هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 26 بهمن 1395 ساعت 09:32 2017-2-14 09:32:02
شناسه خبر : 266087
مشاور امنیت ملی ترامپ به دلیل اتهامات مطرح شده علیه وی، از سمت خود استعفا داد.

به گزارش  سی ان ان، «مایکل فلین»، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، به دلیل اتهامات مطرح شده علیه وی در خصوص ارتباط با سفیر روسیه پیش از مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید آمریکا، از سمت خود استعفا کرد.

استعفای وی در حالی مطرح شد که پیش از این اتهاماتی مبنی بر ملاقات وی با سفیر روسیه در واشنگتن پیش از مراسم تحلیف ترامپ افشا شد. گفته می شود وی درخصوص احتمال لغو تحریم های آمریکا علیه مسکو با سفیر روسیه بحث و گفتگو کرده است.

مایکل فلین در استعفانامه خود با اشاره به "اطلاعات ناقص" مطرح شده درخصوص ارتباط وی با سفیر روسیه نوشت: «من از رئیس جمهور و معاون وی صادقانه عذرخواهی می کنم. در حالی استعفای خود را تقدیم می کنم که افتخار خدمت به ملت و مردم آمریکا را در چنین موقعیت برجسته ای داشتم.»

وی در ادامه افزود: «می دانم که با رهبری قدرتمند دونالد ترامپ و معاون وی، مایک پنس، و تیم فوق العاده ای که گرد هم آورده اند، این دولت یکی از بهترین دولت های تاریخ آمریکا خواهد بود.»

مشاور امنیت ملی ترامپ در حالی از سمت خود کناره گیری کرد که تنها یک ماه از آغاز کار وی در دولت جدید آمریکا گذشته بود. همین امر موجب شد وی یکی از کوتاه ترین دوره های مشاور امنیت ملی آمریکا در طول تاریخ این کشور را به خود اختصاص دهد.

کاخ سفید نیز «کیت کلاگ» را موقتا به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ معرفی کرد. وی پیش از این سمت ریاست شورای امنیت ملی را بر عهده داشت. 

یک مقام ارشد دولت اظهار کرد «کیت کلاگ»، «دیوید پترائوس» و «باب هاروارد» گزینه های احتمالی برای کسب سمت مشاور امنیت ملی آمریکا هستند.

استعفای ناگهانی فلین نشان دهنده وجود بی نظمی و اغتشاش در بالاترین سطوح دولت جدید آمریکا است؛ دولتی که در هفته های نخست آغاز به کار خود شاهد بحث و کشمکش میان مشاوران و مقامات ارشد خود بود.

«فلین» با اعتراف به گفت‌وگوی محرمانه درباره تحریم‌های روسیه، عذرخواهی کرد
مشاور امنیت ملی کاخ سفید با اعتراف به گفت‌وگوی محرمانه خود با سفیر روسیه درباره تحریم‌های ضدروسی در روزهای پایانی دوره ریاست‌جمهوری «باراک اوباما» از این بابت عذرخواهی کرده است.

یک مقام کاخ سفید که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد، «مایکل فلین» که مدتی است پس از انتشار گزارش روزنامه «واشنگتن پست» درباره گفت‌وگوی محرمانه‌اش با سفیر روسیه درباره تحریم‌های ضدروسی آمریکا پیش از مراسم تحلیف «دونالد ترامپ» در کاخ سفید، مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است، در مکالمه‌ای تلفنی با پنس معاون رئیس‌جمهور آمریکا ضمن اعتراف به انجام این گفت‌وگوی محرمانه، از این بابت عذرخواهی کرد.

بنا بر گزارش «یو اس ای تودی»، با این وجود، «کلی‌آن کانوی» دستیار کاخ سفید اعلام کرد که «مایک فلین» اعتماد کامل رئیس‌جمهور آمریکا را دارد.

دستیار کاخ سفید گفته است که فلین صرفا به خاطر نمی‌آورد که آیا چنین گفت‌وگویی پس از اعمال تحریم‌های اخیر علیه روسیه در روزهای پایانی دوره ریاست‌جمهوری «باراک اوباما» انجام شده است یا خیر.

معاون رئیس‌جمهور آمریکا صراحتا این مسئله را رد کرده و گفته که فلین درباره تحریم‌ها با سفیر روسیه در آمریکا،‌ آن هم پیش از مراسم تحلیف ترامپ در کاخ سفید،‌ صحبتی نکرده است.

حالا مقامات کاخ سفید می‌گویند، فلین شاید در دیدار با سفیر روسیه درباره این تحریم‌ها نیز گفت‌وگو کرده باشد اما صددرصد مطمئن نیست.

گفتنی است «میجر گارت» خبرنگار ارشد تلویزیون سی بی اس نیوز آمریکا روز دوشنبه گزارش داد  «استفان میلر،» مشاور سیاسی کاخ سفید عمل غیر قابل دفاع «مایکل فلین» برای برقراری ارتباط با سفیر روسیه را بررسی کرده و این کار باعث انزوای فلین از دایره همکاران ترامپ شده است

گروه همکاران ترامپ اقدام فلین برای تماس گرفتن با سفیر روسیه در واشنگتن در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما و دادن قول مساعد برای برداشتن تحریم اقتصادی علیه روسیه در صورت به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در واشنگتن، را خیانت دانسته و معتقدند روابط فلین با مایک پنس، معاون رئیس جمهور را خراب کرده است.

این خبرنگار ارشد تلویزیون آمریکا مستقر در کاخ سفید می گوید: دو منبع در کاخ سفید به من گفته اند که مایک پنس، معاون رئیس جمهور فکر می کند فلین با تماس با سفیر روسیه در دوره ریاست جمهوری اوباما به گروه ترامپ خیانت کرده است.

یکی از منابع کاخ سفید به تلویزیون سی بی اس نیوز گفت: پنس به فلین اعتماد کرده بود اما اکنون می بیند اشتباه مهلکی با اعتماد به فلین مرتکب شده است.x