هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 24 اسفند 1395 ساعت 18:06 2017-3-14 18:06:22
شناسه خبر : 267790
در واقع گزارش این گلایه مندی ها نه تخریب دولت بلکه اولا تذکری به مسولان امر به جهت اصلاح و مطالبه گری است و ثانیا نمایان ساختن مشکلاتی است  که  با روی کار آمدن  هر گفتمانی جز گفتمان انقلاب اسلامی که درد  مستضعفان دارد به طور طبیعی بروز می کند ، می باشد .
در حاشیه ارسال شکایات مردمی از وضعیت اقتصادی به تحریریه رجا

آقایان تدبیر؛ کمی وقتتان را صرف رفع گله مندی مردم کشورتان کنید(!)

در واقع گزارش این گلایه مندی ها نه تخریب دولت بلکه اولا تذکری به مسولان امر به جهت اصلاح و مطالبه گری است و ثانیا نمایان ساختن مشکلاتی است که با روی کار آمدن هر گفتمانی جز گفتمان انقلاب اسلامی که درد مستضعفان دارد به طور طبیعی بروز می کند ، می باشد .

گروه اجتماعی- رجانیوز: بلیط قطاری که سال ۹۲، ۳۲ هزارتومان می خریدم، ۹۲ هزارتومان خریدم! برای ۴ نفر رفت و برگشت ۷۳۵ هزارتومان ناقابل پرداخت کردم. این هزینه سنگین برای من کارمندی است که دولت منت بر سرمان نهاده و ۷۰۰ هزار تومان عیدی گرفتیم! جالب اینکه با همه افزایش قیمت ها خدماتش هم کاهش یافته! واقعا تورم را دولت محترم با چه خط کشی اندازه می گیرد؟ حق اوقات فراغت کودکان ما را هم دولت بدهد؛ حق اوقات فراغت نکند فقط برای نجومی بگیرهاست و ما از سفره انقلاب سهمی نداریم؟!

 

به گزارش رجانیوز؛ آنچه که در بالا خوانیدید قسمتی از هزاران گلایه مردمی از اوضاع اقتصادی است که به رجانیوز وصول میشود.

 

 

واقعا مردم گلایه مندند! 

حقیقت این جاست که سطح گلایه ها به محتوای این پیام خاص منتهی نمی شود بلکه  گلایه مندی مردم به زمینه های مختلفی باز می گردد که حقیقتا برخی از مسئولین در برخی زمینه ها یا در آن زمینه ها بی اعتنا نموده اند ، یا کم کاری کرده و برنامه ی مناسبی را برای رفع آن اتخاذ نکرده اند  و یا راه های آنها برای حل مسئله نتوانسته پاسخ مناسبی به صورت مسئله باشد . به هر حال هرچه که بوده امروز مسلم است که مشکلات مردم در برخی زمینه ها حل نشده  است . اگر از بی اعتنایی ها و کم کاری های جدی در حوزه فرهنگ بگذریم ، اگر از اشتباهات حوزه سیاست خارجی عبور کنیم و اگر اشکالات مختلفی را نادیده بگیریم ؛ از وضعیت اقتصادی و معیشت مردم نمی توان عبور کرد چرا که تا زمانی که مردم در فشار اقتصادی و گرسنگی به سر ببرند وضعیت حفظ دین و فرهنگ اسلامی و هویت انقلابی شان هم نا معلوم است . رسول گرامی اسلام(ص) می فرمایند : ولا رحمة ربّی علی فقراء اُمتی کاد الفقر أن یکون کفراً" یعنی اگر رحمت پروردگارم بر تهیدستان امتم نبود، نزدیک بود فقر به کفر بینجامد.("جامع الاخبار"، ص109)

 

اتفاقا گله مندی مردم تاجایی است که رهبر انقلاب اسلامی پس از تقدیر و تشکر از حضور پر شور مردم در راهپیمایی 22 بهمن خاطر نشان کردند که این حضور گسترده  به معنای رضایتمندی مردم نبوده بلکه مردم گله مندند :

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مسئولان کشور تأکید کردند: حضور پرشور مردم در مقابل دشمن کمین‌کرده برای بلعیدن ایران را به حساب گلایه نداشتن آن‌ها از عملکرد مسئولان نگذارید چراکه مردم از مسائل مختلف ازجمله تبعیض و کم‌کاری و بی‌اعتنایی به مشکلات گلایه‌مندند و احساس ناراحتی و رنج می‌کنند.

ایشان خاطرنشان کردندسال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل در حال پایان یافتن است و مسئولان دولت و دیگر قوا باید به مردم گزارش دهند در این زمینه چه کرده‌اند؟مسئولان نباید به مردم بگویند «باید چنین بشود»، بلکه باید بگویند چنین شد.ایشان به سخنان شش سال پیش خود در زمینه‌ی هدف‌گذاری دشمن برای تشدید فشارهای اقتصادی و دلسرد شدن مردم اشاره کردند و افزودند: مسئولان باید به مسائل اقتصادی توجه کامل کنند، البته مسائل فرهنگی و علمی نیز مهم است اما در نگاه کوتاه‌مدت، مسائل اقتصادی در اولویت است.

 

یکی از وجوه گلایه مردم کم کاری و بی اعتنایی به مشکلات مردم است که حقیقتا چنین رفتاری فرسنگ ها با مسئولیت های در طراز انقلاب اسلامی فاصله دارد . به عنوان مثال باید به بحران هایی که در جنوب کشور موجب خسارت و اختلال در زندگی مردم گردید اشاره کرد . در حالیکه مردم سیستان در بحران های سیل و مردم خوزستان در بحران های حاصل از گرد و غبار دست و پنجه نرم می نمودند به عینه کم کاری برخی مسئولان را در حل این مشکلات مشاهده نمودیم تا جایی که رهبر انقلاب اسلامی راسا وارد عمل شدند و تذکر لازم را مبذول فرمودند . این درحالیست که ملت ایران واکنش های سریع دولت را در حوادثی چون حمله تروریستی به فرانسه دیده بودند اما در بحران های جنوب کشور این سرعت را مشاهده ننمودند .  

 

یکی دیگر از وجوه گلایه مندی مردم تبعیض است . تبعیض دقیقا همان چیزی است که گفتمان اسلام و انقلاب اسلامی با آن سر جنگ جدی دارد و تحقق نقطه ی مقابل آن یعنی عدالت را وظیفه ی اصلی خود می داند . اما چه اتفاقی افتاده است که برخی از مدیرا ن دولتی حقوق های چند ده میلیونی دریافت می کنند و برخی از مردمان همین کشور که برای حفظ دین و عدالت و انسانیت چندین هزار شهید تقدیم نموده اند با شکم گرسنه سر به بالین می نهند . آیا اینکه مدیری در فیش حقوقی اش عناوینی چون مزد شغل، مزد سنوات نهایی، حق پست نهایی، حق اولاد، حق مسکن، حق خواروبار، حق شیفت، حق تلفن همراه ، اضافه کار، ایاب و ذهاب ، یارانه غذا، هزینه پزشکی، هزینه‌های دندانپزشکی، یک‌سی‌ام پرداختی، اعیاد ، بهره‌وری سه‌ماهه، کمک‌هزینه اوقات فراغت فرزندان، کمک‌هزینه خرید لباس، کمک‌هزینه خرید کتاب، کمک‌هزینه سفر، کمک‌هزینه ورزش، کمک‌هزینه تحصیلی و پاداش ، وجود داشته باشد و ذیل برخی عناوین فرعی آن مبلغی نوشته شده باشد که چندین برابر آن کارگر زحمت کشی که از طلوع سپیده تا سیاهی شب در معادن و ... تلاش می کند اما هنوز خرج حداقلی خانواده اش هم در نمی آید ، مصداق تبعیض نیست . فضاحت واکنش دولت هم در برخورد با آن متخلفان نیازمند بحث مفصل دیگری است .

 

به عنوان مثال تسنیم در گزارشی نوشته بود: صفدر حسینی  رئیس سابق  هیئت عامل صندوق توسعه ملی  که طبق اسناد و مدارک موجود، از فروردین تا اسفند سال 94 به‌طور میانگین، 57 میلیون و 400 هزار تومان بابت حقوق آن هم فقط از این صندوق دریافت کرده است؛ به‌عبارت دیگر حسینی در سال گذشته جمعاً حدود 686 میلیون تومان بابت حقوق از صندوق توسعه ملی گرفته است. جالب  این است که  رئیس سابق صندوق توسعه ملی که با حقوق میانگین ماهانه 57 میلیون  آن هم فقط از یک دستگاه روزگار میی گذراند ، بعید می‌رسد زندگی‌اش لنگ وام بوده  باشد، اما  300 میلیون تومان نیز تسهیلات وام آن هم با نرخ سود چهار درصد دریافت کرده  بوده است. جالبتر اینکه همین فرد پس از گذشت چندی از سوی برخی دولت مردان ذخیره ی انقلاب خوانده شد .حالل سوال اینجاست که چه طور می شود عده ای با گردن کلفتی و رانت خواری جزء ذخائر انقلاب و از سهام داران سفره ی انقلاب تلقی میی شوند و در فیش حقوقی خود حق اوقات فراغت فرزندان و حق خوار و بار لحاظ می فرمایند اما آن پابرهنگانی که صاحبان اصلی این انقلاب بوده و هستند ، حق عیدی شان به خرید بلیط خانواده شان هم کفاف نمی دهد .

 

یکی دیگر از وجوه  گلایه مندی جدی مردم ، وضعیت رکود ، بیکاری ، اقتصاد و معیشت است . این ضعف اقتصادی خصوصا در ایام عید بیشتر نمود پیدا می کند . در واقع هم مصرف کننده از ضعف قدرت خود جهت تهیه ی ملزومات شب عید برای خانواده خویش گلایه مند است و هم عرضه کننده از وضعیت رکود می نالد . اگر بخواهیم فقط به یک نمونه از آن اشاره کنیم باید بگوییم ، بازار پوشاک از جمله بازارهایی است که همواره در نزدیکی ایام عید تقاضای بیشتری دارد امامحمد حسین عرب ، نایب رییس اتحادیه پوشاک چیزی دیگری می گوید . نائب رئیس اتحادیه پوشاک در رابطه با بازار پوشاک شب عید گفت: بازار اوضاع بسیار نامناسبی دارد، به جرأت می‌توانم بگویم که با وجود این که تولیدکننده نتوانسته به هیچ عنوان افزایش قیمتی را بر روی اجناس خود اعمال کند اما متأسفانه فروش تا 30 درصد کمتر از سال گذشته بوده است.وی افزود: حتی برخی حاضر هستند برای خالی کردن انبار خود جنس‌هایشان را از سال گذشته نیز ارزانتر بفروشند اما در واقع رکود مطلق بازار پوشاک شب عید را در برگرفته و فروش اوضاع مناسبی ندارد.عرب اظهار داشت: پاساژها پر از ازدحام جمعیت است اما انگار مردم تنها برای تفریح به بازار می آیند و هیچ خریدی ندارند، در حقیقت می توان گفت پاساژها پر از جمعیت و مغازه های آن خالی از خریدار است.

همه ی این ها بخشی از گلایه های مردم است که باید به گوش مسئولان رسانده شود  .  در واقع گزارش این گلایه مندی ها نه تخریب دولت بلکه اولا تذکری به مسولان امر به جهت اصلاح و مطالبه گری است و ثانیا نمایان ساختن مشکلاتی است  که  با روی کار آمدن  هر گفتمانی جز گفتمان انقلاب اسلامی که درد  مستضعفان دارد به طور طبیعی بروز می کند ، می باشد .

 

 

 

  

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x