هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 30 فروردين 1396 ساعت 17:36 2017-4-19 17:36:24
شناسه خبر : 269603
بنابراين کساني که از ابتدا با عنوان‌هايي همچون کانديداي پوششي، حمايتي يا اشتراکي وارد فضاي رقابت مي‌شوند، هم به لحاظ حقوقي و هم به لحاظ سياسي به تخصصا بايد از گردونه بررسي صلاحيت‌ها کنار گذاشته شوند. اين امر فارغ از برخورداري اين افراد از صلاحيت‌هاي ذاتي تصدي امر رياست جمهوري است.
بنابراين کساني که از ابتدا با عنوان‌هايي همچون کانديداي پوششي، حمايتي يا اشتراکي وارد فضاي رقابت مي‌شوند، هم به لحاظ حقوقي و هم به لحاظ سياسي به تخصصا بايد از گردونه بررسي صلاحيت‌ها کنار گذاشته شوند. اين امر فارغ از برخورداري اين افراد از صلاحيت‌هاي ذاتي تصدي امر رياست جمهوري است.
گروه سیاسی- رجانیوز: بحث از تأييد صلاحيت نامزدهاي انتخاباتي نقل محافل سياسي و مبناي گمانه‌زني‌هاي تحليل‌گران سياسي شده است. کثرت ثبت نام کنندگان براي کانديداتوري رياست جمهوري بويژه با توجه به حواشي که در خصوص برخي از افراد وجود دارد پرسش‌هايي را در خصوص نحوه بررسي صلاحيت‌ اين افراد پيش روي تحليل‌گران و دست اندرکاران قرار مي‌دهد. در اين ميان يکي از مهم‌ترين پرسش‌هايي که کمابيش مطرح مي‌شود اين است که آيا افرادي که به نحوي عدم قصد جدي آنها براي تصدي منصب رياست جمهوري احراز شده يا قابل احراز است، قابليت تأييد صلاحيت از جانب شوراي نگهبان را دارند يا خير؟
 
همان‌طور که مي‌دانيم برخي ثبت نام کنندگان در هنگام ثبت نام يا پيش از آن رسما اعلام نموده‌اند که به‌هيچ عنوان قصد تصدي منصب رياست جمهوري را نداشته و با انگيزه‌هاي ديگري، همچون حمايت از کانديداي ديگر يا تضمين کانديداتوري شخص ديگر و يا گرم کردن فضاي انتخابات و ... وارد اين گود شده‌اند. سؤالي که در اين شرايط پيش مي‌آيد اين است که آيا ضرورتي براي بررسي صلاحيت اين دسته از افراد از سوي شوراي نگهبان وجود دارد؟
 
اهمیّت پاسخ به اين سؤال، علاوه بر جنبه‌هاي فقهي و حقوقي، از آن‌روست که عملکرد شوراي نگهبان به عنوان بخشي از بازي سياسي افراد و جناح‌ها در ايجاد فضاي سياسي به منظور پيروزي در انتخابات قرار نگيرد. اما از لحاظ فقهي و حقوقي نيز به نظر مي‌رسد که عدم قصد جدي اين افراد موجب مي‌شود تا اين افراد صلاحيت اوليه بررسي احراز شرايط توسط شوراي نگهبان را نيز نداشته باشند. چه اين‌که روشن است فردي که قصد تصدي اين منصب را ندارد اساسا بررسي صلاحيت وي براي تصدي اين منصب فاقد وجاهت عقلايي است. اگرچه به‌لحاظ ساير قوانين حق ثبت نام داشته باشد.
 
بنابراين کساني که از ابتدا با عنوان‌هايي همچون کانديداي پوششي، حمايتي يا اشتراکي وارد فضاي رقابت مي‌شوند، هم به لحاظ حقوقي و هم به لحاظ سياسي به تخصصا بايد از گردونه بررسي صلاحيت‌ها کنار گذاشته شوند. اين امر فارغ از برخورداري اين افراد از صلاحيت‌هاي ذاتي تصدي امر رياست جمهوري است. به‌گونه‌اي که اگر شوراي نگهبان در مورد کسي يقين کند که صلاحيت تصدي رياست جمهوري را دارد؛ لکن وي قصد جدي براي تصدي اين منصب را ندارد، نمي‌تواند صلاحيت وي را تأييد نمايد. اين نوع عدم صلاحيت غير از عدم احراز صلاحيت يا احراز عدم صلاحيت، به لحاظ شرايط مندرج در قانون اساسي است.
 
 عبدالله کریمی


 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x