هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 6 خرداد 1397
ساعت 08:14
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 28 فروردين 1396 ساعت 18:31 2017-4-17 18:31:26
شناسه خبر : 269411
یک جامعه شناس معتقد است آنچه به عنوان آسیب اجتماعی در رسانه هامطرح می شود در واقع تبعات آسیب های اجتماعی است و آسیب اجتماعی موارد است که موجب بروز این ناهنجاری های می شود.
یک جامعه شناس معتقد است آنچه به عنوان آسیب اجتماعی در رسانه هامطرح می شود در واقع تبعات آسیب های اجتماعی است و آسیب اجتماعی موارد است که موجب بروز این ناهنجاری های می شود.
دکتر اصغر مهاجری در گفت و گو با «قدس آنلاین» با طرح این موضوع که در بررسی آسیب های اجتماعی باید در ابتدا به تعریف آسیب پرداخت، گفت: ابتدا باید دید که آسیب اجتماعی چیست و پس از آن فرآیندها، دلایل و عوامل آسیب زا در مرحله دوم بررسی قرار می گیرد و در نهایت نتایج آسیب ها مورد بررسی است که عوارض و پیامدهای آسیب هاست.
 
وی افزود: جامعه شناسان در برخی از واژه های تخصصی واژه هایی را از علوم پزشکی به عاریت گرفته اند و در حوزه آسیب های اجتماعی به همین صورت است و نباید در هر سه موضوع آسیب، علل آن و عوارض آن را همزمان بررسی کرد و درآمیخت.
 
این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: عموماً در رسانه ها عوارض آسیب های اجتماعی را به عنوان آسیب های اجتماعی مورد بررسی قرار می دهند و دلایل را هم مساوی همان آسیب ها می دانند در حالیکه طلاق، اعتیاد و موارد مشابه آسیب های اجتماعی نیستند و عوارض آسیب های اجتماعی هستند که شکل پیدا می کنند و آسیب بر پیکر اجتماع موضوع دیگری است و این پیامدهای آسیب ها به هنجار رفتار نکردن و بروز ناهنجاری ها است.
 
مهاجری همچنین عنوان کرد: بخش هایی از نتایج آسیب های اجتماعی طلاق، اعتیاد و موارد مشابه است و بر اساس پژوهش های آینده پژوهانه برخی از مسئله های مهم ایجاد آسیب می کنند و در حوزه اجتماعی کاهش سرمایه اجتماعی، تنش در سرمایه اجتماعی و یا افزایش سرمایه اجتماعی یکی از آسیب های اجتماعی است و می تواند بر بسیاری از نتایج آسیب های اجتماعی تأثیر بگذارد.
 
وی ادامه داد: یکی دیگر از مسئله های اجتماعی این است که سبک زندگی در کشور ما آسیب است و ما در گذر از شیوه های زندگی سنتی و کارآمد دچار آسیب هستیم و حرف های قشنگی در مورد آن بیان می شود ولی سبک زندگی که بتواند موجب کارکرد بهینه و نظام اجتماعی شود را نداریم.
 
این جامعه شناس فرهنگ را بخش آسیب دیده جامعه دانست که موجب پیامدهای متعددی می شود و تصریح کرد: مسئله های اجتماعی چون فرهنگ جامعه وقتی دچار آسیب شود پیامدهایی چون طلاق، اعتیاد، فحشا و موارد مشابه را به دنبال دارد البته همه طلاق ها نتیجه آسیب اجتماعی نیست و با وضعیت موجود در مرحله گذر است.
 


x