هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 27 ارديبهشت 1396 ساعت 13:42 2017-5-17 13:42:46
شناسه خبر : 270951
در میزان صحت وعده حسن روحانی همین‌ مقدار کافی است که متوجه شویم هنوز که هنوزه هیچ تحریم‌ هسته‌ای لغو نشده است نمونه آن تحریم کاملاً هسته‌ای چرخه دلار است که همچنان پابرجاست! چنانچه که سعید جلیلی نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی در این باره می‌گوید:
در میزان صحت وعده حسن روحانی همین‌ مقدار کافی است که متوجه شویم هنوز که هنوزه هیچ تحریم‌ هسته‌ای لغو نشده است نمونه آن تحریم کاملاً هسته‌ای چرخه دلار است که همچنان پابرجاست! چنانچه که سعید جلیلی نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی در این باره می‌گوید:
گروه بین‌الملل - رجانیوز:  درحالی که هنوز هیچ تحریم‌های هسته‌ای لغو نشده روحانی در مناظرات برای این‌که قافیه را نبازد وعده دیگری داد و گفت  تحریم‌های غیرهسته‌‌ای را هم لغو خواهم کرد.
 
به گزارش رجانیوز، در همین راستا حسن روحانی در مناظره سوم در این باره گفت: من الان اعلام می‌کنم آمادگی دارم به غیر از تحریم‌های هسته‌ای که در این چهار آنها را برداشیم، مابقی تحریم‌ها را به خوبی و با قدرت برداریم و عزت و منافع ایران را به ملت ایران برگردانیم.
 
اما چند روزی از این اظهارات نگذشت که وندی شرمن مذاکره‌ کننده پیشین آمریکا به سخنان روحانی واکنش نشان داد و گفت: 
 
اينکه روحانی رييس جمهور ايران گفته است که قصد دارد همه تحريم های غيرهسته ای ايران را لغو کند، بسيار پيچيده است. لغو همه تحريم های غير هسته ای ايران به مسايل مختلفی از جمله صلح در منطقه، مسايل مربوط به اسراييل و نيز مناسبات اين کشور با کشورهای حوزه خليج فارس از جمله عربستان سعودی بستگی داردبرای برداشته شدن هر یک از آن تحریم‌ها، ایران باید دست از اعمال نقش به عنوان بزرگ‌ترین حامی تروریسم دولتی بردارد؛ آنها این روزها اقدامات بسیار شرورانه‌ای در خاورمیانه به عمل می‌آورند، آنها اصلاً بازیگران خوبی (در خاورمیانه) نیستند، آنها اسرائیل را از طریق نائبانشان تهدید می‌کنند، آنها حقوق انسانی شهروندان خودشان را زیر پا می‌گذارند.
 
آن‌چه از صحبت‌های وندی شرمن برمی‌آید آن است که اگر می‌خواهید تحریم‌های غیرهسته‌ای لغو شود جمهوری اسلامی ایران باید تغییر کند.
 
اما از این مسائل که بگذریم در میزان صحت وعده حسن روحانی همین‌ مقدار کافی است که متوجه شویم هنوز که هنوزه هیچ تحریم‌ هسته‌ای لغو نشده است نمونه آن تحریم کاملاً هسته‌ای چرخه دلار است که همچنان پابرجاست! چنانچه که سعید جلیلی نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی در این باره می‌گوید:
 
مگر تحریم "چرخه دلار" به بهانه هسته ای و بعد قطعنامه 1803 وضع نشد؟ پس چرا امروز این تحریم هنوز وجود دارد؟ مگر قرار نبود تحریمهای هسته ای لغو شود؟ تحریمهای غیرهسته ای پیشکش!
 
لذا پرواضح است که این ضعف تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان و دولت یازدهم بود که نتوانست هیچ تحریم هسته‌ای را لغو کند حال همین دولت ادعا کرده که تحریم‌های غیرهسته ای را لغو خواهم کرد! احتمالا باید منتظر باشیم که 4 سال دیگر روحانی در چشم هشتاد میلیون ایرانی نگاه کرده و بگوید من نگفتم! 
 
گفتنی است که ضعف تیم مذاکره کننده دولت یازدهم در فهم زبان انگلیسی  پیشتر با تمسخر وندی شرمن همراه شده بود و مذاکره کننده ارشد آمریکا با تمسخر در این باره گفته بود: 
 
So Iran made an agreement to do all of  the technical things necessary to ensure that all the pass ways to fissile material are closed down, a covert supply chain could not be established, the P5+1 and European Union agreed to “lift” -which in English means “suspend” in Iranian terms means “end”, which is why we used the word “lift”; one of the things one does in diplomacy “ language matters”- but to lift sanctions that applied in nuclear round but not sanctions in countering terrorism, not sanctions about human rights abuses, not sanctions about proliferation, not sanctions about weapons transfer.
 
 
 پس به این ترتیب ایران توافق کرد تمام کارهای فنی لازم برای اطمینان دادن از این که تمام مسیرهای تامین مواد شکافت پذیر در این کشور مسدود شده و هیچ زنجیره ای مخفیانه¬ای هم برای تامین مواد شکافت¬پذیر در این کشور قابل شکل¬گیری نباشد را به انجام برساند و 5+1 و اتحادیه اروپا توافق کردند که (با پوزخند) تحریم های هسته‌ای را (موقتا متوقف کنند)، lift  لغتی است که در زبان انگلیسی به معنی (معلق نگاه داشتن ,و یا موقتا متوقف کردن) است اما طرف ایرانی lift  را به معنی (پایان دادن و خاتمه دادن ترجمه می کرد و به همین دلیل هم ما از این لغت  استفاده کردیم- یکی از کارهایی که شخص در دیپلماسی انجام می‌دهد این است که توجه کند زبان اهمیت دارد -  و خود این معلق نگه داشتن فقط شامل تحریم های هسته ای و نه تحریم های مربوط به مقابله با تروریزم و یا تحریم های مربوط به نقض حقوق بشر و یا تحریم های مربوط به اشاعه و یا انتقال تسلیحات می شود. 
 


 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x