هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 30 خرداد 1397
ساعت 21:59
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 28 اسفند 1395 ساعت 01:32 2017-3-18 01:32:13
شناسه خبر : 267959
دبیر کل سازمان ملل نسبت به تبعات منفی قطع بودجه مالی آمریکا به این سازمان هشدار داده است.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل روز پنجشنبه در سخنانی نسبت به قطع ناگهانی بودجه ایالات متحده آمریکا به سازمان ملل هشدار داده است. نماینده فرانسه در سازمان ملل نیز تاکید کرده است که خروج و عقب نشینی آمریکا از امور جهانی می تواند منجر به بی ثباتی بیشتر شود.

استفان دوجاریچ سخنگوی دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد: قطع ناگهانی منابع مالی آمریکا می تواند تاثیر منفی و مخربی بر تلاش های بلندمدت برای اصلاحات داشته باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: دبیر کل سازمان ملل به طور کامل بر لزوم مقابله موثر با تروریسم پایبند است ولی بر این باور است که این اقدام نیاز به هزینه های نظامی بیشتری دارد.

فرانسوا دلاتره نماینده فرانسه در سازمان ملل نیز در سخنانی گفت: یک سازمان ملل قوی و یک تعهد آمریکا به امور جهانی، اکنون بیش از هر زمان دیگری لازم و ضروری است.

وی افزود: عقب نشینی آمریکا از امور جهانی و یکجانبه گرایی می تواند منجر به بازگشت به دوره سیاست نفوذ شود و تاریخ به ما درس داده است که این اقدامات تنها منجر به بی ثباتی بیشتر خواهد شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پیشنهاد کاهش 28 درصدی بودجه دیپلماسی و کمک های خارجی را در نخستین بودجه ارسالی به کنگره مطرح کرده است که شامل کاهش کمک های مالی برای سازمان ملل خواهد بود. ترامپ خواستار کاهش 25 درصدی بودجه کمک مالی آمریکا به عملیات حفظ صلح سازمان ملل شده است.

نیکی هالی نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز تاکید کرد: در بسیاری از زمینه ها، سازمان ملل بیشتر از مقداری که لازم است، پول هزینه می کند و در بسیاری از موارد آمریکا نسبت به سایر کشورها بار مالی بیشتری را قبول می کند.

آمریکا بزرگترین تامین مالی کننده سازمان ملل به شمار می رود و 22 درصد بودجه اصلی 5.4 میلیارد دلاری این سازمان را تامین می کند. آمریکا همچنین 28 درصد بودجه 7.9 میلیارد دلاری بودجه حفظ صلح سازمان ملل را نیز ارائه می کند. آمریکا هم اکنون 896 میلیون دلار بابت بودجه اصلی سازمان ملل بدهکار است.

ترامپ همچنین خواستار افزایش 54 میلیارد دلاری هزینه های نظامی آمریکا شده است. مجمع عمومی سازمان ملل قرار است طی ماه های آینده درباره بودجه عادی و بودجه ماموریت حفظ صلح در سا ل های 2018 و 2019 مذاکرات و رایزنی ها را آغاز کند.x