هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 30 بهمن 1396
ساعت 09:39
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 25 تير 1396 ساعت 13:08 2017-7-16 13:08:18
شناسه خبر : 273449
از بند 37 برجام می‌توان برای مقابله با تحریم‌ S.722 استفاده کرد. در واقع اجرای کامل برجام توسط دولت یازدهم راه حل مقابله با تحریم ناقض برجام است. در توضیح بیشتر این مسئله باید اشاره کرد که باتوجه به این‌که ایران اعلام کرده در صورت بازگشتن مجدد تحریم‌ها، کل یا جزء تعهدات خودش متوقف خواهد کرد دولت یازدهم می‌تواند به میزان نقض برجام در تحریم S.722 برخی اقدامات داوطلبانه خود را متوقف کند. مثلاً مطابق با برجام ایران باید 8/5  سال بعد از اجرای توافق بر روی یک زنجیره 30 تایی سانتری‌فیوژ IR-8 آزمایش نماید اما ایران اعلام کند که در اولین روز تصویب و اجرایی شدن تحریم S.722 آزمایش بر روی این زنجیره 30 تایی را در حضور خبرنگاران و رسانه‌ها شروع خواهد کرد.
از بند 37 برجام می‌توان برای مقابله با تحریم‌ S.722 استفاده کرد. در واقع اجرای کامل برجام توسط دولت یازدهم راه حل مقابله با تحریم ناقض برجام است. در توضیح بیشتر این مسئله باید اشاره کرد که باتوجه به این‌که ایران اعلام کرده در صورت بازگشتن مجدد تحریم‌ها، کل یا جزء تعهدات خودش متوقف خواهد کرد دولت یازدهم می‌تواند به میزان نقض برجام در تحریم S.722 برخی اقدامات داوطلبانه خود را متوقف کند. مثلاً مطابق با برجام ایران باید 8/5 سال بعد از اجرای توافق بر روی یک زنجیره 30 تایی سانتری‌فیوژ IR-8 آزمایش نماید اما ایران اعلام کند که در اولین روز تصویب و اجرایی شدن تحریم S.722 آزمایش بر روی این زنجیره 30 تایی را در حضور خبرنگاران و رسانه‌ها شروع خواهد کرد.
گروه سیاست خارجی-رجانیوز: چند هفته از تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران با رای قاطع مجلس سنای آمریکا می‌گذرد. این مصوبه مجلس سنا نقض صریح بندهای مقدمه، 26، 28، 29 و 4.8.1 پیوست A قطعنامه و همچنین نقض بندهای 3 و 5 پیوست B قطعنامه 2231 می باشد. سیدا 2017 یا همان سیاه‌چاله تحریم این روزها در مجلس نمایندگان آمریکا با برخی موانع قانونی روبه رو شده است که مطابق با پیش‌بینی‌ها این مرحله را هم پشت سر خواهد گذاشت. اما سوال اصلی اینجاست، مسئولان وزارت خارجه و کمیته ناظر بر اجرای برجام چرا دست روی دست گذاشته‌اند؟ روحانی، ظریف و عراقچی منتظرند تا برجام نقض شود و بعدتر به فکر راه چاره بیفتد؟ اقدام عاقلانه مگر تلاش برای نقض نشدن برجام و پای‌بند نگه‌داشتن آمریکا به حفظ تعهداتش نیست؟
 
به گزارش رجانیوز روزهای قبل مجلس شورای اسلامی قانونی برای مقابله با تحریم‌ جدید آمریکا تصویب کرد بررسی آن نشان می‌دهد که قانون مذکور تاثیرگذاری عملیاتی چندانی برای مقابل تحریم‌ جدید  ندارد و بیش‌تر پاسخی برای افکار عمومی داخلی است ( برای بررسی بیشتر این‌جا را بخوانید)
 
از باب غنمیت شمردن فرصت و از ‌جایی که هنوز فرآیند‌ قانون‌گذاری تحریم سیدا تکمیل نشده چنان‌که نیازمند تصویب در مجلس نمایندگان و تائید ترامپ است، می‌توان در زمان فعلی اقدامات بازدارنده واقعی انجام داد وهنوز هم این فرصت برای مسئولان علاقه‌مند  به منافع ملی  وجود دارد که پاسخ مناسب به نفض توافق هسته‌ای را بدهند.
 
چه راه‌حل‌هایی وجود دارد؟
 
برای مقابله با تحریم جدید می‌توان دو راه‌حل حقوقی و عملیاتی درنظر گرفت. پیش‌تر در گزارش به راه‌حل حقوقی اشاره کردیم و در حال حاضر  قصد داریم که به بعد عملیاتی بپردازیم.
 
اجرای برجام در برابر نقض برجام
 
 پیش از تصویب برجام در مجاری قانونی کشور و در زمان داغ بودن بحث توافق هسته‌ای در  جامعه یکی از سوالات اصلی این بود که در صورت نقض احتمالی تعهدات طرف مقابل ایران چه راه‌حل‌هایی برای مقابله خواهد داشت. پاسخ مقامات وابسته به دولت به بند 37 برجام بازمی‌گشت. جایی که می‌گوید:
 
Iran has stated that if sanctions are reinstated in whole or in part, Iran will treat that as grounds to cease performing its commitments under this JCPOA in whole or in part.
 
ایران بیان داشته است که چنانچه تحریم ها جزئا یا کلا مجددا اعمال شوند، ایران این امر را به منزله زمینه‌ای برای توقف کلی یا جزئی تعهدات خود وفق این برجام قلمداد خواهد نمود.
 
از بند 37 برجام می‌توان برای مقابله با تحریم‌ S.722 استفاده کرد. در واقع اجرای کامل برجام توسط دولت یازدهم راه حل مقابله با تحریم ناقض برجام است. در توضیح بیشتر این مسئله باید اشاره کرد که باتوجه به این‌که ایران اعلام کرده در صورت بازگشتن مجدد تحریم‌ها، کل یا جزء تعهدات خودش متوقف خواهد کرد دولت یازدهم می‌تواند به میزان نقض برجام در تحریم S.722 برخی اقدامات داوطلبانه خود را متوقف کند.
 
مثلاً مطابق با برجام ایران باید 8/5  سال بعد از اجرای توافق بر روی یک زنجیره 30 تایی سانتری‌فیوژ IR-8 آزمایش نماید اما ایران اعلام کند که در اولین روز تصویب و اجرایی شدن تحریم S.722 آزمایش بر روی این زنجیره 30 تایی را در حضور خبرنگاران و رسانه‌ها شروع خواهد کرد. یا مثلاً وزارت امور خارجه به اتحادیه اروپا اعلام کند که در صورت تصویب تحریم جدید توسعه دانش غنی‌سازی در فردو را از سرخواهد گرفت و یا به غنی‌سازی در سطح20 درصد بازخواهد گشت؛ یعنی به میزانی که آمریکا نقض برجام می‌کند ایران نیز اعلام نماید که برجام را اجرا خواهد کرد!
 
این اقدام منجر به آن خواهد شد که اولاً آمریکا از تصویب و اجرای تحریم S.722 جلوگیری نماید ثانیاً در صورت تصویب تحریم جدید ایران نیز اقدام عملیاتی انجام داده تا در برابر از بین رفتن منافع حاصل از برجام حداقل میزانی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را از مجدداً از سر بگیرد.
 
به همین جهت بنظر می‌رسد که وزارت امور خارجه باید تا حد امکان از بیانیه خوانی و فشار ایمیلی فاصله گرفته و یک‌بار هم شده بجای تماشاچی بودن اقدامی واقعی و عملیاتی انجام دهد. 
 
مطالب مرتبط:


 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x