 

 

 

 

معرفی کتاب در پرتو ولایت 

 

اين کتاب گفتارهايي از حضرت استادمصباح یزدی  درباره مسأله ولايت است. در اين گفتارها جناب استاد برخي از ابعاد اين موضوع به ويژه بعد سياسي آن را موشکافي کرده‌اند که ده گفتار اول اين کتاب حاصل چند سخنراني در جلسات متوالي در ماه مبارک رمضان است و هفت گفتار ديگر آن نيز سخنراني‌هاي مستقل معظم له مي‌باشد که با موضوع اين کتاب هم‌گون بوده است. حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي محمدمهدي نادري قمي تدوين و نگارش اين کتاب را در هفده گفتار بر عهده داشته‌اند. اين اثر به همت انتشارات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) به چاپ رسيده است.

 

گفتار اول اين کتاب فضايل امير مؤمنان را با اشاره به اکتسابي بودن و غير اکتسابي بودن آن‌ها بيان مي‌کند. گفتار دوم و سوم شبهات موجود درباره فضايل آن حضرت را پاسخ و شخصيت بي‌بديل آن امام همام را شرح مي‌دهد. هم‌چنين در گفتارهاي چهارم، پنجم و ششم منشا مشروعيت حضرت علي(ع) مورد مداقه و کاوش قرار مي‌گيرد و از سقيفه به عنوان نقطه آغاز سکولاريزم ياد و عبرت‌هاي مهم آن نيز بيان مي‌شود.

 

گفتار هفتم نيز مجالي براي بازشناسي عوامل مخالفت با حضرت علي(ع) است. در گفتارهاي هشتم، نهم و دهم رفتار و عملکرد سياسي امام علي(ع)، شيوه حکومت آن حضرت و نيز نقش مردم در مشروعيت و مقبوليت حکومت اسلامي بحث و بررسي مي‌شود. گفتارهاي يازدهم و دوازدهم به تقابل غدير و سقيفه و به علل همراهي نکردن مردم با امام علي(ع) بعد از رحلت پيامبر خاتم (ص)  مي‌پردازد. گفتارهاي شانزدهم و هفدهم نيز مبحثي مشروح درباره امامت، ولايت و ولايت فقيه، ولايت فقيه در ايران، حق قانون‌گزاري براي وي و تهديدهاي پيش روي آن مي‌باشد.

 

 

 

 

 

سوالات مسابقه 

 

1) آیات 28 تا 30 سوره مبارکه مریم در اثبات کدام دسته از فضایل امیرالمومنین (ع) به کار رفته است؟ 

 

1)فضائل غیراکتسابی - موثر در شخصیت امام علی (ع)

2)فضائل اکتسابی - موثر در شخصیت امام علی (ع) 

3)فضائل غیر اکتسابی - غیر موثر در شخصیت امام علی (ع) 

4)فضائل اکتسابی - غیر موثر در شخصیت امام علی (ع) 

 

2)آیات و عبارات شریفه ی : 30 مریم / 93 آل عمران / لم یشرک بالله طرفة عین / 17 هود / 43 رعد / 61 آل عمران ، به ترتیب به کدام مباحث دلالت دارند؟

 

1)مقام امامت قبل از بلوغ - الهام احکام به انبیا قبل از نزول شریعت - ایمان علی (ع) قبل از بعثت  - شاهد رسالت پیامبر - حمل علم الکتاب - مباهله 

2) الهام احکام به انبیا قبل از نزول شریعت - ایمان علی (ع) قبل از بعثت -مقام امامت قبل از بلوغ- مباهله- شاهد رسالت پیامبر - حمل علم الکتاب

3)حمل علم الکتاب - مباهله -  ایمان علی (ع) قبل از بعثت - شاهد رسالت پیامبر - مقام امامت قبل از بلوغ - الهام احکام به انبیا قبل از نزول شریعت 

4)مقام امامت قبل از بلوغ -ایمان علی (ع) قبل از بعثت - الهام احکام به انبیا قبل از نزول شریعت- شاهد رسالت پیامبر - حمل علم الکتاب - مباهله 

 

3)نام حدیث شریف ( انت منی بمنزلة هارون من موسی ) چیست ؟ با کدام یک از آیات زیر ارتباط مستقیم دارد ؟ 

 

1)یوم الدار - 214 شعراء

2)منزلت - آیات 25 الی 34 طه 

3)جابر - 59 نساء

4)ولایت - 55 مائده 

 

4) کدام یک از آیات شریفه ی زیر با ماجرای روز غدیر ارتباط داشته و در آن روز نازل شده است؟

 

1)55 مائده 

2)33 احزاب 

3)61 آل عمران 

4)67 مائده 

 

5)اولین ظهور سکولاریسم بعد از ظهور اسلام چه بود  و اولین نظریه پرداز آن چه نام داشت و کدام جمله مستند آن است؟

 

1) سقیفه - خلیفه دوم - ان الرجل لیهجر 

2) شهادت حضرت زهرا (س) - خلیفه اول - لایملک شیئا غیرالرسالة

3)سقیفه - معاویه - الا و انما کان محمد رسولا من الرسل الی الناس کافة فبلغ رسالات ربه لا یملک شیئا غیره 

4) شهادت امام حسین (ع) - یزید - لا یملک شیئا غیر الرسالة

 

6)مستندات قرآنی پاسخ امیرالمومنین (ع) به معاویه که فرمودند : زعمت انه کان رسولا و لم یکن اماما فان انکارک علی جمیع النبییین الائمة  ، کدام آیات می باشد ؟

 

1)احزاب 6 - ماعون 4 

2)مائده 55 - اعراف 96

3)نساء 59 - شوری 25 

4) سجده 24 - بقره 124 

 

7)آخرین تدبیر پیامبر (ص) برای تثبیت ولایت امیرالمومنین (ع) چه بود و مستند آن چیست ؟ 

 

1)ماجرای جیش اسامة + ماجرای قلم و دوات  - نفذوا جیش اسامة لعن الله من تخلف عنها + ان الرجل لیهجر 

2)ماجرای غدیر خم - حدیث غدیر 

3)حدیث منزلت - انت منی بمنزلة هارون من موسی 

4)بیان فضیلت - علی مع الحق و الحق مع علی 

 

8)کدام آیه ی شریفه مستند جمله زیر است ؟ 

 

( از آنجا که خداوند متعال می دانست که برخی اولیای خاصش و از جمله امیرالمومنین (ع) از امتیازات تکوینی که به آنها اعطا کرده است حداکثر استفاده را خواهند کرد از این رو برخی امتیازات تشریعی به انها اعطا فرمود )

 

1)مائده 55 

2)انعام 124

3)انفال 41

4)نساء 95

 

9) حدیث شریف : من كان منكم ممن قد روی حدیثنا و نظر فی حلالنا و حرامنا، و عرف احكامنا فلیرضوا به حکما فانی قد جعلته علیكم حاكما، فاذا حكم بحكمنا فلم یقبله منه فانما استخف بحكم الله و علینا رد - و الراد علینا الراد علی الله و هو علی حد الشرك بالله؛ دلالت بر چه موضوعی دارد و به ترتیب ، عدم قبول آن چه عواقبی در بر خواهد داشت ؟ 

 

1)ولایت فقیه - سبک شمردن حکم الهی - رد اهل بیت - رد خداوند - ارتکاب گناهی در حد شرک

2)مقبولیت مردمی - رد خداوند - ارتکاب گناهی در حد شرک- سبک شمردن حکم الهی - رد اهل بیت

3)ولایت فقیه - سبک شمردن حکم الهی- رد خداوند- رد اهل بیت- ارتکاب گناهی در حد شرک

4)مقبولیت مردمی -  ارتکاب گناهی در حد شرک - سبک شمردن حکم الهی - رد اهل بیت - رد خداوند

 

10) بر اساس آیه ی 55 و 56 سوره مبارکه مائده ، خصیصه ی مهم «حزب الله » چیست ؟ 

 

1)ایمان صحیح 

2)اطاعت خدا 

3)ولایتمداری 

4)اخلاص 

 

---------------------------------------

 

پایان مطلب . 

 دیدگاه کاربران

مسئول صفحه : بزرگوارانی که قصد شرکت در مسابقه از این قسمت سایت را دارند باید نام و نام خانوادگی و شماره تلفن خود را قرار دهند . در غیر اینصورت امکان ارتباط و شرکت در مسابقه نخواهد بود .

مهلت ارسال پاسخ ها تا انتهای روز 24 ام بوده است .
x