هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 11 خرداد 1399
ساعت 02:35
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 7 مرداد 1396 ساعت 13:57
شنبه 7 مرداد 1396 13:51 ساعت
2017-7-29 13:57:08
شناسه خبر : 274075
براي افتتاح هر شبكه تلويزيوني در صدا و سيماي جمهوري اسلامي ، علاوه بر تعداد زيادي استوديو و تجهيزات فني و فرستنده‌هاي تلويزيوني‌، صدها نيروي فني و اداري و.. بايد در اختيار قرار گيرند. در دو دهه اخير شبكه‌هاي ماهواره‌اي با اجاره يك خط ماهواره‌اي همين كار را با هزينه و نيروي انساني بسيار کمتری انجام می‌دهند، اما با گسترش شبكه‌هاي اجتماعي و خصوصا تلگرام ، انقلابي در عرصه ارتباطات به وجود آمده و هر شخص حقيقي یا حقوقي‌ای مي‌تواند بدون هزينه، يك كانال اختصاصي با ميليون ها كاربر را راه اندازي كند. اين انقلاب رسانه‌ای،  بي‌سر و صدا و به شکلی کاملاً بطئی در حال وقوع است و هنوز  رسانه‌های سنتي نظير نشریات و صدا و سیما در برابر آن واکنش مناسبی نشان نداده‌اند.
 
 در بادی امر، افرادي به صورت خودجوش و بيشتر با مقاصد سرگرمي به ايجاد كانال‌هايي از قبیل کانال‌های خانوادگی، دوستانه، تفریحی و... اقدام مي‌كنند. عده‌اي با درك بيشتري از امكانات اين شبكه‌ها و با مقاصد گوناگون از جمله آموزش،  خبر، سياست، سرگرمي،  مقاصد فرهنگي و... کانال می‌زنند. اين كوشش‌هاي پراكنده و خودجوش به‌تدریج جهت مي‌گيرند و به شكلي سازمان يافته‌تر، توسط افراد و سازمان‌هاي حقيقي و حقوقي گسترش مي يابند.
 
همزمان رسانه‌هاي سنتي نیز كانال‌های  تلگرامي خود را راه اندازي مي‌كنند  به‌زودي ارزش تبليغاتي كانال‌ها كشف مي‌شود و اشخاص و نهادها متوجه مي‌شوند که هر چه تعداد كاربران آنها بيشتر باشد، می‌توانند طرفداران بيشتري را براي خود دست و پا كنند و تعداد بيشتر مخاطب، یعنی امكانات بیشتر برای تبليغات اغلب صاحبان كانال‌ها براي گذاشتن پست تبليغاتي در كانال خود  ارقام قابل توجهي را دريافت مي‌كنند،   از آنجا  براي جذب مخاطب بيشتر دست به هر کاری می‌زنند, هرزه‌نويسي. و پست‌هاي مستهجن به‌سرعت گسترش مي يابند و مخاطبان چنین کانال‌هائی افزایش پیدا می‌کنند.
 
 بنابراين يكي از خطرنا‌ک‌ترین پیامدهای فعالیت چنین كانال‌هائی مخدوش شدن خطوط قرمز جامعه است. طرفه آنکه حتي نهادهاي خبري رسمي هم  براي جلب مخاطب، از بسياري از خطوط قرمز خود عدول مي‌كنند و با درج تصاوير و فيلم هاي مبتذل به حاشيه‌ها  و شايعات دامن می‌زنند و به این ترتیب و با جلب مخاطب بیشتر كسب  قدرت مي‌كنند.
 
اما اين انقلاب رسانه‌اي بعد ديگري هم دارد و آن تاثيراتي است كه بر نظام رسانه‌اي رسمي می‌گذارد. با حضور این رسانه‌ها،  اخبار و موضوعات از انحصار رسانه‌هاي قدرتمند دولتی خارج مي شوند و در حالي كه صدا و سيما تلاش مي كند محتواي برنامه‌ها و اخبار را کنترل و سانسور كند، كانال هاي همراه  از جمله تلگرام، بدون  ملاحظه و به‌سرعت، راست و دروغ را به هم می‌بافند و منتشر مي‌كنند.  
 
 بی‌تردید اين موج رسانه‌اي كه شايد بتوان آن را موج چهارم ناميد، عده‌اي را با خود خواهد برد، زیرا ابزاری برای تحقق روياهاي مخاطبي است كه همواره به شکلی منفعلانه در معرض پيام بوده، اما اینک مي‌تواند محتواي مورد نظر خود را انتخاب و از آن مهم‌تر، خود تولید محتوا کند و آن را در سطح گسترده‌اي منتشر سازد. بدین گونه است که تمام مرزهاي اخلاقي و تربيتي  درهم نوردیده می‌شود و  نظام فكري خانواده‌ها در هم  می‌ریزد. فیلتر کردن این رسانه‌ها نیز راه به جائی نمی‌برد و مانع از گسترش آنها نمی‌شود و آنها همچنان به حیات خود ادامه خواهند داد. 
 
 با ظهور كانال هاي همراه جدیت مسئله صد چندان مي‌شود. در داخل و خارج كشور كانال‌هاي همراه  متنوع با  تعداد زيادي كارمند راه‌اندازي مي‌شوند كه  ديگر كارشان كپي‌برداري از فضاي مجازي نيست . آنها خبرنگار، گرافيست، محقق و برنامه ساز دارند و به‌زودي سريال‌هاي متنوعي را توليد خواهند کرد كه با حوصله كانال‌هاي همراه همخواني بيشتري دارند. سريال‌هايي پنج دقيقه‌ای با داستان‌هاي دنباله‌دار و احتمالا يك شخصيت محبوب. 
 
دوربين مخفي، كليپ‌هاي طنز، ويدئو كليپ، شيرين‌كاري و تبليغات.طرفدارن بيشتري خواهند داشت . به عبارت دیگر تولید و پخش كليپ و فيلم كوتاه  بيش از پيش رونق می‌گیرند و به‌سرعت در فضای مجازی منتشر و تبدیل به كابوس رسانه‌هاي رسمي می‌شوند.كانون هاي قدرت به‌شدت در اين زمينه فعال خواهند شد و سرنوشت انتخابات‌های آينده رياست جمهوري و مجلس، نه در مناظره‌های تلويزيونی و فيلم‌هاي تبليغاتي كه در عرصه كانال‌هاي همراه رقم خواهد خورد.
 
چه باید کرد؟ 
 
شايد وزارت ارشاد هوشياري به خرج بدهد و براي كانال هاي همراه، زير ساخت فراهم كند و قوانين و مجوزهايي را صادر و تلاش كند آنها را در انحصار خود بگيرد و يا صدا و سيما مدعي شود که  اين كانال‌هاي همراه همان شبكه‌هاي تلويزيوني تعاملي هستند كه بايد طبق قانون اساسي در اختيار صدا و سيما باشند؛ لکن كانال‌هاي همراه رسمي يا غير رسمي همچنان به حيات خود ادامه مي‌دهند.  رقابت با اين كانال ها تنها يك راه دارد:  انعطاف بيشتر رسانه ملي، سرعت و صداقت در ارائه اخبار و شايد راه‌اندازي كانال همراه براي هريك از شبكه‌هاي رسمي.
 
تلويزيون اگر پويا و انعطاف پذير باشد،  خوب اداره بشود و بتواند مديران توانا و  هنرمندان متعهدتر و خوش‌ذوق‌تري را به كار بگيرد، به دليل كيفيت و اندازه قاب و نیز مجاني بودن امواج در مقايسه با اينترنت و امكان تماشاي دسته‌جمعي  هنوز مي تواند به حيات خود ادامه دهد.. و در كنار رقيب سنتي خود، يعني شبكه‌هاي ماهواره‌اي به‌كندی نفس بكشد براي رهايي از اين كابوس، رسانه ملي بايد گام‌هاي بلندتري بردارد. تلويزيون براي داشتن چيزي‌هايي كه تا كنون نداشته است بايد چيزي بشود كه اكنون نيست.