هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 28 مرداد 1396
ساعت 17:28
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 25 اسفند 1395 ساعت 15:25 2017-3-15 15:25:54
شناسه خبر : 267878
افکار عمومی جهان باید مطلع باشد که آقای یوکیا آمانو تنها مدیرکل سازمان بین المللی است که از اساسنامه سازمان مربوطه  تخلف و مورد اعتراض 120 کشور عضو این سازمان قرار گرفته است.
افکار عمومی جهان باید مطلع باشد که آقای یوکیا آمانو تنها مدیرکل سازمان بین المللی است که از اساسنامه سازمان مربوطه تخلف و مورد اعتراض 120 کشور عضو این سازمان قرار گرفته است.
گروه بین‌الملل-رجانیوز: افکار عمومی جهان باید مطلع باشد که آقای یوکیا آمانو تنها مدیرکل سازمان بین المللی است که از اساسنامه سازمان مربوطه  تخلف و مورد اعتراض 120 کشور عضو این سازمان قرار گرفته است. 
 
به گزارش رجانیوز با وجود این با تلاش و فشار سیاسی آمریکا برای بار سوم با تائید معدود کشورها عضو شورای حکام برای بار سوم در نشست هفته گذشته انتخاب شد. در بیانیه رسمی کشور های جنبش عدم تعهد مورخ17 نوامبر 2011 مدیر آمانو را به دلیل  عدم رعایت اصل حفاظت اطلاعات محرمانه و برای حقوق حاکمیتی برابر کشور های عضو با تحویل گزارش محرمانه  به صورت گزینشی تنها به چند کشور عضو آژانس  محکوم و به صراحت اعلام کرد نباید در آینده تکرار شود.  البته  تصمیم شورای حکام در کنفرانس عمومی سالانه با حضور همه اعضاء باید تایید نهایی شود. 
 
متن کامل بیانیه جنبش عدم تعهد در سال 2011 در سایت موجود است. پاراگراف مربوطه عینا بقرار زیر است .
 
18. Before concluding, NAM wishes to express its deep concern and dissatisfaction at the selective circulation of the Director General’s  report, or parts thereof, to certain Member States prior to its official release to all Member States. This runs counter to the principle of the sovereign equality of all Member States enshrined in the IAEA Statute, and should not be repeated in the future.
 
پیش  از نتیجه‌گیری، جنبش عدم تعهد می‌خواهد که نگرانی و نارضایتی عمیق خود را از انتشار گزینشی گزارش مدیر کل  و بخش‌هایی از آن را  برای برخی دولت‌های عضو قبل از  انتشار رسمی آن برای تمامی دولت‌ها بیان کند.این اقدام مقابله با اصول برابری حاکمیتی تمامی دولت‌ها مندرج در اساس‌نامه آژانس است و نباید در آینده تکرار شود.
 
گفتنی است که درز اطلاعات محرمانه توسط آژانس انرژی اتمی سابقه بسیار طولانی دارد. برای مثال اسامی دانشمندان و متخصصان ایرانی که در طی بازرسی‌ها و مصاحبه‌ها همکاری متعهدانه‌ای با آژانس داشتند، از مجرای آژانس به بیرون درز کرده و در فهرست غیرقانونی تحریم اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفته است.از سویی دیگر جامعه بین‌الملل شاهد پدیده زشت جدید ترور دانشمندان ومتخصصان هسته ای ایران به دست گروه های تروریستی تحت حمایت آمریکا و رژیم اسرائیل بوده اند. فیلم ضبط شده اعتراف‌های تروریست‌های دستگیر شده مؤید همین ادعاست.آژانس با انتشار اسامی دانشمندان و متخصصان ایرانی، آنان را آماج ترور گروه‌های تروریستی و نیز سرویس‌های جاسوسی رژیم اسرائیل و آمریکا کرده بود. 
 
ناگفته نماند مسئله درز اطلاعات محرمانه توسط آژانس به کرات مورد اعتراض جمهوری اسلامی ایران نیز واقع شده است چه این‌که بهروز کمال‌وندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی پانزدهم اردیبهشت سال گذشته(1394) در این باره گفته بود:
 
ایران و برخی از کشورهای عضو معاهده ان پی تی درباره درز اطلاعات فعالیت های حساس خود نگران هستند.پیش از این نیز اطلاعات محرمانه هسته ای ایران و دیگر کشورها از طریق آژانس درز کرده است، محرمانه ماندن اطلاعات و دسترسی به اطلاعات در آژانس باید محدود و انتشار اطلاعات باید با توافق کشور عضو باشد
 


 

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms