هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 28 آبان 1396
ساعت 07:01
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 21 تير 1396 ساعت 20:23 2017-7-12 20:23:31
شناسه خبر : 273281
انسان برای ادامه ی حیات خودش و حفظ بقای خودش لوازمی دارد و امکاناتی را برای زندگی می طلبد که بخشی از آن ها مادی است و بخشی معنوی و الهی ؛ اگر قرار باشد کیفیت زندگی مناسب  و مطلوب باشد باید حد تعادلی بین آن ها رعایت شود . نه باید به قدری غرق در معنویات شد که هیچ توجهی به دنیا نداشت و نه باید به قدری غرق در دنیا بود که از معنویات ماند .این تعادل را خالق بشر و بر اساس نیاز هایی که خودش برای او آفریده است و برای این که بشر به کمال برسد ، باید ها و نباید هایی قرار داده است . و رعایت این باید ها و نباید ها باعث می شود علاوه بر اینکه انسان بتواند در فعالیت های مختلف زندگی از جمله فعالیت های اجتماعی حضور فعال داشته باشد درعین حال آسیب هم نبیند و آسیب هم نرساند . در واقع فلسفه حجاب حفظ کرامت انسان و حفظ سیر رشد و کمال انسان و تضمین سلامت زندگی فردی ، خانوادگی و اجتماعی می باشد که بتواند هم خودش و هم خانواده اش را در مسیر کمال حفظ نماید .
انسان برای ادامه ی حیات خودش و حفظ بقای خودش لوازمی دارد و امکاناتی را برای زندگی می طلبد که بخشی از آن ها مادی است و بخشی معنوی و الهی ؛ اگر قرار باشد کیفیت زندگی مناسب و مطلوب باشد باید حد تعادلی بین آن ها رعایت شود . نه باید به قدری غرق در معنویات شد که هیچ توجهی به دنیا نداشت و نه باید به قدری غرق در دنیا بود که از معنویات ماند .این تعادل را خالق بشر و بر اساس نیاز هایی که خودش برای او آفریده است و برای این که بشر به کمال برسد ، باید ها و نباید هایی قرار داده است . و رعایت این باید ها و نباید ها باعث می شود علاوه بر اینکه انسان بتواند در فعالیت های مختلف زندگی از جمله فعالیت های اجتماعی حضور فعال داشته باشد درعین حال آسیب هم نبیند و آسیب هم نرساند . در واقع فلسفه حجاب حفظ کرامت انسان و حفظ سیر رشد و کمال انسان و تضمین سلامت زندگی فردی ، خانوادگی و اجتماعی می باشد که بتواند هم خودش و هم خانواده اش را در مسیر کمال حفظ نماید .

 

گروه معارف - رجانیوز : به مناسبت هفته بزرگداشت حجاب و عفاف و اهمیت بالای بنیان خانواده و حفظ حیاء و عفت زنان و مردان مسلمان جامعه اسلامی - ایرانی ، گفت و گویی داشته ایم با سرکار خانم دکتر کبری خزعلی ؛ استاد دانشگاه ، کارشناس معارف اسلامی  و شخصیتی که مسئولیت های مختلفی را در عرصه های مختلف فرهنگی کشور خصوصا در حوزه زنان تجربه نموده است . 

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم 

 

با گرامی داشت مقام شهدا و مجاهدین اسلام  ، ان شالله که در راه آن بزرگواران ثابت قدم می مانیم و راه آن ها را ادامه خواهیم داد .

 

 

تعریف سه لفظ حیا و عفت و حجاب :

 

 

در تعالیم دینی بحث حیا یک بحث وسیعی است شامل مباحث اخلاقی ، اعتقادی ، رفتاری  که در عرصه های مختلف بروز دارد و حیا در روایات و تعالیم دینی ما به راس ایمان تعبیر شده است . اگر موجودی سرش قطع شود هم خود فاسد است و هم فاسد کردنی تلقی می شود . بنابر این اگر حیا از کسی گرفته شود ایمان او ، اخلاق او ، رفتار او حتما آسیب می بیند و هم خودش را نابود می کند و هم دیگران را نابود خواهد کرد.

حیا در عرصه ادب ،  اخلاق ، رفتار ، منش ، شخصیت و حتی در روابط بین  زن و مرد و رعایت های خاصی که مرتبط به آن است از جمله بیان و ظاهر و رفتار و امثالهم ، حضور اجتماعی ، حضور خانوادگی و همه ی این  عرصه ها و عرصه های  مشابهش ورود دارد .

 

 

حیاء یک خصلت و یک شاکله و شخصیتی برای انسان می سازد که قدرت بازدارندگی نسبت به تخلف از ارزش های اخلاقی و انسانی چه در ابعاد مادی و چه در ابعاد معنوی و چه در ابعاد غریزی و چه در ابعاد عاطفی وجودش  را به انسان عطا می کند . حیا وجود بشر را در برابر هجمه غرائز به سمت سعادت و کمال رهنمون می سازد .

 

 

   عفاف یک سیر رفتاری است که بیشتر در روابط بین زن و مرد تعریف می شود . در واقع عفاف نسبت به حیا دایره ی کوچک تری دارد و زیر مجموعه حیا قرار می گیرد .

 

 

     حجاب عملکرد و جلوه ی برونی همین حالات حیا و عفاف است که انسان را در پوشش ، ظاهر و رفتار و منش ظاهری  به ظاهر خاصی رهنمون می سازد که مطابق با  کرامت انسانی و اهداف عالیه خلقت بشر مطابقت کند می باشد .

 

 

باید توجه کرد همه ی این ها لازم و ملزوم یکدیگرند و هر کدام نباشند به دیگری آسیب خواهد زد . یک اتفاق بسیار اشتباهی که در جامعه ی ما گاهی رخ می دهد این است که حالاتی مثل حیا و معنویت را از ظاهر جدا می نمایند . می گویند قلب و دلت پاک باشد ؛ اگر ظاهرت و حجابت هم خوب نبود اشکالی ندارد . در حالی که اساسا امکان ندارد بتوانیم ظاهر را نداشته باشیم و باطن را داشته باشیم و یا بلعکس چرا که این دو لازم و ملزوم یکدیگرند و مانند یک میوه ای که اگر پوسته اش آسیب ببیند هسته ی آن هم آسیب خواهد دید یا اینکه اگر مغز و هسته اش آسیب ببیند ظاهرش را خراب خواهد کرد .

 

 

فلسفه حجاب و عفاف :

 

 

همانطور که می دانید انسان برای ادامه ی حیات خودش و حفظ بقای خودش لوازمی دارد و امکاناتی را برای زندگی می طلبد که بخشی از آن ها مادی است و بخشی معنوی و الهی ؛ اگر قرار باشد کیفیت زندگی مناسب  و مطلوب باشد باید حد تعادلی بین آن ها رعایت شود . نه باید به قدری غرق در معنویات شد که هیچ توجهی به دنیا نداشت و نه باید به قدری غرق در دنیا بود که از معنویات ماند .این تعادل را خالق بشر و بر اساس نیاز هایی که خودش برای او آفریده است و برای این که بشر به کمال برسد ، باید ها و نباید هایی قرار داده است . و رعایت این باید ها و نباید ها باعث می شود علاوه بر اینکه انسان بتواند در فعالیت های مختلف زندگی از جمله فعالیت های اجتماعی حضور فعال داشته باشد درعین حال آسیب هم نبیند و آسیب هم نرساند . در واقع فلسفه حجاب حفظ کرامت انسان و حفظ سیر رشد و کمال انسان و تضمین سلامت زندگی فردی ، خانوادگی و اجتماعی می باشد که بتواند هم خودش و هم خانواده اش را در مسیر کمال حفظ نماید .

 

 

تهاجم فرهنگی دشمنمان  نسبت به بنیان خانواده :

 

 

هر زمان که اسلام و بطور کلی ادیان الهی که سالم ماندند و دور از تحریف بودند برای مقابله با آن همان عهد الهی را باید در نظر گرفت . خداوند با ما عهد کرده است که الم اعهد الیکم یا بنی آدم الا تعبدوا الشیطان انه لکم عدو مبین . ما یک دو گانه ای داریم بین کفر و ایمان که شرک و کفر و نفاق یک طرف قرار می گیرند و ایمان و توحید و رشد و کمال انسان طرف دیگر قرار می گیرند . این ها دائما با هم تقابل دارند و یکی از تقابل ها رشد و کمال انسانی است و جبهه ی کفر که مصداق امروزی اش استکبار است برای متوقف کردن رشد و کمال انسان دست به تهاجم فرهنگی می زنند و می خواهند شخصیت های سالم ، رشید ، آزاده مجاهد و مدافع حقیقت  را نابود کنند و آن ها را به شخصیت های حقیر و پست و در اختیار استکبار بدل کنند . احال در دنیا سیری از دوره قاجار شروع شد و در دوره ی پهلوی هم به اوج خود رسید که جهانی سازی و دموکراسی و آزادی زنان نام گذاری شده بود . اتفاقا برای بعد از انقلاب هم با نام برنامه توسعه ، آن را شروع کردند و نام های 2015 و 2030 هم به مرور گذشت سال ها و سنوات در نامش ذکرکردند.

 

 

دائم تغییر فرهنگ و رفتار انسان هایی که متعهد و معتقد هستند به سوی برنامه های غرب و زندگی سکولار را خواستارند تا انسان ها به قدری غرق در نیاز های مادی و شهوات خود باشند که متوجه نقشه های شوم استعمار نباشند تا آن ها به منافع شوم خود راحت تر دست پیدا کنند . بنابر این در الگو های مذکور دست گذاشته اند بر روی تغییر انسان ها و این تغییر هم در حوزه اعتقادات است و هم در حوزه رفتار بشر و اتفاقا بزرگترین چیزی که آن ها را در برنامه هایشان موفق می کند پرداختن به همین بعد شهوات انسانی است . اگر این موضوع در دست جهان استکبار مدیریت شود جامعه از لحاظ پوشش و رفتار و روابط اجتماعی طوری جهت دهی خواهد شد که بتوانند به منافع خود برسند . بنابر این هر قدر جریان حق محکم تر در مسیر خود حرکت کند این گونه فشار ها و تهاجمات هم بیشتر خواهد شد . حال که انقلاب در حال رسیدن به اوج قدرت و شکوفایی خود در عرصه های مختلف علمی ،نظامی ، حضور در منطقه و امثالهم می باشد بنابر این همین عرصه ی تهاجم فرهنگی و هدف قرار دادن بنیان خانواده و حمله به حیا و حجاب ، عرصه ی مناسبی برای دشمنی با ایران اسلامی خواهد بود . و می خواهند جوان های معتقد ، سالم ، پر تلاش ، مخترع و مبتکر وجود نداشته باشد و جوان های غرق در شهوات و بیچاره بیشتر شود .

 

 

 

راهکار های بهبود وضعیت حجاب  و نقش دولت ، مردم و خانواده :

 

 

تغییر فضای موجود مانند تهاجم و شبیخون فرهنگی و ناتوی فرهنگی اثر هایی گذاشته است اما به طور کلی مردم مومن و متعهد و با تقوا کم نداریم و هنوز به وفور داریم کسانی را که در راه دفاع از حرم و حماسه اربعین و امثالهم مجاهده می کنند و اتفاقا خیلی هم وضعیت بهتر است از قبل از انقلاب ؛ ولی برای ایجاد نظام و جامعه اسلامی که همه ی هشتاد میلیون اولا ؛ و بعد از آن جهان مستضعفین که هدف ما هست ما خیلی فاصله داریم و این فاصله را از زمان کارگزاران و اصلاحات ما می بینیم . علت هم این است که مسئولین و دولت ها به جای  اجرای الگوی امام  که بر اساس الگوی دین و الگوی اسلامی ایرانی بوده است  آن را کنار گذاشته اند و الگوی توسعه غرب را به میان آورده اند .

 

بنابر این و بر اساس الگوی توسعه غرب حتما باید برخی از این ارزش ها حذف شود و بنیان خانواده به شدت مورد هجوم واقع شود ؛ و افزایش مفاسد اجتماعی ، تجرد و رفع نیاز ها بصورت غیر مشروع تنها بخشی از مفاسد این الگوخواهد بود . جامعه ای که از عقلانیت به دور باشد و غرق در احساس شود به راحتی می شود با آن بازی کرد و برای آن جهت معین نمود حتی در رای گیری ها هم با تحریک احساسات جامعه می توانند نفوذ نمایند . در برنامه توسعه غربی با توجه به شاخص ها و مولفه هایی که دارد حتما لوازمی چون از بین بردن ارزش ها ، اخلاق ، حیا و عفاف ، لذت گرایی و خودگرایی ، از هم پاشی خانواده و امثالهم را در پی خواهد داشت . در الگوی توسعه ی غربی که ادامه ی همان الگوهای قبل از انقلاب بود تغییراتی داده شد اما گاهی در مقام عمل همان تغییرات هم قابل اعمال نبوده است و اعمال نشده است .

 

دولت ها به دلیل پیروی از الگو و برنامه ی توسعه غربی با تغییرات مختصری که به سوی ارزش های اسلامی داشته اند نتوانستند تربیت اسلامی را پیاده نمایند . آموزش و پرورش ماهم برنامه هزاره سوم را که همان گفتمان سازی نگاه غربی است پیاده کرده است بنابر این تغییراتی هم در جامعه ایجاد شده است . نسل جوان ما با اینکه با هجده سال وارد دانشگاه می شوند بسیار سریع دچار شبهات و تغییر رفتار هایی می شوند و همین نشان دهنده ی این است که ما دوازده سال دوره ی آموزش و پرورش را از دست داده ایم و تربیت دینی نکرده ایم .

 

 به عنوان مثال ما در سند   2030رسما حذف تربیت دینی را می بینیم که به صورت معاهده ای با کشور های جهان سوم در حال ریشه کن کردن تربیت دینی و مفاهیمی چون جهاد ، شهادت ، نماز و .. هستند .

 

برخی از دولت ها برای حجاب و عفاف بودجه کافی اختصاص ندادند و گاه همان هایی هم که بود عمل و اجرا نشده است . لذا دولت ها در بودجه ، برنامه ، اجرا و حتی در نظارت هم  حرکت لازم را نداشته اند . اما به وفور قانون و برنامه در همه ی موضوعات وجود دارد . در واقع هم زمین وجود دارد و هم باغبان ولی نهالی وجود ندارد تا کاشته و پرورش شود .  

 

کاش فرزندان و نسل شیعه و مسلمان به اندازه ی ثبت سند خودرو  برای ما ارزش داشتند . برای ثبت خودرو  های کشور ، دستگاه های مختلف انواع اقدامات را انجام می دهند اما تعیین تکلیف مهد کودک فرزندان ما ، 5 سال است که با دستور رییس جمهور در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حالت رای گیری متوقف شده است .

 

دوره های آموزشی ، برنامه های فرهنگی ، محتواهایی که باید ارائه می شد و اقناع ذهنی برای نسل جوان آن گونه که باید به جامعه نرسیده و بستگی به غیرت و ایمان خود افراد،  گاهی خود دستگاه ها با اینکه بودجه نداشتند بودجه هایی را از محل های مختلفی تهیه نمودند و همایش ها و برنامه ها و توصیه هایی ارائه کرده اند لکن آن کاری که باید بشود این نیست و نیاز است یک تربیت اصیل از دوران کودکی و مهد کودک انجام شود که نشده است .

 

اما در مورد وظایف مردم در حیطه تربیت و خانواده باید گفت افراد خانواده و پدر و مادر  هایی که در تربیت فرزندان کار کردند و دقت کرده اند آثارمثبت  آن را هم مشاهده نموده اند و خانواده هایی که سهل انگاری نموده اند هم اثرات تخریبی آن را مشاهده نموده اند لکن خانواده از اهمیت بسیار مهمی برخوردار است . راه کار فعلی این است که مردم در ngoها و موسسات مردم نهاد ، افراد در خانواده ها به وظایف خودشان برگردند و به آموزش هایی که در صدا و سیما و آموزش و پرورش انجام می شود اکتفا نکنند و اتفاقا آن ها را هم نظارت کنند که گفتمان هایی مانند سند 2030 شکل نگیرد . معلمان و پدر و مادر ها و تک تک مردمی که احساس وظیفه می کنند خود را موظف به نظارت آموزش و پرورش و نهاد های مختلف ببینند تا حیا زدایی ، دین زدایی و مسائلی  همانند روح حاکم بر سند 2030 و امثالهم اجرا نشود و راه های نفوذ و تغییر فرهنگبسته شود . خانواده می تواند طوری در تربیت فرزندان و شخصیت آفرینی آن ها نقش بازی کند که او شخصیت خود را در فلان مدل مو و فلان فرهنگ غرب نبیند و الگو های اسلامی ایرانی برای او مطلوب باشد . دشمن در حال تلاش است تا الگو های مجاهد و فداکاری چون شهید فهمیده ها از مقابل جوان های ما حذف شوند .

 

لذا اولا دولت به دلیل قسمی که به قرآن خورده است که بنا به قانون اساسی به اصل مترقی ولایت فقیه التزام عملی داشته باشد باید سند 2030 را لغو نماید و آن را نه صرفا در کاغذ بلکه در عمل و در مقام اجرا لغو شده تلقی نماید . همانطور که از بهداشت ، نام کنترل جمعیت و تنظیم خانواده برداشته شد اما به جای آن نام سلامت و بهداشت باروری آمد ولی در ذیل آن همه دستورات کنترل جمعیت شدید تر در حال اجراست و نابودی نسل مسلمان شیعه در حال رقم خوردن است . علی رغم اینکه وزیر محترم بهداشت و سایر مدیران این اتفاقات ناگوار را نمی خواهند رقم بخورد اما در عمل همان سیاست های کنترل جمعیت در حال اجراست . لذا ممکن است سند 2030 تغییر نام دهد و نامش بشود  سند تحول ، اما در لا به لای همان سند تحول شاخص ها و برنامه های غربی نفوذ پیدا کند .

 

 

در بحث آموزش مردم و خانواده ها برای تربیت صحیح اسلامی باید سند های مصوب نظام مانند سند مهندسی فرهنگی ابلاغ و اجرا شود که در اینصورت ما آمادگی همه نوع آموزش ها از قبل از ازدواج تا بعد از آن و تا تربیت فرزند و امثال آن را داریم . مدارس ، دانشگاه ها ، مساجد و همه ی موسسات فرهنگی موظف اند تا در این راستا فعالیت نمایند .

 

 

چهارشنبه سفید :

 

این ها بازی های رسانه های غربی است اما بدانند مردم ما این جیزهایی که آن ها می خواهند نیستند و نخواهند بود و مردم ما پای ایمان و اخلاق و فرهنگ غنی اسلامی شان ایستاده اند و حاضر نیستند ارزش ها را زیر پا بگذارند . لذا امکان این توهمات در کشور ما نیست اما بالاخره یک بازی در فضاهای مجازی راه انداخته اند لکن کاری از پیش نخواهند برد . ما از مسئولین هم می خواهیم هر کسی که قانون شکنی می کند مطابق قانون اولا آن ها را هدایت نمایند تا نیازی به برخورد نباشد ولی در صورت لزوم برخورد لازم را انجام دهند .

 

 

توصیه به جوانان :

 

توصیه بنده به جوانان این است که وارد مباحث ارزشی شوند و به اهداف زندگی و مبدا و مقصد آن بنگرند و آن را مقایسه با زندگی پست غربی نمایند در آن صورت خودشان راه درست را انتخاب می کنند و زندگی سالم را مسیر خود قرار می دهند . به طوری که زندگی خود ، خانواده و فرزندانشان تضمین باشد و غرق در لذت و خوشبختی حقیقی باشند .

 

اگر کمی برای مطالعه و شناخت خودشان وقت بگذارند و برنامه ریزی کنند تا خودشان برای خودشان تصمیم بگیرند نه اینکه دیگران و اجنبی ها برای زندگی آن ها تصمیم گیری نمایند حتما راه درست را انتخاب خواهند کرد و حجاب یکی از موارد زندگی غرق در آرامش ؛ کرامت ، عرفان ، سلامت و نشاط است که ان شالله آن را به دست خواهند آورد . 

 

  

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x