هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 4 خرداد 1397
ساعت 01:27
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 28 فروردين 1396 ساعت 19:00 2017-4-17 19:00:55
شناسه خبر : 269419
سفیر اسبق ایران گفت: درحال حاضر ما همه چیزمان را در مذاکرات هسته‌ای از دست داده‌ایم و فقط یک تکه کاغذ بی‌ارزش به دست آورده‌ایم. اگر مقامات وزارت خارجه در آن زمان جوزده نمی‌شدند؛ در حال حاضر معادله به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد.
سفیر اسبق ایران گفت: درحال حاضر ما همه چیزمان را در مذاکرات هسته‌ای از دست داده‌ایم و فقط یک تکه کاغذ بی‌ارزش به دست آورده‌ایم. اگر مقامات وزارت خارجه در آن زمان جوزده نمی‌شدند؛ در حال حاضر معادله به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد.
 
به گزارش تسنیم، مراسم روز رونمایی از مستند«قرارداد 19 ژوئن» تازه‌ترین ساخته ایمان گودرزی عصر امروز دوشنبه 28 فروردین‌ماه با حضور حسین شیخ الاسلام و ناصر نوبری در باشگاه خبرنگاران پویا برگزار شد.
 
در ابتدای این مراسم مستند «قرارداد 19 ژوئن» به نمایش در آمد.
 
سپس ناصر نوبری سفیر اسبق ایران در اتحاد جماهیر شوروی به روی صحنه آمد و گفت:«وقتی فیلم «قرارداد 19 ژوئن» را دیدم آن روزها برایم تداعی شد و ناخود آگاه به یاد مذاکرات هسته‌ای افتادم. وقتی نگاهی به سیر تاریخ سیاسی ایران می‌اندازیم، می‌بنیم که حدود 200 سال است که سیاست ایران از یک سوراخ نیش می‌خورد. در حال حاضر نیز این روند ادامه دارد و اگر سیاستهای ایران بخواهد به همین منوال جلو برود ضربه‌ای خواهیم خورد که صدمات آن را تا 50 سال دیگر هم نمی‌توان جبران کرد.
 
وی ادامه داد:« من وقتی این مباحث را در وزارت خارجه مطرح کردم و گفتم که اگر این سیاستهای خارجی‌مان بخواهد به همین منوال ادامه پیدا کند ضربه می‌خوریم؛ اما آقایان به جای این که چاره‌ای بیاندیشند، من را از وزارت خارجه بیرون کردند. در مذاکرات ژنو گفتند که ما با آمریکا به توافق رسیدم ولی وقتی بررسی می‌کنیم، می‌بینیم که توافق هسته‌ای ما ضربه‌ای جدی برکشورمان بود؛ در ژنو ما توافق کردیم و قرار شد که اجراییاتی داشته باشیم، آنها هم قرار شد اجراییاتی داشته باشند؛ اما کار اجرای ما این بود که با دست خودمان تمام راکتورهای هسته‌ای کشورمان را با بتن نابود کنیم در مقابل کار اجرای آنها صادر کردن یک برگه کاغذ بود. ما به کار اجراییمان عمل کردیم؛ اما آنها به کار خود عمل نکردند. این چه توافقی است که همه چیز را از ما می‌گیرد و «هیچ» را در اختیارمان قرار می‌دهد. چرا آقایان مذاکره کنند به جای ریختن بتن در جان راکتورهای هسته‌ای توافق نکردند که درب سایتهای هسته‌ای کشور را پلمب کنند.»
 
نوبری بیان کرد: «قوام السلطنه» در دوران پهلوی سیاست بسیار زیرکانه‌ای را به خرج داد. او با شوروی توافقنامه‌ای امضای کرد و آن توافقنامه باعث خروج قوای شوروی شد، دست آخر هم هیچ امتیازی به آنها نداد. در آن زمان مردم به این توافقنامه قوام اعتراض می‌کردند، اما قوام منافع مردمش را مقدم برمنافع خودش می‌دانست. دست آخر مردم فهمیدند که این توافقنامه چقدر به نفعشان بوده است. متاسفانه مسئولان دستگاه دیپلماسی کشورمان منافع شخصی خود را مقدم بر تمامی منافعات ملی می‌دانند. مقام معظم رهبری می‌فرمایند ما قهرمان از دست دادن فرصتهای طلایی هستیم. واقعاً هم اینگونه بوده است، ما زمانی که می‌توانستیم از آمریکا امتیاز بگیریم تعلل کردیم و وقتی زمان را از دست دادیم تازه به فکر مذاکره می‌افتیم.
 
وی افزود: در حال حاضر ما همه چیزمان را در مذاکرات هسته‌ای از دست داده‌ایم و فقط یک تکه کاغذ بی‌ارزش به دست آورده‌ایم. اگر آن زمان به جای جوزدگی سیاسی و بتن ریختن در سایتهای هسته‌ای کشورمان آنها را پلمب کرده‌بودیم؛ در حال حاضر معادله به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد. بعد می‌گویند که کار به جایی رسیده است که لبوفروشها نیز درباره برجام صحبت می‌کنند؛ آقایان چطور آن زمانی که به رأی احتیاج دارید این لبوفروش ارزشمند می‌شود آن وقت نمی‌تواند درباره مهمترین مسئله کشور صحبت کند. در روزهای ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری رفتم برای ثبت نام، وقتی به محل ثبت نام رسیدم دیدم مردم جلوی درب برای ثبت نام صف کشیده‌اند؛ اما رجال با ماشینهای خود بدون نوبت برای ثبت نامه وارد می‌شود. آنجا بود که به خودم گفتم اگر قرار باشد از همین اول ثبت نام پا روی حق مردم بگذارم و بدون نوبت ثبت نام کنم، همان بهتر که ثبت نام نکنم.
 
حسین شیخ الاسلام نیز در این مراسم اظهار کرد: گزارشی از قرارداد 19 ژوئن در کمیسیون اصل 90 از 30 سال قبل وجود دارد که در حال حاضر دیگر جنبه محرمانه ندارد؛ من از دوستان رسانه‌ای می‌خواهم تا این گزارش را مطالبه‌ کنند چرا که این گزارش نشان می‌دهد که قرارداد 19 ژوئن الجزایر یک فاجعه بزرگ است. ما زمانی که لانه جاسوسی را تسخیر کردیم می‌دانستیم که کار غیر قانونی‌ای نیست. چرا که طبق اصل 55 حقوق بشر سازمان ملل تسخیر لانه جاسوسی یک نوع دفاع از خود بوده است. تسخیر لانه جاسوسی یک قدرت نمایی از انقلابی جمهوری اسلامی بود.همه دنیا می‌داند که کارتل هر کاری می‌توانست انجام داد تا دیپلماتهای آمریکایی را تا قبل از انتخابات از ایران پس بگیرد، تا بتواند پیروی آن در انتخابات آمریکا پیروز شود؛ اما ما زمانی این دیپماتها را زمانی به آنها را به کارتل دادیم که دیگر به کارش نمی‌آمدند.


x