هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 26 بهمن 1395 ساعت 11:03 2017-2-14 11:03:12
شناسه خبر : 266105
مشاور جدید امنیت ملی کاخ سفید یکی از افرادی است که نقش کلیدی در اشغال فاجعه‌بار عراق و شکنجه زندانیان عراقی در زندان «ابوغریب» داشته است.

 

فارس:  «مایکل فلین» ساعاتی پیش از سمت خود بعنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید استعفا کرد و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، «جوزف کیت کلاگ» را بعنوان جانشین فلین منصوب کرد.
کلاگ یک ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا است که نقش کلیدی در اشغال فاجعه‌بار عراق داشته است.
پایگاه تحلیلی «نیشن» چندی پیش گزارش کرد که کلاگ نقش کلیدی در اشغال فاجعه‌بار عراق توسط آمریکا داشته است زیرا در آن هنگام به عنوان مدیر عملیات‌های ائتلاف موقت عراق (CPA) فعالیت داشت که بعد از حمله 2003 به عراق، اداره کشور را برعهده داشت.
تا همین چند وقت اخیر، کلاگ بعنوان معاون رئیس طرح‌های راهبردی شرکت «Cubic»فعالیت داشت که آموزش‌های رزم زمینی و دیگر پشتیبانی‌های فنی را در اختیار پنتاگون قرار می‌داد. قبل از آن نیز بعنوان رئیس «آبراکساس» فعالیت داشت که یکی از شرکت‌های تابعه «کیوبیک» است که توسط عوامل سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» پایه گذاری شد.
در سال 2012، آبراکساس به دلیل تولید یک ابزار قوی جاسوسی به نام «TrapWire» توسط رسانه‌ها زیر ذره‌بین قرار گرفت.
طبق این گزارش، از سال 2005 تا 2009، کلاگ یکی از مدیران ارشد شرکت بین‌المللی CACI بود، شرکتی که بازجویانی را ارائه و فراهم می‌کرد که زندانیان عراقی را در زندان نظامی آمریکا در «ابوغریب» مورد آزار و شکنجه قرار می‌دادند.
گزارش‌ها حاکی از آن است که کلاگ به مدت 20 سال در ارتش آمریکا در حین دهه 1960 فعالیت داشته است و در جنگ ویتنام نیز حضور داشته است و در سال 2003 به کار نظامی خود بعنوان مدیر فرماندهی، کنترل و ارتباطات و ستاد مشترک ارتش آمریکا پایان داد.
این گزارش نوشته است که کلاگ نقش مهمی در اشغال فاجعه‌بار عراق داشته است. وی در ائتلاف موقت عراق مدیریت ارشد عملیات بازسازی برای پائول برمر، دستیار هنری کیسینجر و رامسفلد برای اشغال عراق ایفا می‌کرد.
 


x