هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 25 مهر 1398
ساعت 22:29
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 15 دى 1388 ساعت 13:15 2010-1-5 13:15:32
شناسه خبر : 26951

مديركل دفتر نظارت و ارزيابى وزارت علوم گفت: وزارت علوم تنها در مواردي كه متقاضي تأسيس دانشگاه دخترانه يا پسرانه وجود داشته باشد با بررسي شرايط منطقه و ضوابط قانوني، مجوز راه اندازي اين گونه دانشگاهها را صادر مي كند.

به گزارش برنا به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني دولت؛ "رضا عامري" مديركل دفتر نظارت و ارزيابي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، اظهار داشت: ايجاد موسسات آموزش عالي غير دولتي ويژه بانوان در مكان هايي كه اين تقاضا وجود دارد، با نظر مثبت مورد بررسي قرار مي گيرد.

وي با رد برخي مطالب درباره تفكيك جنسيتي دانشجويان كه در برخي نشريات و رسانه ها آمده است، افزود: طرح تفكيك جنسيتي دانشجويان بحثي بود كه از قبل مطرح بوده اما آنچه اكنون در وزارت علوم دنبال مي شود آن نيست كه برخي دانشگاه ها به دخترانه و پسرانه تبديل شوند بلكه بحث اين است كه به تناسب نيازهاي جامعه و با توجه به وضعيت يك شهر و جغرافياي آن، اگر از سوي موسسات آموزش عالي غير دولتي تقاضايي براي ايجاد دانشگاه دخترانه، وجود داشت، وزارت علوم آن را با نظر مثبت بررسي مي كند و به تناسب منطقه و بنا بر بررسي ها، به آن تقاضا پاسخ مي دهد.

مديركل دفتر نظارت و ارزيابي وزارت علوم توضيح داد: به طور مثال در برخي شهرهاي مذهبي، تقاضاهاي زيادي در اين زمينه وجود داشته و دارد و بسياري از خانواده ها علاقه مند هستند تا فرزندانشان در دانشگاه هاي جداگانه اي تحصيل كنند و ما هم بر اساس نياز آن منطقه ، با تقاضاي آنها براي تاسيس دانشگاه دخترانه موافقت مي كنيم البته اين طرح هنوز در وزارت علوم قطعي نشده و به تصويب نرسيده است كه بخواهيم به تمام دانشگاه ها تعميم بدهيم .

عامري اجراي اين طرح را منوط به بررسي ها و مطالعات همه جانبه و در نظر گرفتن پيچيدگي هاي آن دانست و گفت: اجراي اين طرح در كوتاه مدت امكانپذير نيست.

مديركل دفتر نظارت و ارزيابي وزارت علوم تاكيد كرد: اجرايي شدن اين طرح ، نيازمند امكاناتي از قبيل استاد و دانشگاه هاي مخصوص است هر چند ايجاد موسسات آموزش عالي غير دولتي ويژه بانوان در مكان هايي كه اين تقاضا و شرايط اجراي آن وجود دارد، با سرعت و نظر مثبت مورد بررسي قرار خواهد گرفت.

وي درباره آثار مثبتي كه اجراي اين طرح مي تواند در پي داشته باشد، نيز اظهار كرد: تحقيقاتي بروي اين مسئله صورت گرفته و درباره جنبه هاي مثبت و احياناً منفي آن، بايد بررسي هاي بيشتري انجام شود . با يك كار تحقيقاتي قوي، مي توان بروي آثار مثبت و منفي اين طرح اظهار نظر كرد.

قائم مقام معاونت آموزشي وزارت علوم ابراز عقيده كرد: بر اساس مباحث اجتماعي، فرهنگي و جامعه شناسي بايد تحقيق و بررسي بيشتري بروي اين طرح به صورت همگاني انجام شود اما آنچه مسلم است اين كه تقاضاهايي در جامعه براي اجراي اين طرح وجود دارد كه بايد به آنها پاسخ مثبت داده شود.

عامري ابراز اميدواري كرد با انجام اين تحقيقات ، مشخص شود كه آيا اجراي اين طرح بر اساس فرهنگ ملي و مذهبي ايران بايد لزوماً به صورت فراگير انجام شود يا بر اساس اولويت هايي بايد صورت گيرد.