هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 3 خرداد 1397
ساعت 05:18
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 28 فروردين 1396 ساعت 13:59 2017-4-17 13:59:27
شناسه خبر : 269381
عضو شورای استانداری بغداد، طرح جدایی منطقه «کردستان» از عراق را طرحی مردود دانست که هیچ‌گاه اجرا نخواهد شد.
 فارس: «سعد المطلبی»، عضو شورای استانداری بغداد، تاکید کرد: قضیه جدایی منطقه «کردستان» از عراق تا حدود زیادی با اهداف و منافع کشورهای منطقه ارتباط پیدا می‌کند.
 
عضو شورای استانداری بغداد با بیان اینکه کُردها توان و امکان تاسیس دولت مستقل را ندارند، افزود: هموطنان کُرد تنها در کشور عراق اقامت ندارند، بلکه طوایفی از آنها در دیگر کشورهای منطقه مانند ترکیه، سوریه و ایران پراکنده شده‌اند.
 
المطلبی تاسیس کشور مستقل کردستان را بدلیل عدم موافقت دیگر کشورهای منطقه با این طرح غیر ممکن دانست و افزود: ایران، ترکیه و سوریه غیر ممکن است با جدایی مناطق کردنشین خود موافقت کنند حتی اگر این اقدام بهای سنگینی برای آنها دربرداشته باشد.
 
وی همچنین با اشاره به عدم همراهی قدرت‌های جهانی با این طرح به عنوان مهمترین مانع در راستای اجرای آن خاطر نشان کرد: اقدام کُردها در برگزاری همه‌پرسی برای تعیین سرنوشت کردستان را تنها باید در قالب تحت فشار گذاشتن بغداد ارزیابی کرد.
 
عضو شورای استانداری بغداد با بیان اینکه جدایی کردستان از عراق به سود دولت مرکزی خواهد بود، توضیح داد: اربیل همواره برای دولت مرکزی در بغداد چالش‌ساز بوده و مشکلاتی را در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و حتی امنیتی ایجاد کرده است.
 
مقامات دولت فدرال در کردستان عراق تاکنون چندین بار از برگزاری همه‌پرسی تعیین سرنوشت این منطقه سخن گفته که با واکنش برخی از کشورهای منطقه از جمله ترکیه همراه بوده است.


x