هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 6 تير 1398
ساعت 05:42
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 15 دى 1395 ساعت 16:22 2017-1-4 16:22:35
شناسه خبر : 263457
آقای روحانی سلام
 
کشور ما مثل همه جای دنیا چاله و چاه های خودش را دارد. از برخی کشورها کمتر، از بسیاری بیشتر. اما نمی دانم ایا در سایر کشورها هم شرایط به اینگونه است که مردم مجبور باشند برای هر دست انداز فرهنگی یا اقتصادی، به رهبر و رئیس جمهورشان نامه بنویسند یا خیر؟
 
 به هرحال من از بابت نوشتن این نامه به شما و  " نداشتن چاره ای دیگر " به اندازه خود شما و هر انسان فهیم دیگری متاسفم. 
 
1: دیروز دوستان دغدغه مند حوزه محیط زیست و انان که پیوند عمیق فجایع محیط زیستی با گسترش اسیبهای اجتماعی را درک می کنند یعنی اهالی علوم اجتماعی  شاهد اتفاق ناروایی بودند. فیلم مستند مادرکشی ساخته جناب کمیل سوهانی یک روز قبل از پخش در تلویزیون توقیف شد. 
{ مستند «مادرکشی» نگاهی آسیب شناسانه به وضعیت حکمرانی آب در ایران دارد. این فیلم با رویکردی پژوهشی می کوشد ضمن به تصویر کشیدن مظاهر و نتایج بحران آب، علل مختلف بوجود آمدن این بحران در ایران را بررسی ‌کند.
سدسازی های بی رویه، دخالت در اکو سیستم طبیعی، حفر بی رویه چاه های عمیق، انتقال آب بین حوزه های آبریز،  از بین رفتن منابع آب زیرزمینی، بهره وری پایین و برنامه ریزی غلط در کشاورزی، جایگزینی مدیریت متمرکز دولتی به جای مدیریت مردمی و بومی، از مواردیست که در این مستند در تحلیل دلایل بحران آب به آن پرداخته می شود.}
 
2: علت این توقیف #فشار وزارت نیرو و به طبع عدم رضایت مرکز بررسی های نهاد ریاست جمهوری به عنوان سفارش دهنده این فیلم بود. من هر چند در عدم استقلال صدا و سیمای خودمان شک ندارم اما اینبار روی سخنم تنها با شماست. شمایی که منتقد وجود گروه های فشار در میان ملت هستید و امدید که دولت ما #نهادفشار نباشد. شما که دغدغه شفافیت داشته و می فرمایید به فهم مردم باور دارید. شما که امدید جامعه را از تک صدایی نجات بدهید. سکاندار اداره کشور شدید تا اعتدال و تکریم مردم سرلوحه کار دولت قرار گیرد.
 
3: به وزیر نیرو بفرمایید مردم می دانند تمام فجایع محیط زیستی که امروز دامنگیر ایران شده در طی این چند سال ریاست جمهوری شما به وجود نیامده!. مردم متوجه هستند که هامون پانزده سال است که خشکیده. دریاچه ارومیه بیش از ده سال است که در شرایط بحرانی است. می فهمند خشک شدن اکثر تالاب های ایران تقصیر شما و دولت شما نیست. مردم خیلی می فهمند!. حتی این را می فهمند که چند ماه مانده به انتخابات ممکن است با پخش اینگونه اثار بهانه دست مخالفان سیاسی شما بیفتد و سعی در سیاه نمایی کارنامه محیط زیستی شما داشته باشند. ولی رشد فکر اجتماعی و گفتمان سازی عمومی برای #نجات_ایران از فاجعه ی  پیش رو به پرداخت چنین هزینه های کوچکی میارزد. ضمن اینکه همین الان هم برای دولت شما خوب نیست که بگویند { دولت فیلم انتقادی ساخت خودش را هم تحمل نکرد! } 
 
4: مرکز بررسی ها، زیر نظر شماست. پس طبیعی است که این خواسته را از شما داشته باشم تا دستور همکاری و اجازه پخش ان را به رسانه ملی بدهید. حقیر نه به عنوان یک فیلمساز که از هم قبیله خودش دفاع کند و نه حتی به عنوان کسی که در حوزه بحران های محیط زیستی و  موانع توسعه روستایی اثاری داشته است بلکه به عنوان یک ایرانی که دغدغه ی رفع یا کاستن از اسیبهای اجتماعی را دارد از شما می خواهم اجازه بدهید صدای فریاد محیط زیست ما که در فیلم مادر کشی به خوبی پژواک شده است به گوش فرد، فرد ملت ایران برسد.
 
5: اقای روحانی این سنت سیاست مدارانه ی شش ماه سکوت و عدم نقد رسانه ای تا رسیدن به زمان انتخابات را شما بشکنید . باعث شوید حوزه مسائل سیاسی چنبره خودش را از سایر حوزه ها که در ان بیست سال عقب هستیم بردارد. و پایش را تا حد گلیم خودش دراز کند. همه می دانیم در روزگاری که یک وبلاگ نویس اگر در گوشه خانه اش چیزی بنوسید حتما به گوش صاحبان امر خواهد رسید، این چند سطر نوشته نیز به دست شما می رسد. 
 
اگر اشتباه نکرده باشم شما جایی فرمودید رسانه نباید میلی باشد بلکه باید ملی باشد. دوست دیگری هم جایی نوشته بود درد را از هر طرف بخوانی درد است!. عرض میکنم فشار از هر طرف که بیاید فشار است و میل از هر سو که باشد میل است.
 
با احترام
یاسرعرب