هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 31 ارديبهشت 1397
ساعت 05:55
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 9 مرداد 1396 ساعت 19:04 2017-7-31 19:04:35
شناسه خبر : 274233
سخنان کارشناسی و فنی دکتر جلیلی در جمع مسئولان و نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی درباره تحریمهای جدید آمریکا گویا به مذاق برخی اشخاص و صاحبان قلم و تریبون خوش نیامده، به گونه ای که هجمه ای ناصواب را بر ضد ایشان آغاز کرده اند! هجمه ای که نسبتی با شعار زیبای " دانستن حق مردم است" و "زنده باد مخالف من ندارد"!
 
یکی از  اشخاصی که مواضع و رویکردهایش هیچ وقت برای اهل خرد قابل هضم نبوده و از فرط امریکاپرستی حتی حاضر است تمسخر خلق الله را به جان خریده و با حرکتی عنکبوت وار، قدم بر روی پرچم امریکای رویاهای خویش نگذارد! «صادق زیبا کلام» است. او در گفتگو با انتخاب گفته است: «جلیلی از تیر سال 94 ارزو داشت برجام به تیر غیب گرفتار شود!»
 
این موضع ناصواب جناب زیباکلام در حالیست که سعید جلیلی طی دوسال مذاکرات هسته ای دولت یازدهم یک بار هم به ارائه نظر در این باره نپرداخته بود تا شائبه برخورد جناحی و حزبی بین او و مذاکره کنندگان فعلی ایجاد نشود! به نحوی که این مشی اخلاقگرای جناب جلیلی با واکنش جالب خبرگزاری بلومبرگ روبرو شده و در گزارشی می نویسد: «سعید جلیلی نامزد سابق ریاست جمهوری و مذاکره کننده هسته ای پیشین ایران اخیرا گفته است، همه باید از تیم مذاکره کننده هسته‌ای برای رسیدن به اهداف حمایت کنند، به گفته جلیلی مذاکرات هسته‌ای یک موضوع ملی و فراتر از بحثهای سیاسی است.»
 
 او در بحبوحه توافق ژنو در حالیکه خیل هوادارانش در دانشگاهها انتظار نقد این توافق را از جانب او داشتند هیجان زده نشد! عده و عده جمع نکرد و باب انتقاد را زمانی گشود، که مجلس برای بررسی برجام از او دعوت به عمل آورد و آنجا بر حسب وظیفه در گزارشی 12 ساعته با مجموعه ای از دلایل و اسناد و مدارک به نقاط ضعف حقوقی، فنی و سیاسی برجام و قطعنامه 2231 پرداخت و توانست افقی نو از توافق هسته ای را پیش روی جامعه و نخبگان قرار دهد. که البته همان زمان هم چون امروز برخی حامیان دولت مانند عکس العمل امروز شما پاسخی مستدل و منطقی به انتقادات فنی ایشان نداشتند لذا با توسل به نیرنگ های معاویه ای به ترور شخصیت ایشان پرداخته و در روزنامه های زنجیره ای " شائبه هایی دال بر عدم تسلط وی به زبان انگلیسی" را منتشر کردند!
 
اما اگر مايليد بدانيد چه كساني واقعا آرزو داشتند تا مذاكرات به تير غيب گرفتار شود، فقط كافيست كمي به حافظه تاريخي خود رجوع كنيد! مثلا به سال 87! زمانيكه دكترجليلي فعاليتهاي هسته اي را ممزوج با مذاكرات و پايبندي به تعهدات بين المللي تعريف كرده و بلافاصله آن را بكار مي بندد، كه در نتيجه امريكايي كه تعليق غني سازي را هميشه به عنوان پيش شرطي براي ورود به مذاكرات عنوان كرده بود در اواخر رياست جمهوري جورج بوش از پيش شرط خود عقب نشسته و در مذاكرات ژنو يك، ويليام برنز را رودرروي سعيد جليلي قرار مي دهد! چهره ارام و جدي جليلي در برابر برنز تا مدتها محل توجه رسانه ها قرار گرفته بود به نحوي كه دويچه وله پس از حضور برنز در مذاكرات چنين نوشت:‌ "سياست دولت بوش در قبال ايران با يك چرخش حيرت آورمواجه شده است" چرخشي كه جرج بوش را از موضع محور شرارت قرار دادن ايران در دوران اصلاحات به عقب نشيني  آشكار در دولت انقلابي آن زمان رسانده بود!
 
روند عقب نشيني هاي امريكا در آستانه انتخابات 88 سير صعودي به خود گرفته بود! ديگر نه از قهقه هاي جك استراو در سر ميز مذاكرات خبري بود و نه از مكالمه تلفني با كمال خرازي در دستشويي! اين سير صعودي به جايي رسيد كه اوباما در نامه اي به رهبر انقلاب به صراحت اعتراف مي كند كه بدون ايران مسائل منطقه و بين الملل حل نخواهد شد.
 
دستاوردهاي ايران در 22 خرداد  88 بواسطه ايستادگي دكتر جليلي در برابر زياده خواهي غرب نسبت به زماني كه دوستان جناب زيبا كلام دوران" فريز هسته اي" را براي كشور رقم زده بودند در حال پيشرفت بود! تعداد سانتريفيوژهاي فعال ايران به رقم 7 هزار عدد رسيده بود! افزايش سانتريفيوژها مصادف شده بود با توليد دو نوع سانتريفيوژ پيشرفته كه سرعت آنها نسبت به ماشين هاي قبل تا 4 برابر بيشتر شده بود! اين روند پيشرفت در زمان دكتر جليلي سبب شد تا همفكران جناب زيبا كلام دعا كنند كه مذاكرات و بالكل برنامه هسته اي ايران به تير غيب گرفتار شود! لذا اين تير غيب را از چله كمان رها كرده و فتنه 88 را رقم زدند و در نامه اي به هيلاري كلينتون كه بعدها مايكل لدين عضو ارشد نومحافظه كاران امريكايي در وب سايت فوربس منتشر كرد عنوان كردند "كه اگر ميخواهيد جنبش سبز به پيروزي برسد ايران را تحريم اقتصادي كنيد چون مي خواهد بمب اتم بسازد! به ايران فشار وارد كنيد تا مردم از ما حمايت كنند و در برابر جمهوري اسلامي بايستند."
 
حاصل اين نامه و شورش هاي خياباني عليه جمهوريت و اسلاميت نظام ميشود قطعنامه 1929 شوراي امنيت! قطعنامه اي كه سنگين ترين قطعنامه در طول تاريخ شوراي امنيت بر عليه يك كشور است كه القصه ميشود سنگ بناي بسياري از تحريم هاي نفتي و بانكي بر عليه كشورمان!
 
پر واضح است كه از ژوئن 2008 و پس از ورود سولانا به ايران و پذيرفتن غني سازي در ايران تا مدت دو سال پس از ان كه قطعنامه 1929 تصويب شد يكي از بزرگترين آسيبها به سبب فتنه 88 بر مردم بوجود امد به نحوي كه غرب رويكرد خود را مجددا بر اساس فشار و تحريم بنا نهاد تا تمام عناصرمقاومت در ايران را با كمك فتنه گران و اشوب هاي خياباني مجبور به سازش نمايد!
 
حالا جناب زيبا كلام! اگر كمي انصاف در وجودتان هست كه نيست! اعتراف كنيد كه سعيد جليلي و دلواپسان طلب تير غيب براي منافع ملت مي كنند يا شما و همفكرانتان؟! رفتار دوستان شما در سال 88 همسو با نتانياهو ارزيابي ميشود، يا انتقاد به حق دلواپسان به خسارت محض؟!


x