هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 6 دى 1395 ساعت 16:59
دوشنبه 6 دى 1395 16:48 ساعت
2016-12-26 16:59:47
شناسه خبر : 262785
رییس اداره شبکه فراهم آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شمار بیماران نیازمند عضو پیوندی در کشور 25 هزار نفر است و روزانه هفت تا 10 بیمار نیازمند دریافت عضو در نوبت انتظار فوت می شوند.
خبرگزاری ایرنا: کتایون نجفی زاده روز دوشنبه در نخستین دوره کشوری پشتیبانی مراکز فراهم آوری اعضای پیوندی در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار کرد: با توجه به جمعیت 80 میلیون نفری ایران، حدود 16 هزار نفر در سال به دلیل تصادف جان خود را از دست می دهند، پنج تا هشت هزار نفر در سال نیز دچار مرگ مغزی می شوند و 2 هزار و 500 تا چهار هزار عضو قابل اهداست.
 
وی افزود: در ایران سالیانه 800 نفر عضو اهدا می کنند و آمار رضایت به اهدای عضو 70 درصد است.
 
نجفی زاده ادامه داد: این در حالی است که در سال 84 با جمعیت حدود 70 میلیون نفر، آمار رضایت به اهدای عضو پنج درصد بود و سالیانه حدود 120 نفرعضو اهدا می کنند.
 
این مسئول وزارت بهداشت در خصوص وضعیت کشوری اهدای عضو در دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: این دانشگاه پارسال با 24 مورد اهدای عضو رتبه 23 کشور و تا پایان پائیز امسال با 26 مورد اهدای عضو رتبه کشوری 14 را کسب کرده است.
 
وی اضافه کرد: هر فرد مرگ مغزی با اهدای اعضا و نسوج خود می تواند جان یک تا هشت نفر را از مرگ نجات دهد و یک تا 53 نفر را از معلولیت برهاند.
 
رییس اداره شبکه فراهم آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: با وجود فرهنگ ایثار گونه و تائید ولی فقیه و مراجع اما هنوز به حد مطلوب نرسیده ایم و باید فرهنگ سازی به شکل قوی تری صورت گیرد.
 
وی افزود: نبود وجود سیستم و شبکه هماهنگ و فراگیر و نیاز به نهادینه سازی و فرهنگ سازی اهدای عضو از جمله مشکلات در این زمینه است.
 
نجفی زاده ادامه داد: مراکز پیوند قلب و ریه در تهران مستقر هستند و افراد نیازمند به اهدای عضو به عنوان مثال از جنوب کشور باید به تهران مراجعه کنند و در صورت به موقع مراجعه کردن نیاز به اقامت و کنترل شدن دارند لذا راه اندازی مراکز جامع و قطب های پیوند اعضا در کشور و از جمله در اهواز ضروری است و بیمارستان اهدای عضو و پیوند اعضا نیز باید احداث شود. 
 
* هر سه ساعت یک ایرانی در نوبت انتظار دریافت عضو فوت می کند
 
قائم مقام اداره پیوند اعضای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این آیین اظهار کرد: هر سه ساعت، یک نفر ایرانی در نوبت انتظار دریافت عضو جان خود را از دست می دهد.
 
امیر قبادی افزود: پایه های اصلی اهدای عضو، ساختاری، فرهنگی و علمی هستند که بعد فرهنگ سازی و نقش رسانه ها به ویژه صدا و سیما پررنگ تر و تاثیر گذارتر است.
 
وی ادامه داد: عناصر مهم در اهدای عضو خانواده، مسئولان، جامعه پزشکی، سازمان های مردم نهاد، رهبران دینی، نام آوران، خیرین و ارگان های فرهنگ ساز هستند که باید در اهدای عضو ورود کنند.
 
قبادی گفت: جامعه علوم پزشکی به تنهایی با تمام تلاش خود 20 درصد در راستای تشویق مردم به اهدای عضو نقش دارد پس اگر اهدای عضو یک منطقه در دنیا بالا برود تنها نقش دانشگاه نیست بلکه به صورت عمده کار فرهنگ سازی توسط رسانه ها قابل تقدیر است.
 
قائم مقام اداره پیوند اعضای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: تمام مسئولان مربوطه و حتی خیرین دست به دست هم دهند تا با فرهنگ سازی رضایت به اهدای عضو افزایش یابد.
 
وی ادامه داد: سهم خیرین از مسئولان بیشتر است و اگر آنها نباشند نظام سلامت بر زمین مانده است.
 
قبادی بیان کرد: اگر آمار رضایت به اهدای عضو از پنج درصد در سال 84 به 70 درصد کنونی رسیده و 14 برابر شده فقط به دلیل فرهنگ سازی با همکاری اصحاب رسانه و هنرمندان است.
 
نخستین دوره کشوری پشتیبانی مراکز فراهم آوری اعضای پیوندی استان ها به منظور ارتقای سطح دانش ، نگرش و نیز توانمندی های تئوری و عملی دست اندرکاران مختلف در اهدای عضو در خوزستان به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی اهواز با حضور مسئولان ، اساتید، پزشکان متخصص و مدیران کادر پرستاری و بیمارستان های مختلف استان به مدت هفت روز در این دانشگاه در حال برگزاری است.