هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 31 فروردين 1398
ساعت 22:14
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 20 تير 1396 ساعت 11:11 2017-7-11 11:11:11
شناسه خبر : 273161
امام جمعه مشهد گفت: رهبر معظم انقلاب ۲۱ سال پیش از آرامگاه فردوسی بازدید و رسالتی را برای مسئولان این استان مشخص کردند تا مردم بتوانند در طوس ذخایر فرهنگی و فکری را کسب کنند. وی افزود فردوسی شعر و ادب را برای ایجاد فرهنگ ایستادگی در برابر ظلم و ستم به خدمت گرفته و این هنر وی بوده است.
آیت الله علم الهدی در سالروز صدور فرمان تاریخی رهبر معظم انقلاب در خصوص آبادانی طوس

آبادانی منطقه طوس شروع شده اما تا نقطه مطلوب و متناسب با جایگاه فردوسی فاصله دارد/باید «فردوسی» از مهجوریت خارج شود

امام جمعه مشهد گفت: رهبر معظم انقلاب ۲۱ سال پیش از آرامگاه فردوسی بازدید و رسالتی را برای مسئولان این استان مشخص کردند تا مردم بتوانند در طوس ذخایر فرهنگی و فکری را کسب کنند. وی افزود فردوسی شعر و ادب را برای ایجاد فرهنگ ایستادگی در برابر ظلم و ستم به خدمت گرفته و این هنر وی بوده است.
گروه اجتماعی - رجانیوز، آیت الله سید احمد علم الهدی بعدازظهر دوشنبه در مراسم گرامیداشت سالروز صدور فرمان تاریخی رهبر معظم انقلاب در خصوص آبادانی طوس که در آرامگاه فردوسی برگزار شد اظهارکرد: این شاعر بلند آوازه علاوه بر همه افتخارات پیرو ائمه اطهار(ع) بود.
 
وی افزود:حکیم فردوسی، بزرگترین عامل بنیانگذاری فرهنگ مقاومت و اقتدار در دوران خود بود و هنوز هم در طوس می درخشد و لازم است با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب، عمران و آبادانی این محدوده مورد توجه قرار گیرد.
 
امام جمعه مشهد گفت: فردوسی دارای رویکرد هنری به عنوان نفر اول ادب و هنر ایرانی است و در نگاه دیگر وی به عنوان یک مورخ عظیم سرودهایش بیانگر تاریخ ایران بود که تا قبل از میلاد مسیح را روایت می کند.
 
نکته مهم در خصوص فردوسی روحیه فرهنگی اوست
 
علم الهدی تاکید کرد: نکته مهم در خصوص فردوسی روحیه فرهنگی اوست زیرا کسانی که وی در شاهنامه به عنوان نماد قدرت معرفی می کند شخصیت های افسانه ای نیستند و در واقع نمادهای جریان ساز به شمار می روند.
 
 
عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: فردوسی با تمسک به نام حکیم و برای زنده نگاه داشتن روحیه مقاومت، شاهنامه را سروده است تا در دوران اختناق بتواند به اهداف خود برسد.
 
وی گفت: شاهنامه کتاب نماد سازی فرهنگی است و در آن نمادهای اقتدار، استقلال و آزادی به چشم می خورد که سرچشمه فرهنگ انقلاب برای مردم است.
 
امام جمعه مشهد بیان کرد: هدف فردوسی از سرودن شعرها، توسعه اقتدار و ترویج استقلال و آزادی از بند هر استبداد است.
 
علم الهدی اظهارکرد: فردوسی شعر و ادب را برای ایجاد فرهنگ ایستادگی در برابر ظلم و ستم به خدمت گرفته و این هنر وی بوده است.
 
وی خاطرنشان کرد: تمام انقلاب ما باید به پا برخیزد تا فردوسی از مهجوریت خارج شود و اینکه وی را تنها یک شاعر ببینیم ظلم به او است.
 
فرهنگ زیارت با فرهنگ گردشگری متفاوت است
 
امام جمعه مشهد گفت: رهبر معظم انقلاب ۲۱ سال پیش از آرامگاه فردوسی بازدید و رسالتی را برای مسئولان این استان مشخص کردند تا مردم بتوانند در طوس ذخایر فرهنگی و فکری را کسب کنند.
 
وی تاکید کرد: آثار تاریخی مهم و ارزشمند هستند اما رهبر معظم انقلاب در فرمان خود به ذخایر فکری و فرهنگی این سرزمین توجه داشته اند.
 
عضو مجلس خبرگان رهبری با تشکر از شهرداری و شورای شهر مشهد در رسیدگی به موضوعات طوس و الحاق آن به مشهد خاطرنشان کرد: آبادانی این منطقه شروع شده اما تا نقطه مطلوب که متناسب با جایگاه فردوسی فاصله دارد و متاسفانه  با وجود فرمان رهبری به این محدوده ظلم شده است.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: فرهنگ زیارت با فرهنگ گردشگری متفاوت است و این سخن به معنای مخالفت با صنعت گردشگری نیست زیرا انسان عاقلی این را نمی گوید اما باید بین ادبیات این دو فرهنگ تمایز قائل شد.
 
امام جمعه مشهد افزود: سالانه چند میلیون زائر خارجی به مشهد سفر می کنند که هدف آنها تنها زیارت است زیرا اگر می خواستند به دنبال تفریح باشند به مشهد نمی آمد و به یکی از شهرهای توریستی منطقه سفر می کردند.
 
وی گفت: اگر بنا باشد آنچه که زائران را به مشهد کشانده توسعه دهیم به موفق ترین کشور حوزه گردشگری دنیا تبدیل خواهیم شد.
 
وی گفت: ظرفیت گردشگری مشهد آنقدر بالاست که نمونه آن در کل منطقه وجود ندارد  و حالا این را نادیده بگیریم و بخواهیم هنر فسق و فجور را در این شهر گسترش بدهیم.
 
امام جمعه مشهد تاکید کرد: در طرحی که قرار است برای توسعه طوس تهیه شود باید مرکزی به عنوان توسعه فرهنگ و ادب برای حضور همه اندیشمندان در نظر گرفته شود و امیدواریم آستان قدس نیز به این حوزه ورود یابد.