هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 آبان 1399
ساعت 00:09
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 7 خرداد 1396 ساعت 05:21
شنبه 6 خرداد 1396 19:27 ساعت
2017-5-28 05:21:05
شناسه خبر : 271388
یکی از مراجع تقلید خطاب به رئیس جمهور گفت: مسأله مهمی که وجود دارد این است که در این انتخابات، یک اقلیت قوی در مقابل شما بوده است، اینها را باید به کار گرفت. در میان اینها عقلا و افراد آگاهی وجود دارد که از آنها باید استفاده کرد.
یکی از مراجع تقلید خطاب به رئیس جمهور گفت: مسأله مهمی که وجود دارد این است که در این انتخابات، یک اقلیت قوی در مقابل شما بوده است، اینها را باید به کار گرفت. در میان اینها عقلا و افراد آگاهی وجود دارد که از آنها باید استفاده کرد.

گروه سیاسی-رجانیوز: پس از آنکه در اقدامی عجیب پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری تذکرات آیت الله مکارم خطاب به روحانی را سانسور کرد و فقط  موارد قطع یارانه ثروتمندان و افزودن یارانه فقرا که به نفع دولت است را منتشر کرد دفتر این مرجع تقلید علاوه بر صدور اطلاعیه و تذکر نسبت به درج ناقص جریان این دیدار مشروح کامل این دیدار را منتشر کرد.

 

به گزارش رجانیوز متن منتشر شده دیدار به شرح ذیل می باشد:

 

 آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی ضمن اظهار خوشوقتی از دیدار با وی گفت: الحمدلله انتخابات بسیار باشکوه و پرشور و با امنیتی برگزار شد و مردم دنیا فهمیدند که اینجا برخلاف برخی کشورهای منطقه دارای دموکراسی است. کشورهایی که به قول شما درونشان یک صندوق رأی هم ندیده‌اند، وقتی نگاه می‌کنند و دموکراسی ما را می‌بینند، واقعا وحشت می‌کنند چون نمی دانند جواب مردمشان را چه بدهند؟

 
وی اضافه کرد: شما در بیانات خود، توضیحات خوبی دادید. ما دعا می‌کنیم که ان‌شاءالله بتوانید همچنان برنامه‌هایتان را ادامه دهید. البته خوب می‌دانید آن استقبال پرشور مردم توقعات و انتظاراتی هم به همراه دارد. باید به همان اندازه که آنها استقبال کردند و واقعا شور آفریدند (و ثابت کردند که دموکراسی در این کشور پایدار و محکم است و دیگران را در وحشت بردند)، باید در مقابلش، به این مردم خدمت کرد و ان‌شاء‌الله انتظارات آنها را تا آنجایی که می‌شود، برآورده کرد. البته مشکلات و موانع زیاد است، میراث‌های گذشته هم میراث خوبی نیست، بالاخره باید با همه اینها مقابله کرد.
 
این مرجع تقلید بیان کرد: شما وعده‌های خوبی به مردم داده‌اید، ان‌شاءالله این وعده‌ها انجام می‌شود. ما آمارهای اقتصادی ارائه شده را زیر سؤال نمی‌بریم(چه راجع به تورم و چه افزایش رشد و...) ولی مردم می‌خواهند اثر و نتیجه این آمارها را در زندگیشان ببینند و لمس کنند.
 
وی تاکید کرد: هرچند اقتصاد مسأله مهم این کشور است، ولی در کنار آن، مسائل اخلاقی و دینی هم نباید فراموش شود. چون اولا ما مسلمانیم و نظام ما هم نظام جمهوری اسلامی است. بنابراین ما پایبند به یک سلسله مسائل اخلاقی هستیم و می‌دانیم این مسائل در اقتصاد هم تأثیر دارد. اینها را باید طوری محکم کرد که متزلزل نشود. بعضی‌ها خیال نکنند که اوضاع عوض شده است! ما اساس کارمان اسلام بوده است و همچنان باید به آن اساس وفادار باشیم. از جمله این مسائل، مسأله حجاب است که از مسائل ضروری اسلام بوده و جای تردید در آن نیست. من به یکی از خبرنگاران فرانسوی گفتم شما از این یک متر روسری که دختران و زنان ما روی سر می‌اندازند چه ناراحتی دارید؟ گفت برای ما خطرناک است، برای حکومت ما خطرناک است. گفتم یعنی همین یک متر! گفت بله همین یک متر. غرض اینکه آنها می‌خواهند این را از ما بگیرند، ولی ما باید حفظ کنیم.
 
آیت‌الله مکارم شیرازی یادآور شد: هر چند من می‌دانم که شما توجه دارید ولی به عنوان تأکید می‌گویم باید دعوت به صرفه‌جویی و مصرف تولیدات داخلی کرد. البته به موازات آن باید سفارش به بالابردن کیفیت در تولیدات داخلی داشت. مردم وقتی می‌بینند کیفیت برخی اجناس پایین است بالاخره خواه ناخواه سراغ جنس خارجی می‌روند، اگر از طریق رسمی هم نشد از طریق قاچاق وارد می‌کنند و این مشکلات پیش می‌آید. تولیدکنندگان ما نیاز به آموزش مستمر دارند که سراغ کیفیت تولید بروند تا بتوان جلوی قاچاق و جلوی واردات از خارج را گرفت.
 
وی اضافه کرد: دیگر اینکه در بسیاری از کشورهای اسلامی معمول است که در ماه رمضان یک مقدار از ساعات کار ادارات را کم می‌کنند و نشان می‌دهند که ما طرفدار روزه گرفتن شما هستیم بنا بر این ببینید اگر این موضوع امکان داشته باشد، ما هم با سایر کشورها در این مساله هماهنگ شویم و اهمیت و رسمیت ماه رمضان را در کشور نشان دهیم. ضمنا در برخی کشورها معمول است که سبدهای غذایی به کارمندان و به افراد ضعیف جامعه می‌دهند، اگر سبدهای غذایی در این زمینه داده بشود خوب است. ما خودمان برای خیلی از مناطق محروم کشور کمک می‌کنیم و سبد غذایی می‌فرستیم ولی دولت در ابعاد وسیع‌تر می‌تواند ان‌شاءالله در ماه رمضان اقدام کند.
 
استاد حوزه علمیه قم یادآور شد: موضوع دیگر، درباره یارانه‌های عمومی است که من از قدیم روی آن حساسیت داشته و دارم. این مشکل هم باید حل می‌شود یعنی به آن اشخاص واقعا نیازمندند هر چه داده شود (سه برابر و پنج برابر) خوب است ولی نه برای متمکنان. برای این کار نیز راه‌های عملی وجود دارد که باید روی آن فکر بشود.
 
وی خاطرنشان کرد: مسأله دیگر درباره مشکل اشتغال است. اگر پدر خانواده احتیاج به شغل داشته باشد باید او را در اولویت قرار داد. البته به زنان هم می‌توان شغل داد ولی (در این شرایط سخت) باید اولویت‌ها را در نظر گرفت. چون پدر، نان‌آور خانه است و دیگران، نان خور این خانه هستند. ما نمی توانیم به همه نگاه یکسان داشته باشیم و هر تعدادی که به آقایان شغل می‌دهیم به آنها نیز همان تعداد بدهیم. اولویت‌ها باید در این مسأله در نظر گرفته شود.
 
آیت‌الله مکارم شیرازی تاکید کرد: موضوع دیگر مشکلات بانک‌هاست. مردم از بانک‌ها خیلی ناله می‌کنند. مرتب نامه‌هایشان برای ما می‌آید و این نامه‌ها واقعا نشان می‌دهد که بانک‌ها خیلی فشار می‌آورند. آن قول‌هایی که دادند مبنی بر این که ارفاق‌هایی بکنند، گاهی عمل شده و گاهی عمل نشد . اگر این بانکها زیرنظر نظام درستی قرار بگیرند، مسلما خدمت بزرگی به جامعه می‌شود. اقتصاد مملکت هم وابسته به بانکهاست تا بانکها اصلاح نشود، اقتصاد هم اصلاح نخواهد شد.
 
وی خاطرنشان کرد: مسأله دیگر درباره مناظرات انتخاباتی است. این مناظره‌ها خواه ناخواه یک آسیب‌هایی به جامعه رسانده است، این آسیب‌ها باید برطرف شود و محبت جانشین آن شود، آن ایام یک فضایی بود و حالا ما در فضای دیگری هستیم.
 
استاد حوزه علمیه قم اظهار کرد: دولت رابطه اش را با حوزه قوی‌تر کند. البته رابطه قوی بوده اما قوی تر کنید بالاخره حوزه می‌تواند حامی خوبی در مسائل مختلف باشد.
 
وی یادآور شد: مسأله مهمی که ان‌شاءالله از نظرتان دور نیست این است که در این انتخابات، یک اقلیت قوی در مقابل شما بوده است، اینها را باید به کار گرفت. در میان اینها عقلا و افراد آگاهی وجود دارد که از آنها باید استفاده کرد. یعنی طوری بشود که همان انسجامی که گفتید حاصل شود و معلوم بشود که شما متعلق به همه کشور هستید. من در موقعی که رأی انداختم گفتم الحمدلله این انتخابات به نظر من خیلی پرشور است، اما دو مطلب با شما مردم دارم، اولا هر کس انتخاب شد رئیس جمهور همه است و ثانیا آن کسی که انتخاب شد همه شما را از خودش بداند. یعنی موضوع طرفینی باشد، نه اینکه همه مسئولین را از جناح خود انتخاب کند.
 
 
این مرجع تقلید در پایان این دیدار نکاتی نیز درباره بهبود وضعیت آب آشامیدنی و همچنین قطار سریع‌السیر قم بیان کرد.
 
وی ضمن دعا برای همه خدمتگزاران به مردم گفت: امیدواریم که ان‌شاءالله انتقادپذیری‌تان را بیشتر کنید و همه کارها به خوبی پیش برود تا مردم نیز همراهی کنند. در این ایام ماه مبارک رمضان باید متوسل به ذات پاک پروردگار بشویم و از خدا بخواهیم که ان‌شاءالله کمک کند و همه دست به دست هم بدهند و مشکلات را که حجم آن زیاد است برطرف سازند .