هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 2 اسفند 1396
ساعت 12:42
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 15 شهريور 1396 ساعت 16:22 2017-9-6 16:22:53
شناسه خبر : 276187
در مقایسه با دولت های قبلی دولت های نهم و دهم کمتر به خلق نقدینگی پرداختند اما در عین حال توانستند 4 میلیون و سیصد هزار واحد مسکونی برای مردم بسازند اما این دولت در حالی که رقم نقدینگی را تاکنون به عدد بی سابقه هزار و سیصد میلیارد هزار تومان رسانده هیچ کارنامه قابل دفاعی در این بخش ندارد
در مقایسه با دولت های قبلی دولت های نهم و دهم کمتر به خلق نقدینگی پرداختند اما در عین حال توانستند 4 میلیون و سیصد هزار واحد مسکونی برای مردم بسازند اما این دولت در حالی که رقم نقدینگی را تاکنون به عدد بی سابقه هزار و سیصد میلیارد هزار تومان رسانده هیچ کارنامه قابل دفاعی در این بخش ندارد
رجانیوز - گروه اقتصادی: در راستای سلسله جلسات «سایه تمدن اسلامی برای تایید، تکمیل و تصحیح برنامه های دولت دوازدهم» (دولت سایه)، نشست تخصصی بررسی و نقد برنامه های وزیر راه و شهرسازی دولت دوازدهم در دفتر نماینده مقام معظم رهبری برگزار شد.
 
به گزارش رجانیوز در این جلسه که با حضور دکتر سعید جلیلی برگزار شد، مهندس علی نیکزاد وزیر اسبق راه و شهرسازی، دکتر اقبال شاکری نماینده مردم تهران درچهارمین دوره شورای شهر تهران ، مهندس مقداد همتی مشاور وزیر راه و شهرسازی در دولت دهم، مهندس فرهاد بیضایی کارشناس حوزه مسکن،  مهندس مهدی ساسانی کارشناس حوزه حمل و نقل و  مرتضی محمودی کارشناس حوزه شهرسازی حضور داشتند.
 
در ابتدای این جلسه دکتر جلیلی گفت: در برنامه دولت از یک سو بر حقوق شهروندی تکیه شده است و از سوی دیگر امنیت و آرامش را ازجمله اهداف اساسی دولت شمرده است  با توجه به اینکه مسکن به عنوان یک حق شهروندی و مولفه مهمی برای امنیت و آرامش شهروندان اهمیت دارد بررسی شود دولت برای تحقق این ادعاها در زمینه مسکن چه کارنامه ای داشته و چه برنامه ای دارد و ببینیم دولت در پیگیری شعارها و وعده های خود چقدر جدی است؟
 
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: اهمیت دیگر مسکن در ایجاد اشتغال و فعال شدن سایر بخش های اقتصاد کشور است همچنانکه عدم فعال بودن بخش مسکن مساوری با بیکاری و رکود در اقتصاد است.
 
جلیلی خاطرنشان کرد: آقای روحانی سومین اصل برنامه دولت خود را رعایت کامل حقوق شهروندی بیان کردند و گفتند دولت بر مدار استیفای حقوق ملت در قانون اساسی حرکت خواهد کرد. از سوی دیگر اصل 31 قانون اساسی تصریح می کند: «داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است. دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند به خصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند.» لذا امروز دولت باید بگوید برای این حق شهروندی و این اصل قانون اساسی چه کارنامه ای در چهارسال گذشته داشته و چه برنامه ای برای چهارسال آینده دارد؟
 
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: حق هر دولتی است که از طرح های قبلی مانند مسکن مهر انتقاد داشته باشد اما نمی توان برای موضوع مهمی مانند مسکن هیچ برنامه و جایگزینی نداشت و اکنون بعد از 4 سال آقای روحانی در ابتدای کار دولت دوازدهم می گوید: «امیدواریم دولت سریع تر از پروژه مسکن مهر خلاص شود و بعد بتوانیم مسیر درستی برای مسکن انتخاب کنیم.» که این جمله نشان می‎دهد هنوز راهبرد و برنامه مشخصی برای تامین مسکن مردم وجود ندارد.
 
وی گفت: آقای روحانی از یک سو می گوید مردم به برنامه های رییس جمهور رای دادند و از سوی دیگر می گوید: «از روز اول دولت یازدهم با تاکید گفتم  در شورای هماهنگی هم به ایشان (وزیر مسکن) گفتم که نظر من این است که مسکن از طریق بافت فرسوده حل خواهد شد. ایشان نظراتی داشت و دنبال کرد ولی آنچه من از ایشان می خواهم این است که این مساله حل شود.» خوب است امروز گزارش داده شود این برنامه رییس جمهور برای بافت های فرسوده در چهارسال گذشته چقدر محقق شده است و در چهار سال آینده وزیر شما چه برنامه ای برای نوسازی این بافتها دارد؟ و چرا در 4 سال گذشته برنامه شما اجرا نشد؟
 
جلیلی تاکید کرد: جدای از آنچه در برنامه های وزارت مسکن آمده است بر مبنای شعارهای رییس جمهور و نیز تکالیفی که اسناد بالادستی بویژه برنامه ششم برای دولت تعریف کرده است به طور جد عملکرد این وزارتخانه درباره کمک به تامین حق مسکن شهروندان سایه به سایه مورد رصد قرار خواهد گرفت و مطالبه خواهد شد.
 
لازم به ذکر است در این جلسه تنها به موضوع «مسکن» پرداخته شد و مسایل مرتبط با «راه و شهرسازی» در جلسه ای دیگر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 
 
در ادامه این نشست مهندس نیکزاد گفت: اصول 31 و 43 قانون اساسی بر تامین مسکن با اولویت کارگران و اقشار ضعیف جامعه تاکید دارد و بر همین اساس بود که امام خمینی (ره) نیز در ابتدای پیروزی انقلاب در 21 فروردین 1358 حکم تاسیس بنیاد مسکن را صادر کردند و مقام معظم رهبری نیز تاکنون به کرات بر ضرورت تامین مسکن بویژه برای مستضعفین تاکید کرده اند.
 
وزیر اسبق راه و شهرسازی ادامه داد:  تا سال 84 که دولت نهم هنوز کار خود را آغاز نکرده بود، به اندازه کل خانوارها مسکن کافی در کشور وجود نداشت اما با رویکرد کارشناسانه دولت نهم و دهم در حوزه مسکن، بویژه تامین مسکن مستضعفین در سال 92 تعداد مسکن در کشور بیش از جمعیت خانوارها بود.
 
وی افزود: آقای آخوندی معتقد است دولت به جای آنکه برای صاحبخانه شدن اقشار کم در آمد کمک کند، باید تلاش کند تا سطح درآمد مردم بالاتر رود و ساخت مسکن به عهده بخش خصوصی باشد تا خود مردم بتوانند صاحبخانه شوند اما ما معتقدیم این روش جواب نمی دهد و امکان ندارد اقشار کم در آمد بتوانند بدون کمک دولت صاحبخانه شوند.
 
نیکزاد در ادامه با تاکید بر اینکه با روند فعلی و بی برنامه بودن دولت برای ساخت مسکن برای مردم بویژه اقشار کم در آمد، در سالهای آینده مجددا تعداد جمعیت خانوار از تعداد مسکن بیشتر خواهد شد و این مساله به یک معضل بزرگ تبدیل می شود.
 
وزیر اسبق راه و شهرسازی در بخش دیگری از سخنانش گفت: بسیاری از بهانه ها برای تکمیل نکردن واحدهای مسکونی مسکن مهر، ناشی از بی ارادگی و نخواستن دولت برای تکمیل این پروژه است وگرنه در صورت اراده به راحتی می توان این واحد ها را تمام کرد و مشکل صاحبخانه شدن بخش زیادی از مردم کشور بویژه اقشار کم در آمد را حل کرد.
 
وی افزود: ساخت هر 100 متر مسکن باعث ایجاد دو و نیم شغل مستقیم و غیر مستقیم می شود و متاسفانه در دولت یازدهم از این ظرفیت برای ایجاد اشتغال در جامعه و رونق اقتصادی غفلت شد.
 
نیکزاد تاکید کرد: در مقایسه با دولت های قبلی دولت های نهم و دهم کمتر به خلق نقدینگی پرداختند اما در عین حال توانستند 4 میلیون و سیصد هزار واحد مسکونی برای مردم بسازند اما این دولت در حالی که رقم نقدینگی را تاکنون به عدد بی سابقه هزار و سیصد میلیارد هزار تومان رسانده هیچ کارنامه قابل دفاعی در این بخش ندارد و اصلا مشخص نیست این حجم از پول خلق شده در کجا استفاده شده است؟
 
وزیر اسبق راه و شهرسازی ادامه داد: با بازپرداخت بسیاری از قسط های مسکن مهر توسط مردم، این دولت پول قابل توجهی بدست آورده و از همین طریق امروز بانک مسکن سومین بنگاه اقتصادی در کشور است اما در عرصه رسانه و افکار عمومی هر چه خواسته اند به دولت قبل گفته اند!
 
نیکزاد در پایان تاکید کرد: بعید است با روند فعلی وضعیت مسکن بویژه برای اقشار کم در آمد در 4 سال آینده نیز بهتر شود چون اساسا اراده ای برای این کار در دولت وجود ندارد و حتی نوسازی بافت های فرسوده نیز که مورد تاکید رییس جمهور قرار گرفت نیز بعید است به سرانجام برسد زیرا نه در برنامه وزیر برای این مساله چاره ای اندیشیده شده و نه در سطح کلان خود دولت اراده ای برای این کار دارد.
 
در ادامه دکتر اقبال شاکری نماینده مردم تهران در چهارمین دوره شورای شهر تهران گفت: متاسفانه در سالهای گذشته در زمینه نوسازی بافتهای فرسوده کار خاصی انجام نشد و اگر چه طبق برنامه قرار است سالانه 10% از بافت های فرسوده به ساختمان های جدید تبدیل شوند اما در عمل این اتفاق نیفتاده و نه مالکین برای این کار انگیزه ای دارند و نه بخش خصوصی.
 
وی افزود: دو مدیریتی بودن موضوع بافت های فرسوده یک معضل بزرگ است زیرا معلوم نیست بالاخره شهرداری وظیفه این کار را دارد یا وزارت راه و شهرسازی.
 
شاکری افزود: متاسفانه نگاه خاص آقای آخوندی درباره مسکن مهر ضربه بزرگی به اقشار کم درآمد جامعه وارد کرد و همچنان بخش زیادی از مردم معطل دریافت مسکن مهر هستند و دولت هم عملا کار خاصی انجام نمی دهد.
 
در بخش دیگری از این جلسه مهندس همتی مشاور وزیر اسبق راه و شهرسازی گفت: وزارت راه و شهرسازی اعتقادی به مقاوم‌سازی اقتصادی خانوارها از طریق تامین مسکن ندارد و عملکرد گذشته نیز نشان می دهد دولت یازدهم در این باره موفق نبوده است.
 
 
وی افزود: به طور مثال در کل 4 سال قبل دولت یازدهم حدود 150 هزار واحد مسکن روستایی ساخته شده اما در برنامه وزارت راه و شهرسازی در 4 سال آینده ساخت 900 هزار واحد مسکن روستایی پیش بینی شده است! با توجه به عملکرد دولت گذشته باورپذیری این وعده سخت میشود
 


 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x