هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 1 بهمن 1396
ساعت 03:02
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 21 خرداد 1396 ساعت 18:04 2017-6-11 18:04:20
شناسه خبر : 271893
حکم آتش به‌اختیار فرمانده به افسران جوان جنگ نرمش، که در دیدار برخی تشکل های دانشجویی با مقام معظم رهبری صورت گرفت ، عده ای را درد آورده است تا جایی که یک مسئله ی بدیهی را مبدل به جنجال نموده اند . به همین جهت لازم است به نکاتی در این باره اشاره نماییم .
 
چیست؟
 
آتش به اختیار یعنی عمل بی درنگ  به تکلیف، در عرصه های مختلف آن، حتی اگر ساختار ها و سازمان های بالادستی دچار اختلال و تعطیلی باشند . در واقع این موضوع اصلا چیز جدید و عجیبی نیست بلکه همان اصل تکلیف‌مداری است،که در مکتب فکری امام خمینی (ره) که آن هم برگرفته وثمره ی اسلام ناب محمدی(ص) بوده است ، جزء اصول اساسی و غیر قابل انکار به شمار می رود. به موجب این اصل اسلامی و انقلابی که همواره در منظومه فکری امامین انقلاب وجود داشته است ، هر فرد مکلفی در جامعه نسبت به اتفاقات و وقایع پیرامونش تکلیف و مسئولیت دارد، خواه سازمانی آن تکلیف را سازماندهی نماید خواه تعطیل و ورشکسته باشد، علی ای حال تکلیف از او ساقط نخواهد شد . در واقع آتش به اختیار بودن، اولا  همان شناسایی تکالیف ،وظایف و مسئولیت ها، کاستی ها، انحراف ها، ضعف ها و مشکلات و ...  در همه ی عرصه های موجود در کشور است و ثانیا اقدام انقلابی صحیح در جهت رشد و اعتلای گفتمان انقلاب و پیشرفت کشور است ، هرچند سازمان ها و نهاد های بالا دستی به جای علاج طاسی حسن‌کچل ، دنبال پشت موهایش بگردند .
 
ملزومات:
 
حال اگر آتش به اختیار بودن همان عمل به تکلیف است لازمه اش،  تشخیص صحیح تکلیف و اقدام صحیح مقتضی خواهد بود و لازمه ی آن  هم ورود دو بال عقل و شرع و اقداماتی چون تشکیل هیئات اندیشه‌ورز و استفاده از مشورت و مطالعه و چیزهایی از این دست است که دیگر جای نگرانی برای دلواپسان هم  نخواهد گذاشت .
 
هدف:
 
هدف غلبه همه جانبه گفتمان انقلاب و رشد و پیشرفت کشور خواهد بود .
 
حیطه:
 
وقتی آتش به اختیار همان عمل به تکلیف شد دیگر حد و حدود برای آن معنا نخواهد داشت در واقع هر فردی نسبت به تمام عرصه های فرهنگی، سیاسی، علمی، فکری، جهادی و عملی و ... مسئولیت خواهد شد . اما جای تعجب اینجاست که علی رغم اینکه پنج کلید واژه فکری، فرهنگی، سیاسی، جهادی و عملی در سخنان مقام معظم رهبری به تصریح بیان شده است برخی در صدد محدود کردن آن به عرصه فرهنگ هستند که این خود صحیح نیست. نکته ی دومی که در این بخش وجود دارد این است که حکم آتش به اختیار هیچ ارتباطی به جناح ها ندارد و از دولت و اشیاع و اتباعش گرفته تا نهادهایی چون قوه قضاییه، شورای عالی انقلاب فرهنگی ، صدا و سیما و هزاران نهاد و سازمان های مختلف کشور ارتباط خواهد داشت .
 
نکته:
 
صدور این حکم حداقل باید دو معنای زیر را تداعی نماید:
 
1-همانطور که رهبر معظم انقلاب در حرم مطهر هم فرمودند انقلابی‌گری تنها راه پیشرفت و تحقق اهداف انقلاب است فلذا باید از تمام ظرفیت ها در تحقق این مهم استفاده نمود.
 
2- برخی از مراکز فرماندهی ، سازمان ها و نهاد ها و ... چه در تشخیص اولویت ها و چه در اقدامات مقتضی دچار اختلال و تعطیلی اند و بیش از همه چیز باید  حکم آتش به اختیار به عنوان  تشر و تذکر جدی به آن نهاد ها و مراکز فرماندهی کشور تلقی شود .
 
حل چند شبهه:
 
 
آتش به اختیار موجب بالارفتن خطاها خواهد شد؟
 
اولاً باید توجه داشت که مخاطبان فرمان آتش به اختیار جوانان مومن_انقلابی بودند و در واقع افسران جوان جنگ نرمی هستند که اتفاقا فرمانده میدان، پختگی آن هارا نسبت به چند سال گذشته بیان فرمود و همواره به آن ها اعتماد داشته و خواهد داشت و از طرفی این مسئله به وضوح بیان می دارد که امروز جوان مومن انقلابی از برخی از مسئولان ، هم در فهم مسائل و اولویت ها و هم در کارآمدی در اقدام ها قابل اعتمادتر و  کم خطاتر است . ثانیا در آتش به اختیار بودن تشخیص و اقدام صحیح ،اصلی است که تحققش مستلزم ورود عقل و شرع و شوری ومطالعه و  هیئات اندیشه ورز و چیزهایی از این قبیل است که قطعا احتمال خطا را کاهش خواهد داد . البته ممکن است شخص یا تشکلی هم استثناء  علی رغم همه ی تلاش ها دچار اشتباهی شود. راه درمان آن را هم رهبری معظم انقلاب در بخش دیگری از همان سخنرانی فرمودند ، که به محض رسیدن به اشتباه از آن برگردد و مسیر حق و صحیح را اتخاذ نماید . 
 
آتش به اختیار موجب افزایش رفتارهای فراقانونی؟
 
مخاطبان فرمان آتش به اختیار جوانان مومن انقلابی و دلسوزی هستند که نه تنها رفتارهای فراقانونی را وارد نمی دانند بلکه در برهه های مختلفی از آن زخم هم خورده اند لکن این وصله ها به جریان انقلابی نمی چسبد . رفتارهای فراقانونی و کم و کیفش را باید از اهالی فتنه88 بیشتر سوال کرد تا جوانان مومن انقلابی .


کلیدواژه ها »

دیدگاه کاربران

اتش به اختیار
سند 2030 را اتش بزنید

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 


 

 

x