هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 30 شهريور 1396
ساعت 00:40
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 29 فروردين 1396 ساعت 09:56 2017-4-18 09:56:10
شناسه خبر : 269450
در حالی به تازگی سامانه ایرانی بازرسی کامیون و کانتینر مجهز به پیشرفته‌ترین فناوری روز دنیا رونمایی شد که سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا از خرید یک دستگاه ایکس ری کامیونی خارجی خبر داد و گفت:‌این دستگاه در بندر شهید رجایی در حال نصب است.

تسنیم: خورشیدی سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از خرید اولین دستگاه ایکس ری کامیونی پر سرعت از خارج خبر داده و گفته است: این دستگاه پرقدرت در حال حاضر در بندر شهید رجایی در حال نصب است و  تا یک ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

 

وی با اشاره به تلاش دستگاه‌های مسئول برای تجهیز مبادی ورودی کالا به دستگاه‌های مدرن و به روز جهت کنترل و جلوگیری از ورود کالای قاچاق افزود: به دنبال تلاش‌های انجام شده و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در آینده نزدیک شاهد راه‌اندازی و بهره‌برداری از نخستین دستگاه ایکس‌ری پر سرعت و پر قدرت کامیونی کشور در گمرک بندر شهید رجایی خواهیم بود.

 

وی تصریح کرد: این دستگاه قابلیت آن را دارد تا کامیون‌های در حال حرکت را اسکن کرده و کالای حمل شده توسط تریلرها و کامیون‌ها را اسکن کند.

خورشید مدعی شد: این دستگاه قدرتمند و پر سرعت که اخیراً از یکی از کشورهای خارجی خریداری شده این توانایی را دارد که روزانه بیش از 1000 کانتینر و کامیون در حال حرکت را اسکن کرده و مشخصات کالای داخل آن را تعیین کند.

 

این در حالی است که نمونه ایرانی سامانه بازرسی کانتینرها و کامیون‌ها که به پیشرفته‌ترین تکنولوژی روز دنیا مجهز است با نام منادی 2 هفته گذشته رسما رونمایی شد. این سامانه قابلیت تصویربرداری پرسرعت و آنی از کامیون‌ها و کانتینرها و نمایش محتویات بار به اپراتور را داشته و امکان بازرسی و کنترل کالاها را بدون بازکردن کانتینرها و در کمترین زمان ممکن را فراهم می‌کند. خدمات پس از فروش، هزینه تولید پایین‌تر از نمونه خارجی و از همه مهم‌تر اتکا به توان داخلی برای تولید از جمله مزیت‌های بارز منادی 2 است.

 

هزینه خرید هر دستگاه منادی 2 که از قابلیت‌ امکان اتصال به سامانه‌های بازرسی گمرکی بهره می‌برد، تنها یک سوم نمونه مشابه خارجی است یعنی اگر مثلا گمرک جمهوری اسلامی ایران این سامانه را خریداری کند، با یک دوم پولی که قرار است برای خرید همین سامانه به طرف خارجی بدهد، می‌تواند همان فناوری را در داخل، در اختیار داشته باشد لذا اگر گمرک و دیگر ارگان‌های داخلی که نیاز به این دستگاه‌ها دارند، نمونه ایرانی این سامانه را خریداری کنند، صرفه جویی ارزی سالانه حداقل 30 میلیون دلار برای کشور درپی خواهد داشت.

 

قابلیت آشکارسازی مواد منفجره، سلاح، انسان و کالای قاچاق حجیم جاسازی‌شده در داخل کامیون‌ها و کانتینرها، قابلیت اتصال به سایر سامانه‌های نظارتی همچون ایران تجارت، قابلیت ثبت پلاک و تصویر، کامیون‌های تحت اسکن، استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته پردازش تصویر، نمایش آنلاین تصاویر با تفکیک‌پذیری بالا، سهولت در کاربری و قابلیت شبکه‌شدن سامانه‌ها و تبادل اطلاعات از دیگر ویژگی‌های سامانه ایرانی منادی 2 است.

نرم‌افزار منادی 2 به‌عنوان مهم‌ترین و حساس‌ترین بخش این سامانه کاملا ایرانی بوده و طراحان ایرانی برای اینکه بتوانند در آینده این سامانه‌ها را به کشورهای دیگر هم صادر کنند، نرم افزار را به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی طراحی کرده‌اند و هم‌اکنون این آمادگی وجود دارد که همین سامانه به کشورهایی که به چنین سامانه‌هایی نیاز دارند، صادر شود. 

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms