هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 7 تير 1396
ساعت 15:27
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 21 اسفند 1395 ساعت 14:11 2017-3-11 14:11:08
شناسه خبر : 267541
حضرت ايت الله خامنه اي در مراسم بيست و هفتمين سالگرد رحلت امام خميني در تبيين معيارهاي اصلي انقلابيگري به تشريح 5 شاخص عمده پرداختند كه «تقواي ديني و سياسي» يكي از همين شاخص ها بود.
 
در اهميت تقوا در نزد يك كارگزار دولت اسلامي همين بس كه اميرالمومنين علي عليه السلام در توصيه به مالك اشتر که به حق به عنوان منشور حكومت داري عادلانه از آن یاد می شود، بيش از هر چيز به «تقوا مداري و تقدم اطاعت الهي به همه امور» تاكيد مي كنند! لذا به فرموده امام خامنه اي اگر تقواي ديني حاصل شود به تبع آن تقواي سياسي نيز حاصل خواهد شد و انسان را در لغزشگاههاي سياسي و مسئوليتي حفظ خواهد كرد.
 
 «تقوا» انسان را در لغزشگاههاي سياسي و مسئوليتي حفظ خواهد كرد و يكي از همين لغزشگاهها آنجايي است كه منافع حزبي و سياسي فداي منافع ملي شود! شايد این سوال ایجاد شود مگر مي شود مسئولي در جمهوري اسلامي ايران منافع ملي را فداي منافع حزبي كند؟! اگر شاخصي چون تقوا ملاك انتخاب مسئولين است، چگونه مي شود كه مسئولي منافع حزبي را به منافع ملي ترجيح دهد؟ در جواب بايد گفت مي شود و آن زماني است كه شخصی نتواند از سيم خاردارهاي نفس خود عبور كند و در حالي كه يك شبه به قهرمان ديپلماسي! كشور بدل شده و ايضا گنجايش اين عنوان پرطمطراق را نيز ندارد در شوراي روابط خارجي امريكا در پاسخ به سوال هاله اسفندياري مي گويد:‌‌‌"مذاكرات هسته اي تاثير مستقيم بر مسائل داخلي ايران خواهد داشت و در صورت شكست مذاكرات، دوستان او انتخابات مجلس اينده را به جريان غرب ستيز واگذار خواهند كرد‍"‍‍‍
 
و اينگونه بازي مي كند با منافع ملي به بهاي پيروزي در رقابتهاي داخلي! حال به عقب برگرديم به سال 91 در زمانيكه مذاكرات آلماتي 2 در جريان بود، آنجا وقتي طرف غربي قول مي دهد كه در ازاي تعليق غني سازي 20 درصد و سايت فردو، تحريم پتروشيمي را لغو كند، يك ديپلمات انقلابي كه سياست را با تقوا پيوند زده حاضر نميشود كه منافع ملي كشور را فداي منافع حزبي و سياسي كند لذا با فعالان اقتصادي در بخش پتروشيمي جلسه اي برگزار مي كند و وقتي متوجه مي شود لغو اين تحريم هيچ تاثيري بر اقتصاد كشور نمي گذارد از پذيرش اين "آبنبات در برابر در" خودداري مي كند تا منافع ملي كشور به خطر نيفتد. و الا اگر تقواي سياسي نبود با لغزش در اين لغزشگاه سياسي مي توانست با پذيرش پيشنهادهاي 5+1 در زمان انتخابات بگويد "تحريمها ترك خورد" اما وظيفه او دفاع از حقوق ملت بود نه نمايش بازي كردن!
 
 
در اين واقعه تاريخي اما نكته اي ظريف نهفته است، از آنجاييكه يكي از مصاديق تقوا مشورت با اهل خرد براي اصلاح امور مي باشد و قران كريم در ايه 38 سوره شوري "وَ الَّذِينَ استَجَابُوا لِرَبهِمْ وَ أَقَامُوا الصلَوةَ وَ أَمْرُهُمْ شورَى بَيْنهُمْ وَ مِمَّا رَزَقْنَهُمْ يُنفِقُونَ " نيز به ان اشاره كرده، لذا جناب جليلي در همين آلماتي2 وقتي با پيشنهاد رفع تحريم هاي صنعت پتروشيمي از طرف غرب مواجه مي شود بر اساس مديريت كارشناسي محور و مشورت پذير با جلسه  و مشورتي كه با فعالان اقتصادي در بخش پتروشيمي برگزار مي كند متوجه مي شود كه لغو اين تحريم هيچ تاثيري بر اقتصاد كشور نمي گذارد لذا از اين پيشنهاد صرف نظر مي كند! در حاليكه تيم مذاكره كننده فعلي با بي اعتنايي به ديدگاه ها و انتقادات منتقدان دلسوز و عمل نكردن به فرامين رهبري در باب مشورت با منتقدين  در نهایت توافقی را رقم زد که امروز خود مسئولان دولتی تاکید می کند دستاورد آن برای ملت «تقریبا هیچ» بوده است!
 
از ديگر مصاديق تقواي سياسي عمل به فرامين ولي امر مي باشد، وقتي ولي امر در تمام مدت مذاكرات هسته اي بنا به دلايلي از تيم مذاكره كننده هسته اي حمايت مي كند بر مسئولين نيز واجب است تا مذاكرات را به موضوعي سياسي و حزبي تبديل نكرده و براي حفظ منافع ملي از تيم مذاكره كننده حمايت كنند و انتقادها نيز در چارچوبي سازنده باشد نه عقده گشائي هايي حزبي! لذا در كوران مذاكرات هسته اي وقتي دانشجويي درجمع دانشجويان دانشگاه شيراز درباره توافق ژنو نظر سعيد جليلي ديپلمات اسبق هسته اي را جويا مي شود او در جواب چنين مي گويد:
"بايد اجازه دهيم تيم مذاكره كننده هسته اي در چارچوب اصل نرمش قهرمانانه برنامه هاي خويش را به پيش ببرند و همه در مسير گرفتن حق ملت به انها كمك كنيم."
و در ادامه چنين مي گويد: "در چند ماه گذشته بناي من بر اين بوده است كه درباره انچه امروز جريان دارد نكات مدنظر را به دوستان (تيم مذاكره كننده) منتقل كنم و با پرهيز از طرح علني اين مباحث فضاي كشور را نگران نكنم."
 
اين موضع جناب جليلي با واكنش جالب خبرگزاري بلومبرگ روبرو شد كه در گزارشي نوشت:
" سعيد جليلي نامزد سابق رياست جمهوري و مذاكره كننده هسته اي پيشين ايران اخيرا گفته است، همه بايد از تيم مذاكره كننده هسته اي براي رسيدن به اهداف حمايت كنند، به گفته جليلي مذاكرات هسته اي يك موضوع ملي و فراتر از بحث هاي سياسي و جناحي است."
آری! در بحبوبحه توافق ژنو در حاليكه خيل هوادارانش در دانشگاهها انتظار نقد اين توافق را از جانب او داشتند اما او هيجان زده نشد! عده و عده جمع نكرد و در پنهان و خفا نيز بر عليه تيم مذاكره كننده سخني نگفت و تنها درباره اصول كلي نظام و تقابل با استكبار سخن گفت! و باب انتقاد از برجام را زماني گشود كه مجلس براي بررسي برجام از او دعوت به عمل اورد و آنجا بر حسب وظيفه در گزارشي 12 ساعته به خلل و فرج برجام اشاره كرد.
 
اين يادگار دوران دفاع مقدس نه امروز كه در ايام انتخابات هم به رسم ادب كمترين بد اخلاقي را نسبت به كانديداهاي رقيب نداشت و صرفا به بيان ديدگاههاي خود پرداخت تا جاييكه حسین دهباشی سازنده فیلم انتخاباتی روحانی در سال92 چنين گفت: "من از خود آقای روحانی شنیدم که صادق ترین و پاک ترین فرد در بین همه ی ما آقای جلیلی است" (این فیلم را از اینجا ببینید)
 
 ‌او سياستمداري است كه اخلاق را با تقوا درهم اميخته لذا به دنبال «اقناع» مردم است نه «اغوا» ي آنها! انهايي كه به دنبال اغواي مردم بودند با طرح شعار حل مشكلات اقتصادي در صد روز و شش ماه و دوسال در حالي از هم سبقت مي گرفتند كه در همان ايام در يكي از جلسات اقتصادي ستاد سعيد جليلي كه با حضور خودش و جمعي از اقتصاددانان و خبرنگاران برگزار مي شد در پاسخ به يكي از اقتصاددانان كه به او پيشنهادي با اين مضمون داد كه اگر شما فلان مساله را به عنوان يكي از وعده هاي اقتصادي تان مطرح كنيد در جلب آراي مردم موثر است، جليلي اينطور پاسخ داد:
 
"من نيامده ام كه با وعده هاي نشدني (اغواي مردم) از مردم راي بگيرم، حتي اگر قرار باشد كاري را انجام دهم كه در كوتاه مدت به ضرر من ولي در دراز مدت به نفع جامعه و اقتصاد كشور باشد همان را انجام مي دهم."
 
اخلاق، تقوا و منش او در سالهاي اخير تداعي كننده اين جمله معروف پرفسور درخشان مي باشد كه گفته بود: "يكي از بزرگترين كارهايي كه جليلي مي تواند انجام دهد اين است كه فرهنگ سياسي كشور را تغيير دهد."
 
امروز لزوم تغيير در فرهنگ سياسي كشور بيش از بيش حس مي شود، چرا كه فرهنگ مانند هوايي است كه نفس مي كشيم، خواب را از چشمان رهبر انقلاب ربوده و در منظر ايشان حتي از اقتصاد نيز مهمتر است. لذا براي تغيير اين فرهنگ سياسي آلوده، به يك انقلابي مودب و باهوش كه اهل سروصدا، جنجال سازي و بگم بگم و افشاگري هاي  كوركورانه نباشد نياز است، كسي كه تمام هم و غمش رفع مشكلات مردم و سوق دادن آنها به سمت گفتمان انقلاب اسلامي باشد.


دیدگاه کاربران

امیر مؤمنان علی(ع) از سیاست های مزوّرانه سیاسی کاران، پیوسته نقد می کرد و می فرمود:

«هیهات! لولا التقی لکنت أدهی العرب؛ اگر پارسایی نبود من داهی ترین و زیرک ترین عرب بودم.»


جناب زاهد لطفا به صورت خلاصه بفرمایید خروجی تقوای سیاسی جناب آقای جلیلی در مذاکرات هسته ای چه بود؟

دستاوردش همانهایی بود دولت روحانی در آن بتون ریخت و آنها را تعطیل کرد ولی عرضه نداشت با این عقب نشینی ها تحریم ها را لغو کند. دستاورد جلیلی قدرت گرفتن کشور در برابر 1+5 بود

زنده باد دکتر جلیلی

 

 

 

 

 

دروپال طراحی سایت