هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 12 شهريور 1398
ساعت 08:45
به روز شده در :
دوشنبه 25 بهمن 1395 ساعت 11:37 2017-2-13 11:37:15
شناسه خبر : 266007
اسلام مكتبی است كه ادعاي تضمين سعادت ابدي را در دنيا و آخرت براي انسان ها دارد. زيرا مكاتب ديگر يا مادي هستند و بالتبع ابديت و جاودانگي انسان را رد مي كنند و يا الهي هستند و به نوعي جاودانگي را مي‌پذيرند، اما برنامه كاملي براي تامين سعادت اين زندگي جاودانه ندارند. اما اسلام «ابدي» و «جهان شمول»، و كتاب او «جهانی» و جاودانه و مخاطب او همه افراد بشرند.  به تبع آن، انقلاب اسلامی ایران و نظام جمهوری اسلامی نیز برآمده از اسلام ناب محمدی(ص) است و به صراحت سخنان حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری هر چه داریم از اسلام داریم و باید همه سیاست های ما، قوانین ما، زندگی ما و جامعه‌ی ما اسلامی باشد از جمله نهاد خانواده‌ی ما. اسلام ازدواج و تشکیل خانواده را عامل اصلی پیدایش و بقای جامعه بشری تشخیص می‌دهد،  تشویق به ازدواج و نترسیدن از فقر و تنگدستی می‌نماید و آمیزش جنسی زن و مرد را از غیر راه ازدواج(دائم و موقت) به کلی ممنوع کرده است.  پيامبر خدا صلى الله عليه و آله می‌فرمایند: در اسلام، هيچ بنايى ساخته نشده كه نزد خداى بزرگ، محبوب تر از بنای ازدواج باشد ؛  ازدواج كنيد، زيرا من در فرداى قيامت، به افزونىِ شما بر ديگر امّت ها مى نازم ، حتّى به جنين سقط شده اى كه با حالت قهر و ناراحتى، بر در بهشت می‌آيد و به او گفته مى شود : «به بهشت ، در آى!» و او مى گويد : «نه. وارد نمى شوم تا پدر و مادرم پيش از من در آيند.» 
 
از این حیث خانواده نهادی موثر و مهم برای هر جامعه ای محسوب می‌شود و کارکردهای آن سلامت و بقای جامعه را تضمین می‌کند و لذا خانواده‌ی اسلامی-ایرانی نقشی بسزا و غیر قابل جایگزین دارد. در چندماهه‌ی اخیر با ابلاغ سیاست های خانواده از طرف مقام معظم رهبری سعی در حفظ، تقویت و ارتقاء هرچه بیشتر این نهاد شده است.‌
 
اما متاسفانه علیرغم اهمیت و تاکیدات فراوان اسلام و رهبران نظام بر موضوع خانواده‌ی اسلامی و تاثیرات فراوان آن برای جامعه به صورت مستقیم و غیر مستقیم، دیروز از امضای یادداشت تفاهمی میان ایران و سوئد با موضوع «زن و خانواده» خبردار شدیم که از یک سو تعجب انگیز و از سویی دیگر جای بسی تفکر و تامل دارد:«همکاری در زمینه زنان و خانواده». در اینجا این سوال بوجود می‌آید که چرا سوئد؟ مگر این کشور به اصطلاح پیشرفته چه مزیتی در این موضوع برای ما، که یک کشور اسلامی و انقلابی هستیم، دارد؟ سوئد چه کمکی می خواهد به ما در موضوع زن و خانواده بکند؟ مگر اسلام ما نقص و یا کاستی ای دارد که ما به کفار مراجعه می کنیم؟ مگر در آیات قرآن از رجوع به کفار منع نشده ایم؟ مگر دولتمردان ما دین ندارند و مبانی اسلام را نمی دانند؟ مگر آن ها آیه نفی سبیل را نخوانده اند؟ که در موضوعی به این مهمی و حساسی به کفار رجوع می کنند؟
 
با تحقیق و بررسی کوتاه از موضوع زن و خانواده در سوئد با داده هایی مواجه می شویم که هیچ گونه سنخیتی با فرهنگ اسلامی کشور ما  ندارد. برای مرور برخی از این داده ها به کتاب مردم سالاری و رفاه اجتماعی در سوئد  و دیگر منابع مراجعه می کنیم. 
 
مطابق با این کتاب، شکل ازدواج و تشکیل خانواده در سوئد دستخوش تغییرات زیادی شده است و از دهه ی 1960 میزان ازدواج های رسمی و کلیسایی به شدت کاهش یافته و اکثر خانواده ها بدون عقد مذهبی تشکیل می شوند (این پدیده که در ایران معروف به ازدواج سفید یا هم باشی است) علت این امر افزایش فرزندان ناشی از ازدواج های غیر رسمی و غیر کلیسایی بود که قانون گذاران را مجبور به ایجاد نوع جدیدی از قوانین در ازدواج کرد به طوریکه در وهله اول زوج هایی که بدون هیچ گونه رسمیت و عقدی زندگی می کردند به عنوان خانواده شناخته می شدند و فرزندان ناشی از این ازدواج ها نیز مجاز شمرده می شد و در کنار آن نیز پخش وسایل جلوگیری از بارداری و سقط جنین نیز در جامعه جایز بود. در حال حاضر در سوئد سالانه بین 30 تا 40 هزار سقط جنین صورت می گیرد. و اگر دختری زیر 18 سال برای سقط جنین به کلینیکی مراجعه کند، آن ها موظفند به خواست او احترام بگذارند و با توجه به شرایط جسمی و روانی دختر، برای سقط جنین و یا نگهداری جنین تصمیم بگیرند. به علاوه هرگاه زنی باردار شود، بدون توجه به اینکه در چه رابطه ای باردار شده، مورد حمایت قانون قرار می گیرد و از خدمات بهداشتی و درمانی بهره مند می شود و از کمک های مالی شهرداری بهره مند می شوند تا زندگی راحتی داشته باشند. طبق قانون در سوئد، فرزند به مادر متعلق است و نام خانوادگی او روی کودک قرار می گیرد مگر به درخواست مادر نام خانوادگی دیگری انتخاب می شود. 
 
طبق موارد مطروح، سوئد در کنار سایرکشورهایی با چنین وضعیتی، در حال تبدیل شدن به بزرگترین مرکز حرام زاده‌ها می باشد که در نبرد نهایی حق و باطل این افراد نقش آفرینند، اما جای بسی تعجب و تاسف دارد که ما با وجود اسلام و گنجینه غنی قرآن و اهل بیت چنین تفاهمات و توافقاتی با چنین کشوری امضا می کنیم. و معلوم نیست این دولتمردان و سیاست گذارانش در امر خانواده و نظام زوجیت چه بلایی قرار است بر سر خانواده در ایران بیاورند، اما آنچه از شواهد و عملکرد بانوی لیبرال و ضد زن و خانواده دولت، یعنی خانم مولاوردی، پیداست؛ کمر بسته اند بر زدن ریشه نظام زوجیت و خانواده در ایران اسلامی و جای بسی تعجب از علما، صاحبان تریبون و نمایندگان مجلس است که در آشفته بازار برجام بازی گیر کرده اند و متوجه ضرباتی که بر پیکره ی این نهاد و نظام زوجیت در حال وارد شدن است، نیستند؛ چرا که اگر نظام زوجیت و خانواده در کشوری اسلامی زمین بخورد، آن جامعه و نظام از هم خواهد پاشید، به مانند بلایی که سر اسپانیا در عهد اسلامی آن آمد و هم اکنون ما دچار آن هستیم.