هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 7 آبان 1399
ساعت 15:32
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 22 مرداد 1396 ساعت 20:54
يكشنبه 22 مرداد 1396 20:31 ساعت
2017-8-13 20:54:39
شناسه خبر : 274907
بمباران تنف به‌وسیله تجهیزات مدرن و توپخانه هوشمند امریکایی‌ها انجام شد که آن را در دسترس داعش قرار داده بودند. البته درست است که این منطقه الان در دست داعش قرار گرفته، اما باتوجه به اینکه امریکایی‌ها نتوانستند در آن منطقه بمانند، ماندن داعش در آن منطقه هم زیاد به طول نمی‌انجامد.
بمباران تنف به‌وسیله تجهیزات مدرن و توپخانه هوشمند امریکایی‌ها انجام شد که آن را در دسترس داعش قرار داده بودند. البته درست است که این منطقه الان در دست داعش قرار گرفته، اما باتوجه به اینکه امریکایی‌ها نتوانستند در آن منطقه بمانند، ماندن داعش در آن منطقه هم زیاد به طول نمی‌انجامد.

گروه بین الملل - رجانیوز: برنامه تلویزیونی جهان‌آرا با عنوان «عزت جهانی در سایه غیرت فرزندان گمنام انقلاب»، شنبه شب 21 مردادماه روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه افق، این روزها احساسات مردم ایران با دیدن صحنه‌های اسارت و شهادت شهید حججی از مدافعان حرم در سوریه که به دست جنایاتکاران داعشی به شهادت رسید، جریحه‌دار شده است.

 

مردمی که هم‌وطن‌شان را، اسیر در دستان ناپاک تکفیری‌های سر در آخور مستکبران دیدند و چندی بعد، خبر شهادت را شنیدند.

 

بر این اساس برنامه تلویزیونی «جهان‌آرا» شنبه شب 21 مردادماه با موضوع «عزت جهانی در سایه غیرت فرزندان گمنام انقلاب» روی آنتن شبکه افق رفت.

دکتر حسین اکبری کارشناس مسایل خاورمیانه و سفیر سابق ایران در لیبی مهمان این برنامه است و با وحید یامین‌پور کارشناس و مجری «جهان‌آرا» در خصوص تأثیرات بین‌المللی حضور مستشاری ایران در سوریه و ناکامی‌های مکرر تکفیری‌ها به گفت‌وگو نشست.

 

در این برنامه سعی شد به نقش مدافعان حرم در افزایش عزت و سربلندی ملت ایران پرداخته شود.

 

در ابتدای این برنامه اکبری ضمن اشاره به تصاویر منتشرشده از لحظه اسارت و شهادت شهید حججی و تطبیق آن با حادثه عاشورا با بیان اینکه این نوع اسارت و شهادت چیزی جز دفاع برای حرم و حریم آل‌الله نیست افزود: شهادت شهید حججی یادآور حادثه عاشورا و این صلابت، نشان‌دهنده دوام آن فرهنگ است. این نوع دفاع از حریم بشریت و حقانیت و تأثیرگذار بر فطرت هر انسان آزاده‌ای در هر نقطه از دنیا حتی بدون توجه به دین و مذهب است.

 

وی با طرح این مطلب که برای شناخت داعش باید به تاریخچه حوادث منطقه نگاه کنیم اظهار داشت: در جغرافیای مشترک بین مرز عراق و سوریه منطقه‌ای بنام «تنف» وجود دارد که امریکایی‌ها در آن مستقر بودند و عقبه آن منطقه از طریق این مثلث از پایگاه اصلی امریکایی‌ها از اردن وارد می‌شد و اعتقاد امریکایی‌ها بر این بود که باید منطقه‌ای امن را برای تروریست‌ها در محدوده مرز عراق و سوریه ایجاد کرد. یکی دوسال هم نیروهایی را تحت آموزش قرار داده بودند تا از محدوده منطقه تنف تا ابوکمال را زیر سلطه قرار دهند.

 

این کارشناس مسائل خاورمیانه اضافه کرد: ارتش سوریه به مرز عراق رسید و به‌نوعی وارد این منطقه شد که امریکایی‌ها در محاصره قرار گرفتند. ارتش و نیروهای مردمی سوریه وعراق از هر دو طرف به مرز رسیدند به‌طوری‌که امریکایی‌ها تنها یک راه خروج داشتند و آن برگشت به پایگاه‌شان در اردن بود. بنابراین در برابر تمام طراحی‌هایی که طی دو سال انجام داده بودند در مقابل اراده ارتش سوریه و حشدالشعبی در محاصره قرار گرفتند و طی توافقی که انجام گرفت تصمیم بر آن شد که ظرف 15 روز منطقه را واگذار کنند.

 

وی ادامه داد: در این فرصت که امنیت برقرار بود نیروهایی از داعش وارد محدوده امریکایی‌ها شدند. امریکایی‌ها از منطقه عقب‌نشینی کردند و تمام تجهیزات و توپخانه مدرن خود را در اختیار داعش قرار دادند. این باعث شد به‌وسیله توپخانه آتش سنگینی بریزند که منجر به این اتفاق شد. در واقع این حادثه در هماهنگی کامل بین امریکایی‌ها و داعشی‌ها به‌وجود آمد.

 

 

اکبری در باره اهمیت استراتژیک منطقه تنف که باعث حضور نیروهایی از کشورهای مختلف شده است تصریح کرد: امریکایی‌ها برای اینکه بتوانند مرز را کنترل کنند و منطقه‌‌ای امن برای تروریست‌هایی که ازمناطق عراق و سوریه عقب‌نشینی می‌کنند ایجاد کنند این منطقه را تحت سیطره خود در آوردند. امریکایی‌ها به‌شدت نگران این بودند که جریان مردمی عراق و سوریه که بیش از پنج‌سال علیه تکفیری‌ها مبارزه می‌کنند برخلاف خواست طراحان فروپاشی سوریه و عراق با هم متحد شوند. به‌خاطر همین اینها در منطقه‌ای قرار گرفتند که عقبه‌ای مثل اردن داشته باشند که اگر روزی احساس خطر کردند به‌راحتی بتوانند وارد جغرافیای اردن شوند و از این تهدید در امان باشند.

 

وی اضافه کرد: اهمیت این منطقه از این حیث است که امریکایی‌ها دو سال روی آن برنامه‌ریزی کردند و امروز مجبور به عقب‌نشینی شدند و به‌نوعی تمام طرح‌ها و توطئه‌های آنها برهم خورد و طبیعی بود که این انتقام را بگیرند و این هماهنگی و همکاری را با داعش داشته باشند.

 

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به تحلیل‌های ابتدایی این حادثه مبنی بر بمباران هواپیماهای امریکایی با رد این مطلب گفت: بمباران تنف به‌وسیله تجهیزات مدرن و توپخانه هوشمند امریکایی‌ها انجام شد که آن را در دسترس داعش قرار داده بودند. البته درست است که این منطقه الان در دست داعش قرار گرفته، اما باتوجه به اینکه امریکایی‌ها نتوانستند در آن منطقه بمانند، ماندن داعش در آن منطقه هم زیاد به طول نمی‌انجامد.

 

اکبری با بیان این مطلب که داعشی‌ها با توجه به آرمان‌هایی که برای خود متصور بودند از جغرافیای جهان تصویری درست کرده و موصل را به‌عنوان پایتخت این حاکمیت برای خود قلمداد کرده بودند اظهار داشت: داعش وقتی وارد صحنه عراق شد در عرض چندساعت توانست چند استان را تسخیر کند که خود این هم بحثی است که چگونه طبق ادعای خودشان که هیچ عقبه حکومتی ندارند می‌توانند مناطق بزرگی را در ظرف چندساعت اشغال کنند.

 

وی افزود: از دست دادن موصل که مجبور به عقب‌نشینی داعش از این منطقه شد اولین و بزرگ‌ترین شکست این گروه در بحث آرمانی آنها بود. منطقه رقه هم دومین منطقه مهم داعش است که نیمی از آن را از دست داده‌اند. منطقه حلب، عرسال، حمص و حماء هم بیشتر تحت سیطره گروه‌های تروریستی دیگر است تا داعش.

 

سفیر سابق ایران در لیبی با اشاره به آزادسازی حلب در باره منطقه عرسال گفت: این منطقه در مرز مشترک بین سوریه و لبنان واقع شده که از سال 2013 توسط تکفیری‌ها اشغال شده است. عملیات‌هایی که از غوطه شرقی تا دمشق انجام می‌گرفت از این منطقه سازماندهی می‌شد. به جنوب سوریه هم از این منطقه تجهیزات می‌رساندند. از زمانی‌که حزب‌الله وارد این معرکه شد معادلات نظامی در این منطقه به‌‌هم خورد و تروریست‌ها از آن منطقه خارج شدند.

 

وی در همین باره ادامه داد: با سقوط عرسال جریانات تروریستی از النصره یا احرارالشام عقبه عملیات‌های دمشق، جنوب و حمص و حماء را از دست دادند. از جهتی هم تهدیدی علیه لبنان بود که این تهدید برداشته شد. الان هم در مرزلبنان و سوریه تروریست‌ها حضور ندارند.

 

اکبری در باره نظریه کیسنجر مبنی بر برقرار ماندن داعش مانعی برای امپراتوری ایران از تهران تا بیروت با بیان اینکه امریکایی‌ها در یک فضای ایران‌هراسی سعی دارند بعضی از سیاست‌ها و اهداف خود را در منطقه دنبال کنند با ابراز تأسف از اینکه برخی کشورهای اسلامی به‌راحتی تحت تأثیر تحلیل‌های آنها قرار می‌گیرند تأکید کرد: مردم منطقه این را می‌فهمند و امریکایی‌ها هم باید این را بفهمند که این جریان شیعی بود که از اهل تسنن در تکریت و موصل و فلوجه و رمادی و مسیحیان و ایزدی‌ها دفاع کرد. 90 درصد شهدای عراق در مناطق سنی و برای دفاع از اهل تسنن به شهادت‌ رسیده‌اند.

 

وی با تأکید بر این مطلب که منافع امریکا اقتضا می‌کند که مسلمانان با یکدیگر متحد نشوند تصریح کرد: همه اینها به‌خوبی می‌دانند جمهوری اسلامی براساس اعتقاد و آرمان اساساً قصد حمله و عملیات نظامی به هیچ کجا را ندارد و اصلاً قائل به امپراتوری که آنها از آن دم می‌زنند نیست.

 

سفیر سابق ایران در لیبی با بیان این مطلب که هدف امریکا در منطقه باقی‌ماندن داعش است با طرح این سئوال که با توجه به جزیره شدن داعش در عراق و سوریه چه کسی به اینها سلاح و مواد غذایی می‌رساند توضیح داد: در دنیا همه بر این نکته اعتقاد دارند که داعش تروریست است، اما چه کسی اینها را تأمین می‌کند؟ برآوردی که عراق اعلام کرده بیش از 2 میلیارد دلار نفت فروخته است و بیش از نیم میلیارد دلار از بانک‌های عراق به سرقت رفته است.

 

اکبری به اداره داعش باتوجه به مرگ البغدادی پرداخت و تصریح کرد: داعش در حال حاضر در چند نقطه فعالیت می‌کند و مثل قبل این ارتباط بین موصل و رقه و حما و حلب وجود ندارد. الان داعش در سه نقطه مستقر است: اطراف رودخانه فرات از منطقه دیرالزور تا رقه، بخشی هم در منطقه تلعفر که تعدادشان کم است و بخش کوچکی هم در عرسال بین مرز لبنان سوریه حضور دارند. این درست که البغدادی عنصر مهمی است، اما به‌نظر می‌رسد عناصر مهم‌تری هستند که البغدادی را اداره و پشتیبانی می‌کنند و وجود یا عدم وجود او تفاوتی در راهبردها و سیاست‌های داعش ایجاد نخواهد کرد که البته با توجه به اتفاقاتی که در منطقه افتاده است در حال نزدیک شدن به دوران پساداعش هستیم.

 

 

این کارشناس مسائل خاورمیانه در مورد اتفاقات سیاسی سوریه اظهار داشت: همه کشورهای که برعلیه حکومت سوریه متفق و متحد شده بودند و از جریانات تندرو حمایت می‌کردند از مواضع خود برگشتند. ترکیه و آل سعود رسماً حمایت خود از تروریست‌ها را کاهش داده‌اند و حضور بشار اسد را پذیرفته‌اند. معارضین هم در بخش‌های از سوریه به‌شدت با هم درگیر شدند و همین دیروز طی یک عملیات انتحاری از سوی داعش حدود 80 نفر از گروه احرارالشام کشته و زخمی شدند.

 

وی ادامه داد: تمام مخالفین سوریه به این نکته اذعان دارند که فضای سوریه به‌سمتی رفته است که مردم این کشور باید برای آن تصمیم بگیرند و طبق قوانین سازمان ملل دولت بشار اسد، رسمی است و هیچ‌کس حق تعرض به آن را ندارد. شرط حذف بشار اسد را نیز کنار گذاشتند و مجبور شدند بعد از شش سال عاقلانه فکر کنند. در فضای عراق نیز با وجود حشدالشعبی فضای امنیتی و نظامی این کشور عوض شده است. در کل سوریه و عراق آینده، تکلیف داعش را روشن می‌کند.

 

ارتباط تلفنی با همسر شهید حججی بخش دیگر برنامه شب گذشته جهان‌آرا بود.

 

همسر شهید حججی گفت: همسرم را به حضرت زینب(س) هدیه کردم و از خدا و ایشان خواستم که ایشان را از من قبول کنند.

 

وی ادامه داد: همیشه ایشان می‌گفتند، غرق دنیا شده را جام شهادت ندهند. ایشان چیزی زیباتر از دنیا دیدند که شهادت، خدا و زیبایی است را دیدند که حاضر شدند دنیا را رها کنند و بروند.

 

همسر شهید حججی تصریح کرد: قبل از اعزام در کار فروش کتاب بودند و بعد از استخدام در سپاه، کار در کتاب را به صورت پاره‌وقت انجام می‌دادند و پولش را برای اردوهای جهادی کنار می‌گذاشتند و خیلی روی مسائلی فرهنگی دغدغه داشتند.

 

وی در باره انتشار تصاویر شهید حججی با بیان اینکه بعد از انتشار این تصاویر به همه مردم حس غرور دست داده بود اظهار داشت: حس غرور مردم به‌خاطر صلابتی بود که در چهره محسن موج می‌زد. همه فکر می‌کنند داعشی اسیر دست محسن بوده است. همه مردم به من تبریک می‌گفتند.

 

همسر شهید حججی در پایان خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله بتوانم ثمره زندگی با ایشان، یعنی علی آقای دوساله را مثل پدر و در مسیر پدر تربیت کنم و سرانجام زندگی‌شان ختم به شهادت شود.

 

در ادامه اکبری در باره فرجام تعارضات سیاسی بین تهران و ریاض گفت: معتقدم عقلای قبل از ترامپ و محمد بن سلمان خطاهای بزرگی مرتکب شدند که هنوز تاوان آن را پس می‌دهند. آنهایی که عاقل‌تر از این حرف‌ها بودند معتقد بودند که جنگ با یمن طی دو یا سه هفته تمام می‌شود، ولی الان به سه سال می‌رسد و همه هم‌پیمانان خود را هم قانع کرده بودند که بحث سوریه حداکثر دو تا سه ماه به طول می‌انجامد. وجود محمد بن سلمان به‌عنوان جوان تازه‌کار که علاقمند به تثبیت قدرت خودش و ترامپی که هنوز روی عقلانیت وی در نشریات امریکایی بحث است باعث شده که عقلای گذشته این دو حکومت دو باره به فکر بیفتند و منفعلانه به دنبال راهی برای خروج از یمن و سوریه باشند.

 

حاج حسین یکتا میهمان دیگر برنامه جهان‌آرا بود که طی تماس تلفنی به ارائه نقطه نظرات خود در باره شهادت محسن حججی پرداخت.

 

یکتا با بیان اینکه شهادت محسن در شرایطی اتفاق افتاد که جامعه به آن نیاز داشت تصریح کرد: شهادت محسن حججی به همه نشان داد باید سر و دل را در دست گرفت و به میدان آمد. خداوند فضایی را برای خیلی‌ها روشن کرد که تکلیف را با خودشان روشن کنند.

 

این فعال فرهنگی با تأکید بر اینکه قیام لله رزمندگان دفاع مقدس را امروز در جبهه فرهنگی انقلاب و مدافعان حرم می‌توان دید ضمن اشاره به نمونه‌هایی از آن اضافه کرد: ما یک روزی در پشت دیواره‌های خرمشهر می‌گفتیم تا کربلا رسیدن یک یا حسین دیگر، خیلی‌ها به ما می‌خندیدند که شما هشت سال است قرار است به کربلا بروید پس چرا نمی‌رسید! آن روز امام فرمود ما یک لحظه هم نادم و پشیمان از جنگ نیستیم و صدام راهی جز خودکشی ندارد. اما الان می‌بینیم که هم به کربلا رسیدیم و هم اینکه از صدام و صدامیان خبری نیست.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: تا نماز در ‌بیت‌المقدس خواندن یک یا حسین دیگر باقی است و خون شهدای مدافع حرم فرش این راه است. حرف‌های داعشی‌های خارجی را منافقین داخلی تأیید می‌کنند، اما همه آنها رفتنی هستند. طبق آنچه که آقا فرمود خرمشهرهایی در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی در پیش داریم که با همه قصه‌ها و غصه‌ها که به دل حزب‌الله و جبهه حق ریخته می‌شود، انسداد قبل از انبساط است. ان‌شاءالله به برکت این خون‌های به ناحق ریخته شده دهه‌های فجر نزدیک در نزدیک خواهیم داشت.