هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 29 فروردين 1396 ساعت 20:40 2017-4-18 20:40:28
شناسه خبر : 269528
این روزها ارائه تحلیل دیگر کار دشواری نیست. وقتی که ابر تئوریسین اصلاحات بدون نشانه شناسی از کنش گری چهره های سیاسی کشور، تحلیلی ارائه می دهد که به راحتی می توان نقض آن را در کمتر از چند روز شاهد باشیم، دیگر چه نگرانی وجود دارد که شاهد ارائه تحلیل های تخیلی و به دور از واقعیت در عالم سیاسی در کشور باشیم. تحلیل هایی که قرار است مبنایی برای کنش گری در آینده باشد.
این روزها ارائه تحلیل دیگر کار دشواری نیست. وقتی که ابر تئوریسین اصلاحات بدون نشانه شناسی از کنش گری چهره های سیاسی کشور، تحلیلی ارائه می دهد که به راحتی می توان نقض آن را در کمتر از چند روز شاهد باشیم، دیگر چه نگرانی وجود دارد که شاهد ارائه تحلیل های تخیلی و به دور از واقعیت در عالم سیاسی در کشور باشیم. تحلیل هایی که قرار است مبنایی برای کنش گری در آینده باشد.

گروه سیاسی_رجانیوز: سعید حجاریان یکی از تئوریسین‌های جریان اصلاحات و بازداشتی فتنه88 که در سال‌های اخیر اظهارات شاذ زیادی در عالم سیاست مطرح کرده و می‌کند، هفته گذشته در تحلیلی به کنش های احمدی‌نژاد در انتخابات پرداخت. تحلیلی که در کنار بی اساسی آن از سوی شخصی که به عنوان ابر تئوریسین یکی از جریانات سیاسی کشور شناخته می شود چهره‌ای‌ متفاوت ارائه کرد.

 

به گزارش رجانیوز حجاریان چهارشنبه هفته گذشته در مصاحبه با ایسنا در باره برنامه جریان موسوم به «احمدی‌نژادی‌ها» و همچنین در پیش‌بینی خروجی نظر شورای نگهبان در بررسی صلاحیت احمدی‌نژاد و بقایی گفت:

«من گمان دارم که هم آقای احمدی‌نژاد و هم بقایی هر دو رد صلاحیت خواهند شد. احمدی‌نژاد نیرویی دارد که روز آخر ثبت‌نام خواهد کرد و وی قصد دارد که نقش آقای هاشمی در انتخابات 92 را ایفا کند. یعنی بگوید که من را رد کردید اما رای من برای فلان آقاست. در بین اطرافیان ایشان تنها فردی که می‌تواند از شورای نگهبان اجازه عبور بگیرد آقای ثمره هاشمی است و احتمال می‌دهم که این گروه چنین نقشه و برنامه‌ای در سر می‌پرورانند».

 

تئوریسین اصلی جریان اصلاحات یک هفته پیش گمان می کرد که حضور بقایی و احمدینژاد مقصود اصلی این جریان نیست بلکه پوششی است برای معرفی یک کاندید دیگر، یعنی «ثمره هاشمی»! در تحیلیل های حجاریان ثمره مهره اصلی و نهایی احمدینژاد در بازی انتخابات بود.

 

البته این اولین باری نیست که تئوریسین جریان اصلاحات تحلیل های تخیلی و شاذ ارائه می کند. پیش از این هم در سال 88 و فتنه بعد از انتخابات نظریات عجیبی مطرح کرده بود. البته بعده ها با عدول از نظر تقلب که اصلاح طبلان بعد از انتخابات 88 مطرح می کردند، نظر خود را به این شکل بیان کرد: 

 

«بنده چند بار گفته‌ام که بحث ما این نیست که تخلف و یا تقلب شده است. به‌نظر من واقعه‌ای اتفاق افتاده است که اسم آن "تدلیس سیستماتیک" است. در توضیح تدلیس باید بگویم که مثلاً اگر شما سه سال در شهرداری به مردم پول بدهید، بعد هم چهار سال در دولت به مردم سیب‌زمینی و یارانه و پول یامفت بدهید و رأی بخرید، تدلیس سیستماتیک است».

 

این روزها ارائه تحلیل دیگر کار دشواری نیست. وقتی که ابر تئوریسین اصلاحات بدون نشانه شناسی از کنش گری چهره های سیاسی کشور، تحلیلی ارائه می دهد که به راحتی می توان نقض آن را در کمتر از چند روز شاهد بود، باید بیش از قبل نگران ارائه تحلیل های تخیلی و به دور از واقعیت در عالم سیاسی در کشور باشیم. به خصوص تحلیل هایی که قرار است مبنایی برای کنش گری در آینده باشد.

 

همین تحلیل های منفک از واقعیت که بر اساس تصورات ذهنی و تمایلات تحلیل گر بود که  نتیجه خود را در گوشه ای دیگر بر جای می گذارد. تحلیلی که یک روز با تشکیک در سلامت انتخابات 88 مدعی تقلب می شود و روز دیگر آن را «تدلیس سیستماتیک» معرفی می کند و روز دیگر با تحلیل مبنی بر این که دموکرات ها در برابر جمهوری خواه ها قرار دارند و می توان با استفاده از ویژگی ذاتی آنها به توافقی دست یافت که منجر به برد تمامی طرف ها شود. 

 

مشکل اصلی امروز کشور نه تحریم های فلج کننده است و نه ناکارآمدی ساختار اداری کشور و نه مساله دیگر، بلکه تمامی مشکلات ریشه در تحلیل های فلج کننده دارد. وقتی اظهار نظر هیچ هزینه ای برای گوینده آن ندارد، به راحتی تحلیلی اشتباه از سوی ابر تئوریسین اصلاح طلبان مطرح می شود و هیچ کس هم پیگر آن نمی شود که نتیجه این اظهار نظر چه شد. 

 

در این فقره، تحلیل جناب حجاریان منجر به عمل خاصی نشد، اما همین تحلیل های تخیلی، در سال 88 سران فتنه را به چاه انداخت که با آن بسیاری دیگر را هم به پایین کشاندند و خسارت های بزرگی را بر روی دست مردم ایران گذاشتند. 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x