هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 9 اسفند 1399
ساعت 00:46
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 16 خرداد 1396 ساعت 16:12
سه شنبه 16 خرداد 1396 15:21 ساعت
2017-6-6 16:12:30
شناسه خبر : 271780
روزنامه آفتاب یزد روز  گذشته در یادداشتی با اشاره به پشت پرده های لیست شورای شهر اصلاح طلبان و مطالبه 2میلیاردی برای قرار گرفتن افراد در لیست نوشت: «این درخواست از جانب آقای «غ_ک» دبیرکل یکی از احزاب سرشناس اصلاح‌طلب مطرح‌شده است«.
روزنامه آفتاب یزد روز گذشته در یادداشتی با اشاره به پشت پرده های لیست شورای شهر اصلاح طلبان و مطالبه 2میلیاردی برای قرار گرفتن افراد در لیست نوشت: «این درخواست از جانب آقای «غ_ک» دبیرکل یکی از احزاب سرشناس اصلاح‌طلب مطرح‌شده است«.

گروه سیاسی_رجانیوز: چندی پیش بود که خبر لیست فروشی شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان با گفت‌وگویی از فاطمه دانشور مبنی بر پیشنهاد 2 میلیارد تومانی برای گنجاندن نام وی در لیست اصلاحات رسانه ای شده بود؛ حالا پس از گذشت چند هفته روزنامه اصلاحطلب آفتاب یزد پرده را از  لیست شورای شهر اصلاحات کنار زد و نوشت: «این درخواست از جانب آقای «غ_ک» دبیرکل یکی از احزاب سرشناس اصلاح‌طلب مطرح‌شده است«.

 

 به گزارش رجانیوز لیست شورای شهر اصلاحطلبان آنقدر عجیب بود که در همان دقایق اولیه پس از انتشار، موجی از گلایه و انتقاد را در میان بدنه جریان اصلاحات به راه انداخت. گلایه هایی که حتی پس از انتخابات نیز ادامه یافته بود به نحوی که محمد رضا عارف  در پاسخ به  پرسش هایی درباره چگونگی بستن لیست امید در شورای شهر، معیارها وامتیازات کاندیداها و مهندسی لیست توسط یک حلقه سیاسی  اظهار کرد که خودش نیز بعنوان رییس شورایعالی سیاستگزاری اصلاح طلبان فقط 24 ساعت زودتر از سایرین از لیست 42 نفره مطلع شده است.
عارف که تحت فشار زیادی ناشی از انداختن مسئولیت مهندسی لیست به گردن او قرار دارد، در حین توضیح موضوع دچار گریه شد و در سخنرانی وی چنددقیقه بدلیل گریستن عارف اختلال ایجاد شد.

 

حالا پس از گذشت چند هفته از ماجرای شیوه تنظیم لیست شورای شهر اصلاحطلبان روزنامه آفتاب یزد روز گذشته در مطلبی نوشت:

»چه کسی پیشنهاد 2 میلیاردی برای حضور در لیست امید به نامزدها داده بود؟

یک منبع آگاه توضحیاتی را در مورد ماجرای درخواست 2میلیارد تومان از برخی کاندیداهای شورای شهر تهران جهت حضور در لیست امید ارائه داد.

بنا به گفته وی چنین درخواستی از کاندیداهای اصلاح طلب مطرح شده اما نه از سوی اعضای شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان.

گویا چنین درخواستی از جانب دبیرکل یکی از احزاب سرشناس اصلاحطلب مطرح شده است.

بدین صورت که وی با برگزاری جلسات خصوصی با کاندیداهای مطرح و خواستار حضور در لیست امید به آنان پیشنهاد می داده که 2میلیارد تومان بپردازند تا بتوانند در لیست حضور داشته باشند. البته مشخص نبوده آقای غ_ک با چه سازوکاری چنین وعده ای به کاندیداها می داده است.«

 

ماجرای لیست فروشی اصلاح‌طلبان تنها مربوط به این انتخابات نیست و پیش‌ از این الهه کولایی هم در جریان قرار نگرفتن نامش در لیست امید برای انتخابات مجلس دهم اعلام کرد: «پول و رانت و همچنین تلاش برای استفاده از سازوکارهای مؤثر در نتایج انتخابات هیچ‌گاه از عرصه رقابت‌ها خارج نشده و نخواهد شد... برخی کاندیداها از طریق «رانت» وارد لیست امید شدند و من این مسئله را تکذیب نمی‌کنم.‌»

 

6 ماه قبل نیزروزنامه اصلاح طلب آرمان در انتقاد به عملکرد شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان و نحوه تنظیم لیست امید از تاثیر رانت سیاسی و ثروت در شکل گیری لیست ها  هشدار داده و نوشته بود: «رانت سياسي به معني وابستگي نمايندگان ليست اميد، حتي بيشتر از «پول» به چشم مي‌خورد، زيرا هستند افرادي كه به علت وابستگي به مديران دوران اصلاحات وارد ليست‌هاي انتخاباتي شدند. اين در حالي است كه برخي از افراد بودند كه استعداد‌هاي زيادي درمجلس داشتند و به علت عدم سرشناسي سياسي حتي با وجود سمت‌هايي مانند استاد دانشگاه حقوق و علوم سياسي در ليست قرار نگرفتند».

 

«شکل گیری نظام حزبی در انتخابات» یکی از خواسته های همیشگی اصلاح طلبان بوده است. نظامی که در آن احزاب سیاسی و عملا دو حزب اصولگرایی و اصلاحطلبی با هم به رقابت بپردازند و از ورود افراد مستقل در انتخابات جلوگیری شود. حالا راحت تر می توان علت اصرار همیشگی اصلاحطلبان را مشاهده کرد. اگرچه شاید بتوان برای نظام انتخاباتی مبتنی بر احزاب امتیازاتی در نظر گرفت، اما پیش از آن بیشترین مزیت را برای صاحبان «پول و قدرت» خواهد داشت. اتفاقی که در انتخابات 7 اسفند مجلس و 30 اردیبهشت در جریان اصلاح طلبی خود را به وضوح نشان داد.


پیش از این رهبر انقلاب با ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات در مهرماه ۱۳۹۵، گامی اساسی برای حذف نقش زر و زور در انتخابات برداشتند که متاسفانه دولت تاکنون از ارائه لایحه مربوطه به مجلس خودداری کرده است. اهمال دولت در این امر، تخلفی است که قطعا سودش را امثال کرباسچی و باندشان می‌برند، اما دودش به چشم ملت می‌رود.