هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 31 تير 1397
ساعت 21:12
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 20 دى 1388 ساعت 14:57 2010-1-10 14:57:19
شناسه خبر : 27195
ماموريت ما ساختن ايران بر اساس مشارکت فعال و بر پايه خداپرستي و عدالت است. فراهم کردن تهميدات و مقدمات حضور حکومت امام عصر (عج) در جهان ماموريت اصلي جمهوري اسلامي و رمز ماندگاري و شکست ناپذيري آن است.

يك روز پس از آنكه رهبر معظم انقلاب در فرمايشات خود در جمع مردم قم، تأكید كردند دشمن درصدد است با حوادث ماههای اخیر، چرخ پیشرفت اقتصادی و علمی ایران و روند حضور قدرتمندانه جمهوری اسلامی در عرصه های بین المللی را تخریب كند و بر مسئولان تكليف كردند كه با انجام مدبرانه و قدرتمندانه وظایف خود در عرصه های اقتصادی – اجتماعی – علمی – فرهنگی و سیاسی، این هدف را ناكام بگذارند، محمود احمدي ن‍ژاد با حضور در صحن علني مجلس برنامه پنجم توسعه ايراني اسلامي را براي تصويب تقديم مجلس هشتم كرد.

به گزارش رجانيوز، دكتر احمدي‌نژاد، پس از حضور در مجلس و پس از تقديم برنامه پنجم توسعه ايراني اسلامي، در تشريح مباني و اهداف اين برنامه طي سخناني اظهار داشت :‌ جمهوري اسلامي مهمترين کشور منطقه است و همه معادلات در اين منطقه استراتژيک جهان در اراده ملت ايران است.

وي اصلي‌ترين ماموريت مسولان نظام را ساختن ايران دانست و گفت: ‌بر اساس افق چشم انداز، ايران کشوري پيشرفته، الهام بخش، سرشار از ايمان ، اخلاق و فضايل انساني و پاک و آرماني خواهد بود.

رييس جمهوري اضافه کرد:‌ ماموريت ما ساختن ايران بر اساس مشارکت فعال و بر پايه خداپرستي و عدالت است.
وي خاطر نشان کرد :‌ فراهم کردن تهميدات و مقدمات حضور حکومت امام عصر (عج) در جهان ماموريت اصلي جمهوري اسلامي و رمز ماندگاري و شکست ناپذيري آن است.

وي با بيان طرح اين سوال که آيا امروز توانايي انجام اين ماموريت هاي بزرگ را داريم يا خير؟ تاکيد کرد:‌ اين منباي برنامه پنجم است و ملت ايران داراي استعداد فرهنگي و معنوي ممتاز است و پنانسيل و توانايي لازم را براي اجراي ماموريت هاي بزرگ را دارد.

احمدي نژاد در ادامه سخنان خود افزود :‌ امروز فرهنگ اسلام ناب محمدي و ارزش هاي بي بدليل از جمله عدالت پرستي، کرامت جويي، عشق و ايثار، اخوت و برادري، آرمان گرايي،‌ظلم ستيزي ، مقابله با ظالمان در سرزمين ايران موج مي زند و اين فرهنگ، انرژي عظيمي را آزاد مي کند و کارايي روز افزون نظام اسلامي را موجب مي شود.

وي با اشاره به عمر پربرکت نظام جمهوري اسلامي اظهار داشت : انقلاب اسلامي در طول 30 سال گذشته از سخت ترين گردنه ها و موانع به سلامت عبور کرده و اين نشان از کارآمدي ملت ايران در سايه اسلام ناب است.

رييس قوه مجريه خاطر نشان کرد : امروز به فضل الهي و در سايه انقلاب سرعت توليد علمي در کشور روز افزون است و هر سال هزاران مقاله علمي و پژوهشي توليد مي شود و ما را کنار پيشگامان اين عرصه قرار داده است. وي برخورداري از استعدادها و منابع طبيعي را از ديگر ويژگي هاي ملت بزرگ ايران دانست و گفت :‌ ما به لحاظ جغرافيايي نيز شرايط منحصر به فردي داريم و در مجموع ايران در نظام بين الملل جايگاه والايي دارد.

امروزنقش ايران در خاورميانه بي بديل است

وي در بخش ديگري از سخنان خود با شاره به موقعيت استراتژيک و منحصر به فرد خاورميانه در جهان گفت :‌خاورميانه مرکز تمدن بشر است و ظهور انبيا بزرگ الهي و مرکز انرژي دنيا است.

وي با اشاره به تشکيل رژيم جعلي صهيونيستي در اين منطقه توسط قدرت هاي ظالم تاکيد کرد : قدرت هاي سلطه گر به خوبي مي دانند که کسي که بر خاورميانه مسلط باشد، بر دنيا تسلط دارد.

وي با اشاره به حضور منحصر به فرد و تاثيرگذار جمهوري اسلامي ايران در خاورميانه تاکيد کرد :‌امروز براي همگان روشن است که نقش ملت ايران در منطقه خاورميانه بي بدليل و بي نظير است.

احمدي نژاد با بيان اينکه امروز ملت ايران پرچمدار ارزش هاي الهي و عدالت خواهي در جهان است، افزود : همه شرايط براي يک جهش بلند در ايران آماده شده و ‌انجام اين ماموريت هاي بزرگ با همکاري دولت ،‌مجلس و ملت بزرگ ايران شدني است.

احمدي نژاد در ادامه سخنان خود در ارائه لايحه برنامه پنجم توسعه به مجلس ، افزود: روشن است که برنامه پنجم در چارچوب سند چشم انداز و براساس سياست هاي ابلاغي و از تجربيات چهار برنامه گذشته تهيه شده است.

وي با بيان اينکه اين برنامه يک مباني دارد و آن شرايط موضوع امروز جهان است، خاطر نشان کرد: ما در پايان دوران حيات يک نظام مادي هستيم دوراني که به 60 سال، 100 سال و به تعبيري 300 سال همه شئون زندگي بشر را تحت سلطه قرار داده است.

رييس جمهوري تصريح کرد: البته اين نظام دستاوردهاي ديگري نيز داشت که بر هم زدن دوران خفقان کليسايي و توجه بر شئون انسان بود .

احمدي نژاد اظهار داشت: اين نظام سرمايه داري امروز به پايان راه خود رسيده است و با صدها سوال بي پاسخ به بن بست رسيده است و قادر نيست مناسبات جهان را سامان بدهد.

رييس جمهوري موضوع فلسطين، بحران عراق و افغانستان و همچنين اختلافات 60ساله آسياي شرقي را از مشکلات امروز اين سياست هاي استکباري جهان سرمايه داري عنوان کرد و تاکيد کرد که آنها هيچ پاسخي براي حل اين مشکلات ندارند و امروز به پايان راه خود رسيدند.

احمدي نژاد خاطرنشان کرد: امروز نظام حاکم بر جهان از جانب قاطبه ملت ها به شدت زير سوال رفته است و همه به دنبال نظم جديد و نظام ارزشي جديد بر پايه فطرت انسان و نيازهاي حقيقي انسان هستند و امروز آن شرايط فراهم است.

برنامه پنجم به دنبال استفاده هرچه بيشتر از ظرفيت هاي قانون اساسي است

احمدي نژاد در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به شرايط داخلي ايران آن را بسيار ممتاز دانست و گفت: امروز همبستگي ملي کم نظيري را شاهد هستيم و آگاهي هاي مردم و حضور در همه صحنه ها بي نظير است.
رييس جمهور يکي از رويکردهاي مهم برنامه پنجم توسعه را استفاده هر چه بيشتر از ظرفيتهاي قانون اساسي ذکر کرد و گفت: قانون اساسي ما براي برپايي جامعه متعالي و انجام ماموريت هاي بزرگ طراحي شده است اما هنوز از ظرفيت هاي آن به طور کامل استفاده نشده است.

وي با اشاره به رويکردهاي اين برنامه افزود: در اين برنامه رويکرد اول تداوم خط امام (ره) و استمرار خط نوراني ولايت است که ستون فقرات فرهنگ، نظام اجتماعي و سياست ملت ايران را تشکيل مي دهد.

وي راه و مکتب امام (ره) و ولايت را مکتب ملت و ساختن فرداي روشن ايران دانست و اظهار داشت: رويکرد ديگر برنامه پنجم استفاده از همه استعداد و ظرفيت انساني، مادي و معنوي کشور است و برنامه به گونه اي تدوين شده که همه استعدادها فرصت حضور پيدا کنند.

تحقق عدالت در همه ابعاد

احمدي نژاد با اشاره به اينکه تحقق استقلال همه جانبه که آرمان بلند ملت ايران و انقلاب اسلامي است رويکرد ديگر برنامه پنجم مي باشد، تصريح کرد: تحقق عدالت و قسط در ابعاد گوناگون فرهنگي، اجتماعي، سياسي و مديريتي جز رويکردهاي برنامه است.

وي توسعه همه جانبه ايران را از ديگر رويکردهاي برنامه برشمرد و ادامه داد: قوام و دوام هر چه بيشتر فرهنگ اسلامي و ايراني و فرهنگ انتظار جز رويکردهاي برنامه است.

به گفته وي، حرکت سريع و هماهنگ به سمت افق 1404 و چشم انداز به طوري که حداقل نيمي از آن در برنامه پنجم محقق شود، تقويت همبستگي ملي، دلبستگي به سرزمين، تحکيم هويت ملي، عزت، سرافرازي و اثرگذاري ملت ايران در جهان و پيگيري آرمان ها و مسووليت هاي جهاني انقلاب در ذات برنامه تعبيه شده است.

تکميل مراحل اجرايي اصل 44

رييس جمهور واگذاري امور به مردم و اعتقاد به اينکه کشور را بايد مردم اداره کنند، را در متن برنامه دانست و گفت: تکميل مراحل اجرايي سياست هاي اصل 44، پيشرفت علمي و فني کشور در همه ابعاد، مشارکت دادن مردم در مديريت علمي، آموزشي و پژوهشي کشور، فراهم کردن فرصت رشد در ابعاد مادي و معنوي براي همه مردم به ويژه جوانان، اعتلاي کرامت انساني و صيانت از حرمت آحاد جامعه، تامين حداقل ها و رفع نيازهاي ضروري از جمله اشتغال، مسکن و ازدواج و کاهش دغدغه هاي عمومي در اين موارد در متن برنامه است.

راهبردهاي اساسي، کاهش ضريب جيني از 38/0 به 35/0

احمدي نژاد در ادامه تشريح برنامه پنجم توسعه به راهبردهاي اساسي مورد توجه اشاره و تصريح کرد: گسترش عدالت اجتماعي، ايجاد فرصت هاي برابر براي آحاد مردم، کاهش فاصله طبقاتي، کاهش ضريب جيني از 38/0 به 35/0، توسعه مناطق محروم و روستايي، بهبود فضاي کسب و کار و توسعه رقابت از جمله اين راهبردها است.

وي از ديگر راهبردهاي مورد توجه در برنامه پنجم به ارتقاي بهره وري نيروي کار، سرمايه و انرژي، ايجاد تعادل بين منابع درآمدي غيرنفتي و مصارف هزينه اي دولت، هدايت منابع نفتي به سوي سرمايه هاي زاينده اقتصادي، گسترش کمي و کيفي نظام تامين اجتماعي و اصلاح ساختارهاي موجود اشاره کرد.

رييس جمهور ادامه داد: تمرکز زدايي از حوزه اداري و اجرايي، توسعه اختيارات در استان ها وشهرستان ها، تامين کرامت و معيشت کارکنان، ارتقاي سلامت اداري، بهبود خدمت رساني و تکريم مراجعين، تاکيد بر انسان سالم و سلامت آحاد مردم براي رسيدن به جامعه سالم از ديگر راهبردهاي اساسي لحاظ شده است.

اعتلاي فضاي فرهنگي، رشد آگاهي ها و فضايل اخلاقي از جمله قانون گرايي، خودباوري، روحيه کار جمعي، تعاون ابتکار، پاکي و درستکاري، قناعت، پرهيز از اسراف، انضباط و وجدان کاري، توسعه روحيه ايثارگري، ارتقاي توانمندي هاي دفاعي و بازدارندگي ملت ايران از ديگر راهبردهايي بود که رييس جمهور به آنها اشاره کرد.

توسعه فرهنگ استفاده از کالاي توليد داخل

رييس جمهور در ادامه تشريح راهبردهاي برنامه با اشاره به توجه گسترش کمي و کيفي توليد داخل و توسعه صادارات کالا و خدمات در اين برنامه گفت: توسعه فرهنگ استفاده از کالاي توليد داخل، بسيج امکانات کشور در جهت توليد علم و فناوري، هم افزايي فعاليت هاي علمي و پژوهشي، تجاري سازي توليدات علمي و افزايش سهم علمي ايران در جهان از ديگر موارد لحاظ شده است.

احمدي نژاد با بيان اينکه تقويت نهاد خانواده به عنوان پايه اعتلاي جامعه به شمار مي رود، گفت: تکريم زنان خانه دار به عنوان پايه هاي صيانت از فرهنگ، امنيت و پيشرفت جامعه ، توسعه جايگاه زنان و نقش سازنده آنها در عرصه هاي اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي واعتلاي نقش جمهوري اسلامي در نظام بين الملل از ديگر راهبردهاي اين برنامه مي باشد.

توجه به خطوط راهنماي الگوي برنامه ريزي ايراني اسلامي

رييس جمهور از جمله ويژگي هاي اين برنامه توجه به خطوط راهنماي الگوي برنامه ريزي ايراني و اسلامي اشاره کرد و گفت: براي نخستين بار دولت، شوراي عالي برنامه ريزي، شوراي تهيه برنامه و کارگروه ها تلاش کرد تا به خطوط راهنماي اين الگو توجه کند که در متن برنامه عملياتي شدن آن گنجانده شده است.

برنامه واقع بينانه طراحي شده است

رييس جمهور توجه توامان به رشد و عدالت را از ديگر ويژگي هاي اين برنامه دانست و گفت: توجه به پيش نيازها، محتويات و فرآيندها از ديگر موارد مورد توجه است به طوري که هيچ حکم و وظيفه اي را تعيين نکرديم مگر اينکه به مقدمات و پيش نيازهاي آن، ظرفيت ها و امکانات کشور توجه کرده باشيم در واقع، هدف غيرقابل تحقق در برنامه پيش بيني نشده است.

وي با تاکيد بر اينکه برنامه پنجم واقع بينانه طراحي شده است، ادامه داد: برخي از اهداف کمي و کلان در سياست هاي ابلاغي معين شده بود که به عنوان پايه در جهت طراحي ساير اهداف به کار گرفته شد.
رييس جمهور افزود: براي اولين بار توان کارشناسي دولت، بخش خصوصي، دانشگاه ها و فضلاي حوزه هاي علميه در تدوين برنامه مشارکت فعال و هماهنگ داشتند.

رييس جمهوري اعلام کرد : براي تدوين برنامه پنجم توسعه از توان کارشناسي دو هزارو 350 نفر از صاحبنظران استفاده شده و حدود 150 هزار ساعت نفر کار شده است.

وي با بيان اينکه دربرنامه پنجم توسعه درمقايسه با برنامه هاي قبلي به سياست ها و موضوعات فرهنگي و اجتماعي تاکيد بيشتري شده است،اظهار داشت: از ويژگي هاي اين برنامه استفاده از ظرفيت هاي قانوني براي جبران خلا و نيازهاي امروز کشور است.

وي ويژگي ديگر برنامه پنجم توسعه را ،مسئله محوري دانست و خاطر نشان کرد :‌ در برنامه پنجم توسعه بجاي تدوين برنامه جامع مسئله محوري مورد توجه قرار گرفته است.

رييس قوه مجريه خاطر نشان کرد : به عنوان نمونه دولت دراين برنامه مسئله کشاورزي را مورد توجه قرار داده است، در بخش کشاورزي 18ميليون هکتار زمين داريم که هشت ميليون هکتارآن آبي و 10 ميليون هکتارآن ديمي است.

احمدي نژاد با تاکيد بر اين که در بخش کشاورزي 18ميليون هکتار زمين قابل کشت داريم که به درستي زير کشت نمي رود، اظهار داشت : اين موضوع دربرنامه ريزي ها مورد توجه قرار نگرفته است به طوريکه اگر اين برنامه را از سال 72 تاکنون بررسي کنيم، متوجه مي شويم از هشت ميليون هکتار زمين آبي حدود 770 هزار هکتارآن تحت پوشش سيستم آبياري قرار گرفته است و هفت ميليون هکتار کشاورزي به روش سنتي انجام مي شود.

وي يادآور شد :اين امر کاهش سطح آب هاي زير زميني ،خراب شدن زمين هاي کشاورزي و هدررفتن زمين هاي ملي را به همراه دارد از طرفي 10 هزار جوان تحصيل کرده رشته کشاورزي داريم که بيشتر آنان در شهرهاي کو چک مستقر و به دنبال کار اداري هستند.

وي با اشاره به اينکه با توجه به ظرفيت ها و توانمندي هاي کشور بايد آبياري مدرن داشته باشيم ، گفت :با سازماندهي و مديريت کشت مي توانيم بازدهي و راندمان کشت را افزايش دهيم که اين موضوع درمتن برنامه پنجم گنجانده شده است.

رييس جمهور در ادامه سخنان خود در مجلس گفت :در برنامه پنجم قراراست هربخش وموضوع درقالب بسته هاي اجرايي که مجموعه اي از پروژه هاي همگن هستند،قرارمي گيرد و با اجراي آن درهربخشي تحول به وجود مي آيد.
برنامه پنجم توسعه هدفمند،شفاف و عملياتي است

رييس جمهوري درباره ساز و کارهاي تهيه برنامه پنجم توسعه هم گفت : براي تدوين اين برنامه شوراي عالي با نظر رييس جمهور و مديريت معاون اول تشکيل و کارخود را آغاز و در اين زمينه ازصاحبنظران بخش هاي دولتي ،خصوصي و دانشمندان استفاده کرد، درنهايت 130 موضوع و مشکل در کشور شناسايي شد که درقالب 90 بسته اجرايي طبقه بندي شد،از بين آنها 40 موضوع محوري استخراج شد که حول اين 40 موضوع همه دستگاهها برنامه هاي خود را ارايه کردند.

رييس جمهور همچنين برنامه پنجم توسعه را هدفمند ،داراي انسجام دروني و سازو کاري شفاف، عملياتي و انعطاف پذير دانست.
احمدي نژاد در ادامه سخنان خود با بيان اينکه در برنامه پنجم راهکارها و روش هاي مناسبي براي اجرا پيش بيني شده و دولت در اين راستا زحمات زيادي متحمل شده است، اظهار داشت: مجلس و دولت مکمل هم هستند و موازي و رقيب هم نيستند.

احمدي نژاد با تاکيد بر اينکه برنامه پنجم شفاف و مختصر است، خطاب به نمايندگان ملت گفت : همه مشارکت کنيم و بي جهت احکام تکراري صادر نکنيم، اگر جاي از برنامه نقصي دارد، اصلاح کنيد.

احمدي نژاد با بيان اينکه نبايد دوباره برنامه نويسي کرد، اظهار داشت : تمام زحمات بدنه کارشناسي کشور در اين صورت هدر خواهد رفت و تجربه نشان مي دهد که با روش دوم به نقطه مطلوب نمي رسيم.

رييس جمهوري با تاکيد بر اينکه اين برنامه از انسجام و انعطاف زيادي برخوردار است، اظهار داشت : بايد در کوتاهترين مدت به آن رسيدگي شود و بدانيد که کارشناسان دولت،کارشناسان شما هستند..

x