هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 27 خرداد 1396 ساعت 18:46 2017-6-17 18:46:58
شناسه خبر : 272103
در بحبوحه انتخابات داغ رياست جمهوري ائتلافي واقعي بر عليه ايران شكل ميگيرد، ترامپ به ديدار ملك سلمان مي رود و دستور اصلي اجلاس رياض هم مقابله با جمهوري اسلامي ايران عنوان مي شود و برون ريز اين اجلاس ميشود بسته شدن زنجيره اي حسابهاي ايران در استانبول، ابوظبي، دبي و مسقط كه گويا در اوج تحريمها هم سابقه نداشته است! 
 
در همين ايام تغييري در مقررات داخلي كشور چين ناشي از فشارهاي عربستان و امريكا انجام ميشود كه گويا مشكلات عديده اي براي شركتهاي پتروشيمي داخلي در خصوص صادرات محصولات و انتقال پول ناشي از ان ايجاد كرده است كه مي تواند اثرات جبران ناپذيري را به شركتهاي داخلي و بازار ارز و اقتصاد ايران وارد كند! به نظر مي رسد به جز مشكلات مربوط به انتقال پول نفت كه بعد از برجام نيز برطرف نشده است مشكلات انتقال پول محصولات پتروشيمي هم به مشكلات قبلي اضافه شده است! 
 
به همه اينها اضافه كنيد تحريم s 722  را كه با تمركز ويژه و خاص بر روي سپاه و برنامه موشكي و حقوق بشر نوشته شده است كه با توجه به زير ساخت ايجاد شده توسط برجام يك لايه جديد به محدوديتهاي انتقال و سرمايه گذاري اضافه خواهد كرد! 
 
در تمام اين مدت يعني در همان هياهوي انتخابات كه دشمنان در حال طراحي تحريم هاي تازه براي فشار بر گرده ملت بودند وزير محترم امور خارجه به جاي سفر به پكن و حل مشكلات ناشي از انتقال پول محصولات پتروشيمي ، به نقش جهان سفر كرده بود براي سخنراني در مراسم انتخاباتي رييس جمهور! 
 
رييس بانك مركزي هم به جاي بستن پيمان هاي پولي دوجانبه  پيراهن بنفش بر تن كرده بود و مشكلات نظام بانكي را بر گردن ديگر قوا مي انداخت! و دريغ از يك راهكار عملي براي حل مشكلات موجود! 
 
حالا كه انتخابات پايان يافته و تحريم ها كما في السابق بر خلاف نظر رييس جمهور محترم با قوت ادامه يافته است راهكار مقابله با اين تحريم ها و اقدامات خصمانه دشمن در حوزه پولي و مالي چيست؟ 
 
بر كسي پوشيده نيست كه امروز يكي از راه هاي مقابله با تحريم هاي مالي كه گويا توسط سعيد جليلي در دولت سايه نيز پيگيري ميشود تلاش براي حذف دلار از مبادلات خارجي ايران در زمينه فروش نفت، گاز و مشتقات انهاست. بر همين اساس بود كه رهبر انقلاب امام خامنه اي در تاريخ 28 شهريور سال 95 در جمع فرماندهان سپاه چنين فرمودند: ‌‌"اگر مسئولان و مردم بتوانند اقتصاد مقاومتي را به معناي واقعي محقق و كشور را از جادوي مالي و پولي دشمن خلاص كنند و ارزش و اقايي دلار را در زندگي اقتصادي بشكنند، كشورهاي ديگر را نيز نجات داده و براي انها الگو خواهند شد."
 
در فقه اسلامي قاعده اي وجود دارد به نام «نفي سبيل» كه فحواي آن عدم تسلط كافران بر مومنين مي باشد يعني خداوند هرگز كافران را بر مومنان تسلطي نداده(و لن يجعل الله الكافرين علي المومنين سبيلا) لذا مهمترين اقدام براي مقابله با هژموني يك امپراطوري ، شناسايي و زدودن مولفه هاي قدرت زا و قدرت افرين تمدن مهاجم از كشور خويش است. از انجاييكه دلار ركن اصلي قدرت امريكا در بسط اين امپراطوري سلطه گر تلقي ميشود پدافند اين جنگ را بايد با اصل دلار زدايي از اقتصاد كشور خويش پيگيري كرد. 
 
حذف دلار سبب ميشود ايران در تجارت خارجي خويش نيازي به مجوزهاي امريكا نداشته باشد، تحريمهاي مالي كم اثرو بي اثر گردند و اطلاعات تجارت خارجي ايران از دسترس امريكا و متحدانش خارج شود. 
 
از آنجاييكه يكي از اصلي ترين دلايل اسيب پذيري ايران در برابر تحريمهاي غرب در سالهاي اخير محوريت دلار در اقتصاد كشور بوده است، لذا از پيمان هاي پولي دوجانبه و يا چند جانبه به عنوان يكي از راههاي مرسوم و كارامد براي شكستن اقايي دلار در اقتصاد جهان نام برده ميشود. بر همين اساس است كه در بند 4 از سياستهاي كلي برنامه ششم توسعه چنين آمده است: "توسعه پيوندهاي اقتصادي و تجاري متقابل و شبكه اي كشور به ويژه با كشورهاي منطقه اي اسياي جنوب غربي، تبديل شدن به قطب تجاري و ترانزيتي و انعقاد پيمان هاي پولي دو و چند جانبه با كشورهاي طرف تجارت در چارچوب بندهاي 10، 11، 12 سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتي"
 
شرايط فعلي جمهوري اسلامي ايجاب مي كند كه به جاي اصرار بر استفاده از دلار در تجارت خارجي، رو به پيمانهاي پولي دو و يا چند جانبه در دنيا بياورد كه با وجود انعقاد اين توافقات، اقتصاد كشور در برابر تكانه هاي بين المللي و جهاني مقاوم گشته و استفاده از ارزهاي ملي سبب مي شود تا كشورهاي غربي نيز نتوانند از ارزهاي خود در جهت فشار به كشورمان استفاده كنند. با چنين اقدامي مي توان از وابستگي ايران به دلار امريكا و اسيب پذيري اقتصاد ايران از اين ناحيه كاست و ثبات مالي و اقتصادي كه در اقتصاد مقاومتي مدنظر است محقق كرد. 
 
تاكنون 54 كشور دنيا با انعقاد قراردادهايي رو به پيمان هاي پولي اورده اند اما بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران نه تنها اقدامي جدي در اين خصوص انجام نداده، بلكه پيشنهاد كشورهايي مانند تركيه و روسيه را نيز براي اين پيمان چندان جدي نمي گيرند. 
 
علي اي حال، با وجود گسترش استفاده از پيمان هاي پولي دو جانبه در مناطق مختلف جهان و اثبات كارايي آن در شكستن تسلط دلار، استفاده از اين راهكار موثر در كشورمان همچنان بنا به دلايل نامشخصي امكان پذير نبوده و مسئولان دولتي اراده اي جدي براي پياده سازي اين راهكار كارامد ولي ظاهرا مغضوب ندارند.


 

 

 

 

 

دروپال طراحی سایت