هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 31 شهريور 1396
ساعت 09:48
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 15 مرداد 1396 ساعت 12:23 2017-8-6 12:23:38
شناسه خبر : 274449
طبیعتاً عدم استقبال کشورهای خارجی از مراسم تحلیف رئیس‎جمهور، برای دولتی که اوج افتخاراتش را در صحنه سیاست خارجی قلمداد می‎کند، پیام خوشایندی قلمداد نمی‎شود. به نظر می‎رسد دولت یازدهم نه تنها  با میدان‎داری مذاکره در ادبیات سیاست‎خارجی و چشم‎پوشی از نقش‎آفرینی در جبهه جهانی مستضعفین، از جایگاه محبوب خود در میان ملت‎ها فاصله گرفته که حتی در به دست آوردن دل دولت‎ها نیز کارنامه‎ی موفقی بر جای نگذاشته است.
طبیعتاً عدم استقبال کشورهای خارجی از مراسم تحلیف رئیس‎جمهور، برای دولتی که اوج افتخاراتش را در صحنه سیاست خارجی قلمداد می‎کند، پیام خوشایندی قلمداد نمی‎شود. به نظر می‎رسد دولت یازدهم نه تنها با میدان‎داری مذاکره در ادبیات سیاست‎خارجی و چشم‎پوشی از نقش‎آفرینی در جبهه جهانی مستضعفین، از جایگاه محبوب خود در میان ملت‎ها فاصله گرفته که حتی در به دست آوردن دل دولت‎ها نیز کارنامه‎ی موفقی بر جای نگذاشته است.
رجانیوز - گروه سیاسی: طبیعتاً عدم استقبال کشورهای خارجی از مراسم تحلیف رئیس‎جمهور، برای دولتی که اوج افتخاراتش را در صحنه سیاست خارجی قلمداد می‎کند، پیام خوشایندی قلمداد نمی‎شود. به نظر می‎رسد دولت یازدهم نه تنها  با میدان‎داری مذاکره در ادبیات سیاست‎خارجی و چشم‎پوشی از نقش‎آفرینی در جبهه جهانی مستضعفین، از جایگاه محبوب خود در میان ملت‎ها فاصله گرفته که حتی در به دست آوردن دل دولت‎ها نیز کارنامه‎ی موفقی بر جای نگذاشته است.
 
به گزارش رجانیوز با برگزاری آیین تنفیذ، رئیس جمهور منتخب مشروعیت یافت و با برگزاری آیین تحلیف ریاست جمهوری ایشان رسماً آغاز گردید. ان‎شاالله با پیروی از منویات رهبر انقلاب اسلامی و پاسخگویی عملی به مطالبات واقعی مردم و عمل به مسئولیت‎های مصرح در قانون اساسی، ایشان بتواند از منافع ملی دفاع نماید.
 
اما آنچه مهم است این است که چه سیاست‎هایی تأمین‎کننده‎ی منافع ملت ایران است. هرچند حضور مقام‎های خارجی در آیین تحلیف از لحاظ محتوایی اهمیت چندانی ندارد، اما از نظر شکلی شاخص قابل توجهی برای ارزیابی جایگاه کشور در عرصه‎ی خارجی است. از آنجا که از نظر رئیس‎جمهور، مهم‎ترین دستاورد دولت یازدهم در حوزه‎ی سیاست خارجی بوده‎است، مقایسه‎ی سطح مقام‎های شرکت‎کننده در آیین تحلیف از کشورهای منطقه در سال‎های 1392 و 1396 می‎تواند ارزیابی واقع‎بینانه‎ای را از میزان توفیق دولت یازدهم در حوزه‎ی سیاست خارجی نشان دهد.  
 
بررسی مقایسه‎ای سطح مقام‎های شرکت‎کننده از کشورهای منطقه در آیین‎های تحلیف سال‎های 1392 و  1396 (اطلاعات زیر برگرفته از رسانه‎ها و فضای مجازی است)
 
1. افغانستان: رئیس جمهور (بدون تغییر)
2. عراق: رئیس جمهور (بدون تغییر)
3. ارمنستان: رئیس جمهور (بدون تغییر)
4. آذربایجان: رئیس مجلس (بدون تغییر)
5. ازبکستان: رئیس مجلس (بدون تغییر)
6. سوریه: نخست‎وزیر (بدون تغییر)
7. ترکمنستان: از رئیس جمهور به وزیر خارجه (کاهش سطح)
8. تاجیکستان: از رئیس جمهور به فرستاده ویژه (کاهش سطح)
9. لبنان: از رئیس جمهور به رئیس مجلس (کاهش سطح)
10. قزاقستان: از رئیس جمهور به وزیر خارجه (کاهش سطح)
11. پاکستان: از رئیس جمهور به رئیس مجلس (کاهش سطح)
12. ترکیه: از دو وزیر خارجه و توسعه به فرستاده ویژه (کاهش سطح)
13. روسیه: از رئیس مجلس دوما به معاون نخست‎وزیر (؟)
14. قطر: از امیر به فرستاده ویژه (کاهش سطح)
15. کویت: از معاون نخست‎وزیر به فرستاده ویژه (کاهش سطح)
16. عمان: از وزیر فرهنگ به وزیر مشاور (کاهش سطح)
17. گرجستان: از وزیر خارجه به معاون نخست‎وزیر (؟)
18. امارات: از رئیس مجلس به عدم مشارکت
19. هند: از وزیر خارجه به عدم مشارکت
20. عربستان: از وزیر مشاور به عدم مشارکت
 
نتیجه: 
1- سطح مشارکت هیچ یک از کشورهای منطقه (20 کشور) در آیین تحلیف سال 1396 نسبت به سال 1392، افزایش نداشته است.
 
2- فقط سطح مشارکت 6 کشور در آیین تحلیف سال 1396 نسبت به سال 1392 تغییر نکرده و کاهش نیافته است.
 
3- سطح مشارکت دست‎کم 12 کشور از 20 کشور منطقه در آیین تحلیف سال 1396 نسبت به سال 1392 کاهش یافته است.
 
4- 3 کشور که در سال 1392 در سطح وزیر و یا رئیس مجلس در آیین تحلیف شرکت داشته‎اند، در سال 1396 از اعزام مقام برای حضور در آیین تحلیف امتناع نموده‎اند.
 
حال پاسخ به پرسش‎های زیر چیست؟
- سیاست خارجی دولتی که پس از 4 سال نقش‎آفرینی باعث شود سطح مشارکت مقام‎های شرکت‎کننده در آیین تحلیف (از کشورهای منطقه)، افزایش نیابد، موفق است؟
 
- سیاست خارجی دولتی که پس از 4 سال نقش‎آفرینی باعث شود سطح مشارکت مقام‎های شرکت‎کننده در آیین تحلیف (از کشورهای منطقه)، به شدت کاهش پیدا کند (70 درصد) موفق است؟
 
- سیاست خارجی دولتی که پس از 4 سال نقش‎آفرینی باعث شود برخی کشورها که در سطح وزیر و رئیس مجلس در آیین تحلیف قبلی مشارکت داشته ولی در سال 1396 هیچ مقامی را به آیین تحلیف اعزام نمی‎کنند، موفق است؟
 


دیدگاه کاربران

اینطور کارهای آماری خیلی بهتر میتواند به مردم کمک کند
اما متاسفانه رسانه های انقلابی خیلی در این روش قوی عمل نمیکنند
بسیار ساده میتوان بین این دولت و دولت قبل و الگوی آرمانی مقایسه آماری انجام داد

بسیار عالی بود
از دقت شما عزیزان متشکرم

 

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms