هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 7 تير 1396
ساعت 08:08
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 26 اسفند 1395 ساعت 03:49 2017-3-16 03:49:00
شناسه خبر : 267913
استفان دوژاریک سخنگوی سازمان ملل متحد گفت گزارش درباره اسرایئل بدون مشورت با دبیرخانه سازمان ملل منتشر شده و بازتاب دیدگاه دبیر کل سازمان ملل نیست.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ به نقل از خبرگزاری رویترز از بیروت؛ استفان دوژاریک سخنگوی سازمان ملل متحد در مصاحبه با خبرنگاران در نیویورک گفت گزارش منتشر شده درباره اسرائیل بدون مشورت با دبیرخانه سازمان ملل منتشر شد.

 وی افزود این گزارش بازتاب دیدگاه های آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد نیست و بازتاب دیدگاه های نویسندگان آن است.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل در واکنش به گزارش یک نهاد سازمان ملل متحد که در آن اسرائیل به تحمیل « رژیم آپارتاید» بر فلسطینیان متهم شده است گفت این گزارش شبیه نشریه « استورمر Der Sturmer » است که یک نشریه تبلیغاتی دوران آلمان نازی و به شدت ضد یهودی بود.
 
امانوئل نحشون Emmanuel Nahshon سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل افزود این گزارش مورد تایید دبیر کل سازمان ملل نیست.

 کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای منطقه غرب آسیا روز چهارشنبه گزارشی منتشر و در آن اسرائیل را به تحمیل « رژیم آپارتاید » تبعیض نژادی بر فلسطینیان متهم و اعلام کرد این نخستین بار است که نهادی از سازمان ملل با صراحت چنین اتهامی را مطرح می کند.
 
یک نهاد وابسته به سازمان ملل متحد برای نخستین بار با صراحت در گزارشی اعلام کرد  رژیم صهیونیستی « رژیم آپارتاید » تبعیض نژادی بر فلسطینیان را ترویج می کند.
 
در این گزارش که کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای غرب آسیا آن را تهیه و ارائه کرده آمده است اسرائیل یک رژیم آپارتاید ایجاد کرده که به طور کامل بر فلسطینیان تسلط دارد. 
 
ریما خلف معاون دبیر کل سازمان ملل متحد و رئیس کمیسیون اقتصادی و اجتماعی این سازمان برای غرب آسیا گفت: این گزارش نخستین مورد از نوع خود است که یک نهاد سازمان ملل منتشر می کند و در آن آشکارا اسرائیل یک دولت نژادپرست توصیف شده است که نظامی آپارتاید را علیه فلسطینیان به راه انداخته است.
 
مقامات اسرائیلی هنوز به درخواست برای اظهارنظر درباره این گزارش پاسخ نداده اند.
 
خلف این اظهارات را در مراسمی به منظور انتشار این گزارش در مقر کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل برای غرب آسیا  در بیروت پایتخت لبنان مطرح کرد. این نهاد سازمان ملل متحد متشکل از 18 کشور عربی در غرب آسیا است و حمایت از توسعه اقتصاد و اجتماعی در کشورهای عضو بخشی از هدف آن است. وی افزود: خلف افزود: این گزارش به درخواست کشورهای عضو تهیه شده است.
 
در گزارش کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل برای غرب آسیا آمده این گزارش بر اساس تحقیقات علمی و دانشگاهی و مدارک تهیه شده است و نشان می دهد اسرائیل مرتکب جنایت آپارتاید علیه فلسطینیان شده است.
 
در این گزارش آمده است:« با این حال فقط حکم یک دادگاه بین المللی در این زمینه می تواند به آن اعتبار ببخشد. پراکندگی راهبردی فلسطینیان مهم ترین موضوعی است که اسرائیل از آن برای تحمیل آپارتاید علیه آنها استفاده کرده است زیرا فلسطینیان به چهار گروه مختلف با سیاست ها ، قوانین و عملکرد متفاوت تقسیم شده اند که عبارتند از شهروندان فلسطینی اسرائیل ، فلسطینیان در شرق بیت المقدس ، فلسطینیان در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه و همچنین فلسطینیانی که آواره یا در تبعید هستند.»
 
خلف تصریح کرد کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل برای غرب آسیا امیدوار است این گزارش به بررسی بیشتر علل اصلی این مشکل در سازمان ملل متحد و در میان کشورهای عضو این نهاد سازمان ملل و اقدام علیه آن منجر شود. 
 
ریچارد فالک کارشناس سابق سازمان متحد در امور حقوق بشر برای سرزمین های فلسطینی و ویرجینا تیلی استاد علوم سیاسی دانشگاه ایلینویز این گزارش را تهیه کرده اند.
 

  

 

 

 

 

دروپال طراحی سایت