هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 3 مهر 1396
ساعت 05:53
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 29 فروردين 1396 ساعت 14:04 2017-4-18 14:04:25
شناسه خبر : 269483
به گزارش رجانیوز بعد از مخالفت دانشگاه صنعتی شریف، مستند «پرزیدنت؛ آکتور سینما» با حضور دکتر ناصر نوبری سفیر سابق ایران در اتحاد شوروی و عوامل این مستند با استقبال فراوان دانشجویان در سالن مولانا دانشگاه امیرکبیر برگزار شد.
 
پس از پایان مستند دیپلمات با سابقه کشورمان ضمن ابراز خرسندی برای حضور در جمع دانشجویان امیرکبیر، اذعان داشت که 4 سال است که آرزوی ساخت چنین مستندی را دارم.
 
ماشین زمان 
 
وی اظهار داشت این مستند همچون ماشین زمانی است که به خوبی بیانگر اتفاقات میان شوروی، آمریکا و غرب می¬باشد که من هیچ¬وقت نمیتوانستم با سخنرانی آن¬را به مخاطبین انتقال دهم، مستند «پرزیدنت؛ آکتور سینما» به نحو احسن وقایع تاریخی که تشابهی بسیاری با زمان حال ما دارد را به نمایش درآورده است. 
 
عبرت¬گیری از تاریخ 
 
در ادامه وی با اشاره به سخن امام علی (ع) که فرمودند: «من از تاریخ گذشتگان به نحوی می¬دانم گویی با آنها زندگی کردم و گذشته دنيا، براى خبر دادن از آينده آن كافى است.» افزود: در تاریخ هیچ چیز شبیه دیگری نیست و حتی در ساختار هستی همه چیز منحصر بفرد است، اما می¬توان با شبیه¬سازی و قالب¬بندی اتفاقات گذشته را با برآوررد کلی، نه عینی¬سازی، از گذشته عبرت گرفت و راه درست را پیدا کرد. گورباچف راه حل شدن مشکلات را رفتن به سمت غرب می¬دانست و در مسائل بین‌الملل بیشتر سعی در افزایش ارتباطات و تجارت با غرب را داشت، تا جایی که تمام درخواست¬های ریگان، رئیس جمهور وقت آمریکا را برای داشتن صلح و جلوگیری از جنگ پذیرفت. در آن زمان اصلی¬ترین هشداری که امام خمینی (ره) به گورباچف داد این بود مبادا "در باغ سبز غربی¬ها" شما را فریب دهد.
 
دوستی با آمریکا 
 
نوبری در مراسم رونمایی از جدیدترین محصول مرکز مستند سفیرفیلم درباره عملیاتی نشده وعده¬های آمریکا به شوروی، بیان داشت: با گذشت زمان و انجام نشدن وعده¬های آمریکایی¬ها و تضعیف کشور روسیه، بین مردم دو دستگی بوجود آمد که هر دو برای مملکت مشکل¬ساز بودند؛ یک کمونیست¬های تندرو و نقطهٔ مقابل آن، اصلاح‌طلبان تندرویی بودند که شدیداً در حزب کمونیست و ارتش قدرت داشتند. 
 
دیپلمات سابق ایران در ادامه به خانواده مشترک اروپایی اشاره کرد و گفت: گورباچف فکر می¬کرد راه نجات مملکت و مردم و حل مشکلات دوستی با آمریکا است و با توجه به صحبت¬های فریبانه ریگان که شما با پذیرش قرارداد و برجام جزئی از خانواده اروپا می¬شوید (که نام آن را خانواده مشترک اروپایی گذاشته بودند) و از امکانات بالا و ماشین¬های گران قیمت و زندگی سطح بالا برخوردار خواهید شد. سپس با روی کار آمدن یلتسین فضا به نفع اصلاح طلبان پیشرفت تا جایی که روسیه با ایران قطع رابطه کند و همچنین با دشمنان آمریکا نیز قطع رابطه داشته باشد به امید اینکه آمریکا خواستار پیشرفت آنهاست. 
 
خیال های پوشالی 
 
ناصر نوبری با خیالی توصیف کردن افکار رهبران شوروی، افزود: بعد از گذشت حدود 10 سال از دوران یلتسین، که معتقد بود برجام¬های بعدی زودتر باید انجام شوند، به انجام قراردادهایی با غرب و آمریکا پرداخت و بعد از 15 سال مردم با تجزیه شوروی متوجه حقارت خود شدند و دیدند غیر از پسرفت زندگی شخصی، اقتصاد، اکنون کشورشان هم در حال از بین رفتن است و آمریکا درصدد تضعیف و از بین بردن رقیب خود به نوعی بوده است و با عنوان رعایت حقوق بشر، مانع از دخالت نظام برای جلوگیری از جنگ¬های داخلی می¬شد.
 
قهرمان مردمی 
 
سخنران مراسم رونمایی از مستند «پرزیدنت؛ آکتور سینما» در ادامه بیان داشت: در آن زمان و در حین فروپاشی روسیه، فردی به نام پوتین برای جلوگیری از تجزیه شدن روسیه با انجام ندادن تعهداتی که نام حقوق بشر به خود گرفته بود، به جنوب روسیه رفت و با جنگی تمام عیار و خونین موفق به نجات روسیه شد و به عنوان قهرمان روسیه شناخته شد و یلتسین در 6 ماه مانده به پایان ریاست جمهوری با عذرخواهی از مردم استعفاء داد و پوتین برای منافع ملی به دور از هیچ وابستگیِ گروهی، موفق به انجام این کار شد. 
 
ناصر نوبری در پایان صحبت¬های خود به پندگیری از تاریخ اشاره کرد و گفت: با توجه تشابهاتی که در اتفاقات آن زمان روسیه و حال ایران افتاده است، می¬توانیم درس¬های بسیاری بگیریم که نیازی نباشد بعد از سالیان سال متوجه اشتباه خود بشویم و چرا بعد از 15 سال باید عبرت گرفت؟! وظیفه همه کسانی که این مستند را دیدند این است که به اطرافیان خود نقل کنیم و انتقال دهیم و با عدم فراموش¬کاری از اتفاقات گذشته، از عبرت شدن ملت برای آیندگان جلوگیری کنیم.
 


 

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms