هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 6 ارديبهشت 1397
ساعت 00:37
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 29 فروردين 1396 ساعت 16:06 2017-4-18 16:06:51
شناسه خبر : 269501
سلیم غفوری، مدیر شبکه ی مستند است که عمده‌ی فعالیت‌های وی به همین عرصه بازمی‌گردد. او با بسیاری از نزدیکان سید مرتضی آوینی چون نادر طالب‌زاده، رضا برجی و سعید قاسمی از نزدیک همکاری داشته و با مجموعه جریان‌های مستندسازی در کشور آشنایی دارد. او معتقد است راه و رسم سید شهیدان اهل‌قلم و در ادامه فعالیت‌های نادر طالب‌زاده و دوستان شهید اوینی به تربیت نسل‌های بعدی مستندسازی در کشور منجر شده است.
سلیم غفوری، مدیر شبکه ی مستند است که عمده‌ی فعالیت‌های وی به همین عرصه بازمی‌گردد. او با بسیاری از نزدیکان سید مرتضی آوینی چون نادر طالب‌زاده، رضا برجی و سعید قاسمی از نزدیک همکاری داشته و با مجموعه جریان‌های مستندسازی در کشور آشنایی دارد. او معتقد است راه و رسم سید شهیدان اهل‌قلم و در ادامه فعالیت‌های نادر طالب‌زاده و دوستان شهید اوینی به تربیت نسل‌های بعدی مستندسازی در کشور منجر شده است.
به گزارش رجانیوز: سلیم غفوری، مدیر شبکه ی مستند است که عمده‌ی فعالیت‌های وی به همین عرصه بازمی‌گردد. او با بسیاری از نزدیکان سید مرتضی آوینی چون نادر طالب‌زاده، رضا برجی و سعید قاسمی از نزدیک همکاری داشته و با مجموعه جریان‌های مستندسازی در کشور آشنایی دارد. او معتقد است راه و رسم سید شهیدان اهل‌قلم و در ادامه فعالیت‌های نادر طالب‌زاده و دوستان شهید اوینی به تربیت نسل‌های بعدی مستندسازی در کشور منجر شده است. با سلیم غوری درباره تأثیری که شهید آوینی بر نسل‌های بعد از خود در حوزه مستندسازی گذاشته است، گفتگو کرده‌ایم.
 
آشنایی شما با شهید آوینی به چه دوره ای بازمی‌گردد.
 
آشنایی بنده با شهید آوینی دقیقا به زمان شهادت ایشان برمی‌گردد. ما در آن دوره دانشجو بودیم و وقتی‌که خبر شهادت آقا مرتضی منتشر شد به‌اتفاق دوستان بسیجی به مراسم تشییع ایشان رفتیم. بعدازآن، آشنایی ما با اندیشه‌ها و افکار شهید آوینی شکل جدی‌تر به خود گرفت و مشغول مطالعه‌ی آثار ایشان شدیم.
 
تأثیر شهید آوینی بر مستندسازان نسل بعد از خودش چه بود؟
 
در آن دوره نسلی وجود داشت که در دوره‌ی جوانی و نوجوانی خود به سر می‌برد و جنگ را با روایت فتح می‌شناخت. این نسل آقا مرتضی را ندیده بودند اما روایت فتح به‌عنوان مجموعه مستندهای جذاب و دلربا برایشان شناخته‌شده بود. طبیعتاً بعد از شهادت آقا مرتضی متوجه شدند که راوی روایت فتح چه کسی بوده است. ماجرای شهادت آقا مرتضی شوری در کشور ایجاد کرد. در اوایل دهه هفتاد بسیاری معتقد بودند که بعد از جنگ ارزش‌های انقلابی رو به فراموشی است و ایشان زمانی که شهید راه روایت گری جنگ شدند، موجب شد تا این نگاه‌های مأیوسانه تغییر کند.
 
علمداری مبارزه با این نگاه آقا مرتضی و همین‌طور سوره بود. البته تا آن موقع سوره مخاطب بسیار وسیعی نداشت و بیشتر مطالب آقا مرتضی قبل از شهادتشان خیلی موردتوجه قرار نداشت. اما شهادت آقا مرتضی باعث شد تا بسیاری به اهمیت نظرات و دیدگاه‌های او پی ببرند. بعد از شهادت، مطالب آقا مرتضی مرتباً بازخوانی می‌شد و به‌سرعت در جامعه نشر پیدا کرد. به صورتی که بعدها این تفکر بر نسل جوان جبهه‌ی فرهنگی و هنری انقلاب تاثیرگذاشت. مضاف بر اینکه تلاش آقا مرتضی در استمرار روایت جنگ و دفاع مقدس باعث شد تا موجی در ورود بچه‌های مستندساز انقلابی به این عرصه ایجاد شود؛ و مسئله‌ای که همه به آن اذعان دارند این است که جبهه‌ی انقلاب در عرصه‌ی مستند حرف‌های بسیار جدی دارد و این دست‌پر جبهه فرهنگی به ورود جوانانی برمی‌گردد که شهادت آقا مرتضی حضور آن‌ها را در این عرصه مصمم‌تر کرد.
 
کدام وجه از ویژگی آوینی ازنظر شما برجسته‌تر است؟
 
به نظرم مهم‌ترین ویژگی شهید آوینی نگاه خاص ایشان به‌اتفاق و تحولاتی است که هرروزه شاهد آن هستیم. ایشان به جنگ همان نگاهی را دارد که به تمدن می‌نگرد. او همه را در یک منظومه‌ی فکری منسجم می‌بیند که غایت اصلی آن رشد انسان است. دفاع مقدس را انسان‌ساز می‌بیند. توسعه¬ی فنّاوری را به‌مثابه‌ی تأثیرش بر انسان می‌بیند. اتفاقات جهان اسلام و سایر پدیده را نیز از همین منظر می‌نگرد. در نگاه آقا مرتضی «انسان» مهم است.
 
 
به نظر شما روایتی که امروز از آوینی می‌شود روایت کامل و صحیحی است؟
 
طبیعتاً هرکسی که به آوینی می‌نگرد، بخشی از شخصیت او مورد توجهش قرار می‌گیرد. ایشان وجوه مختلفی دارد؛ مستندساز، متفکر، نویسنده و... . هرکسی او را از دریچه‌ای می‌نگرد؛ اما نکته‌ی اصلی اینجاست که شهید آوینی را باید از میان نوشته‌ها و آثار و دایره‌های ارتباطاتی ایشان شناخت؛ باید دید ایشان با چه کسانی بیشتر ارتباط داشته است؟ هسته‌ی مرکزی آثارش پیرامون چه مسائلی است؟ و. به نظرم شناخت درست را می‌توان از همین طریق به دست آورد و برداشت‌های شخصی را نباید به تحلیل خود از شخصیت آوینی دخالت دهیم.
 
بعد از شهید آوینی در حوزه آموزش چه کسی بیشترین فعالیت را انجام داد؟
 
به نظرم نادر طالب‌زاده بسیار در حوزه آموزش فعالیت کرد و در تربیت نیروهای فعلی مستندسازی نقش زیادی را ایفا کرد. اگر برگردیم به دهه 70 شاید در سال‌های 77، 78 بود که ایشان در مرکز آموزش فیلم‌سازی وزارت ارشاد وقت، دوره‌های مختلفی برای فعالین رسانه‌ای ایران برگزار کرد. مستندسازانی مهمی از دل این دوره‌ها بیرون آمدند. شاید مثال بارزشان آقا دهباشی، محمدی نجات و قندی باشد. بعدازاین دوره دو دوره دیگر برای بچه‌های لبنان و المنار برگزار کردند که درواقع جریان رسانه‌ای المنار را راه انداختند. جریانی که آن روزها در ایران توسط نادر طالب‌زاده تربیت شدند، الآن جدی‌ترین عناصر رسانه‌ای حزب‌الله هستند. چهره شاخصشان محمد دبوق است. بعدازاین دوره یک دوره دیگری برای مستندسازان افغانستان و پاکستان برگزار کردند. افرادی تربیت شدند که اسمشان را به خاطر مسائل امنیتی نمی‌شود ذکر کرد؛ اما در فضای مستند و رسانه افغانستان شناخته‌شده‌اند و جریان تلویزیون آنجا حتی در اختیار این‌هاست.
 
گویا علاوه بر دوره‌های آموزشی خودشان هم مستندها را می‌دیدند و نظر می‌دادند.
 
بله فارغ از فضای رسمی در فضای انفرادی هم افراد مختلفی پیش ایشان می‌رفتند، مشورت می‌گرفتند و برای تولید و ساخت مستند، یاد می‌گرفتند. افرادی مثل آقای اسلام زاده را می‌شود مثال زد. بعدتر و به شکل سازمان‌دهی شده تری پس از اتفاقات سال 88 و در دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی کلاس‌هایی برگزار شد، افرادی از دل این کلاس‌ها معرفی شدند که به‌عنوان نسل جدید مستندسازان شناخته شدند. آقای مهریزدان، آقای عودسیمین و مختاری از آن دوره هستند. بعد بچه‌های نسل اول سفیر فیلم و آرمان مدیا مثل حسین شمقدری هم شاگردهای ایشان بودند؛ که کارهای خوبی را در این سال‌ها عرضه کردند. نقش جدی آقای طالب‌زاده در تربیت نسل جدید مستندسازی قابل‌چشم‌پوشی نیست. به‌عبارت‌دیگر مستندسازان و مستندسازی در کشور مدیون حاج نادر است.
 
در عرصه برنامه‌سازی تلویزیون هم ایشان پیشتاز بودند.
 
بله قطعاً. راه‌اندازی برنامه‌هایی مثل راز نمونه‌ای شد برای برنامه‌های دیگر که در حوزه‌های انتقادی ساخته شدند؛ مانند برنامه ثریا که زمینه کار از «راز» پی‌ریزی شد. در این عرصه هم نقش آموزشی ایشان بی‌بدیل بود. مستندسازی بحران هم مدیون «نادر طالب‌زاده» است. در بوسنی، عراق، فلسطین، لبنان و کشورهای دیگر این حاج نادر بود که راه را برای خیلی از مستندسازان باز کرد. الآن اگر حزب‌الله در فضای رسانه‌ای ایران شناخته می‌شود، متأثر از فعالیت‌های آقای طالب‌زاده است و قدم‌های بزرگی که در این مسیر برداشتند.
 
 
 
 


 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
نرم افزار حسابداری سپیدار همکاران سیستم 81022222-021
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x