هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 31 ارديبهشت 1397
ساعت 05:41
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 20 خرداد 1396 ساعت 14:10 2017-6-10 14:10:17
شناسه خبر : 271862
شکست ترزا مِی به معنی باخت حزب محافظه‌کار نیست. این حزب کماکان با 318 صندلی، اصلی‌ترین حزب حاضر در مجلس است و با ائتلاف براحتی می‌تواند مجددا نماینده خود یعنی خانم مِی را به عنوان نخست وزیر معرفی کند. آنچه «شکست محافظه‌کاران» نامیده می‌شود، به معنی عدم موفقیت در رسیدن به هدف اصلی یعنی کسب اکثریت مطلق و تشکیل دولت غیرائتلافی است.
شکست ترزا مِی به معنی باخت حزب محافظه‌کار نیست. این حزب کماکان با 318 صندلی، اصلی‌ترین حزب حاضر در مجلس است و با ائتلاف براحتی می‌تواند مجددا نماینده خود یعنی خانم مِی را به عنوان نخست وزیر معرفی کند. آنچه «شکست محافظه‌کاران» نامیده می‌شود، به معنی عدم موفقیت در رسیدن به هدف اصلی یعنی کسب اکثریت مطلق و تشکیل دولت غیرائتلافی است.

1- «ترزا مِی» بازنده اول این انتخابات است. خانم نخست وزیر که رویای «مارگارت تاچر» شدن را در ذهن خود می‌پروراند، با درخواست برای انجام انتخابات زودهنگام پارلمانی به دنبال تثبیت اکثریت حامیان خود در مجلس بود تا بتواند ضمن ادامه استراتژی «برگزیت یعنی برگزیت» (جمله‌ای که فردای انتخاب به عنوان نخست وزیر بیان کرد و منظورش، تاکید بر پیگیری خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود)، جایگاه خود را به عنوان یک رهبر قدرتمند در اروپا ارتقا بخشد. با این حال، حساب و کتاب خانم مِی درست از آب در نیامد و حزب محافظه‌کار نه تنها نتوانست اکثریت مطلق صندلی‌ها را به خود اختصاص دهد، بلکه حتی 13 کرسی نمایندگی را نیز از دست داد.

 

2- شکست ترزا مِی به معنی باخت حزب محافظه‌کار نیست. این حزب کماکان با 318 صندلی، اصلی‌ترین حزب حاضر در مجلس است و با ائتلاف براحتی می‌تواند مجددا نماینده خود یعنی خانم مِی را به عنوان نخست وزیر معرفی کند. آنچه «شکست محافظه‌کاران» نامیده می‌شود، به معنی عدم موفقیت در رسیدن به هدف اصلی یعنی کسب اکثریت مطلق و تشکیل دولت غیرائتلافی است.

 

3- «جرمی کوربین» ستاره میدان انتخابات پارلمانی بریتانیا است؛ پیرمرد 68 ساله‌ای که حالا تبدیل به نماد رویاها و امیدواری جوانان انگلیسی شده است. کوربین که در سال 2015 و پس از شکست حزب کارگر در انتخابات پارلمانی به عنوان رهبر این حزب انتخاب شده، با ادبیات صریح و انتقادی خود توانست دولت ترزا مِی را به چالش بکشد و زمینه را برای افزایش 32 کرسی این حزب در مجلس فراهم کند.

 

4- «نیکولا استورجن»، وزیر اول اسکاتلند و رهبر حزب SNP هم دیگر بازنده بزرگ این انتخابات بود. خانم استورجن که توانسته بود با درخشش حزبش در انتخابات قبلی، تبدیل به یک مهره موثر در ساختار سیاسی بریتانیا شود، حالا با از دست رفتن 19 کرسی این حزب در پارلمان روبروست. این نتیجه سبب شده تا حزب ملی اسکاتلند و شخص نیکولا استورجن اندکی از مواضع سفت و سخت خود مبنی بر برگزاری رفراندوم استقلال از بریتانیا عقب‌نشینی کنند.

 

5- «جورج اوزبورن»، از اعضای سرشناس حزب محافظه‌کار پس از اعلام نتیجه غیرقطعی گفت: «اگر نتایج اولیه درست باشد کاملا برای حزب محافظه کار و ترزا می فاجعه بار است.» پل ناتال، رهبر حزب راستگرای استقلال پادشاهی متحد (یوکیپ) نیز گفت: «اگر نتایج اولیه درست باشد، ترزا می، برگزیت را به مخاطره انداخته است. من از اول گفته بودم که این انتخابات اشتباه است.»

 
6- لندن روزگار خوشی را نمی‌گذراند و سیاستمداران این کشور را - به تعبیر کارشناسان اروپایی - «کوتوله‌ها» تشکیل می‌دهند؛ بیماری واگیری که این روزها سراسر اروپا را مبتلا کرده است. همین مساله سبب شده تا شیب کاسته شدن از اهمیت سیاسی خانه شماره 10 خیابان داونینگ روز به روز افزایش یابد. نتیجه انتخابات اخیر این کشور نیز سندی بر تایید این مدعاست.
 
7- ترزا مِی مدت زیادی دوام نخواهد آورد. طوفان سهمگین نتیجه این انتخابات، بزودی او را با یک محافظه‌کار دیگر یا «جرمی کوربین» جایگزین خواهد کرد. به قول یک نشریه انگلیسی، خانم مِی با برگزاری انتخابات زودهنگام هم به خودش ضربه زد، هم به حزبش و هم به کشورش.


x