هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 15 خرداد 1399
ساعت 22:08
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 23 آذر 1395 ساعت 14:57
سه شنبه 23 آذر 1395 14:37 ساعت
2016-12-13 14:57:32
شناسه خبر : 261727
وقتی تعرفه پایین آید، واردات افزایش خواهد یافت و نتیجه این می شود که تولیدات داخل از بین رود. واردکننده با تعرفه پایین می تواند با تولید داخل رقابت کند و آن را کنار بزند؛ در حالیکه راهکار برای حل مشکلات این صنعت، کاهش هزینه‌های صادرات است تا تشویق شوند به تولید بیشتر. این عمل نعمت زاده، کار وارونه و برعکسی است.
وقتی تعرفه پایین آید، واردات افزایش خواهد یافت و نتیجه این می شود که تولیدات داخل از بین رود. واردکننده با تعرفه پایین می تواند با تولید داخل رقابت کند و آن را کنار بزند؛ در حالیکه راهکار برای حل مشکلات این صنعت، کاهش هزینه‌های صادرات است تا تشویق شوند به تولید بیشتر. این عمل نعمت زاده، کار وارونه و برعکسی است.
گروه اقتصاد - رجانیوز: در حالیکه صنعت پوشک برای واردات بی رویه و البته قاچاق به سختی نفس می کشد، وزارت صنعت به جای انگیزه رقابت تصمیم به کاهش دوباره تعرفه واردات پوشاک گرفته است. موضوعی که کارشناسان و فعالان این صنعت نظرات انتقادی ای درباره آن دارند.
 
به گزارش رجانیوز؛ تعرفه واردات این بار از 75 درصد قبلی به 55 درصد رسیده است. این تعرفه با پیشنهاد وزارت صنعت پایین کشیده و مهمترین هدفی که محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت برای این تصمیم اعلام کرده، مبارزه با قاچاق بوده است.
 
 
سه روز قبل  محمدرضا نعمت‌زاده در هفتمین اجلاسیه دوره ششم  سراسری نمایندگان اتاق اصناف ایران اظهار داشت:
 
«در جایی که احساس کردیم تعرفه مانع ورود رسمی است مثل پوشاک. ببینید پوشاک 75 درصد تعرفه داشت. چون گروه ده بود، دو برابر حساب می‌شد. کسی علاقه نداشت. ما این را از گروه ده به پایین آوردیم. بعد 75 را 55 کردیم. هنوز هم معتقدیم که جا دارد کاهش دهیم. منتها شماها گاهی اعتراض می کنید که چرا نعمت زاده تعرفه ها را پایین می آورد. ما در حاکمیت باید همه را بتوانیم متعادل کنیم.»
 
نعمت زاده معتقد است تعرفه پوشاک باز هم باید کاهش پیدا کند. کاهش تعرفه‌ای که شاید کار قاچاقچیان را سخت کند، اما دود این تصمیم بیش از اینکه به چشم قاچاقچیان رود، به چشم تولیدکنندگان پوشاک می‌رود. تولیدکنندگانی که تا به حال به رقابت با قاچاقچیان می پرداختند، از این به بعد باید رقابت با واردکنندگان انبوه پوشاک را نیز تجربه کنند تا صنعت نیمه‌جان پوشاک کشور، از این دنیا رخت بر بندد. این تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت تیری است که چند نشان را میزند، هم تولید را می خواباند و هم کارگرهای این صنعت را بیکار خواهد کرد.
 
وقتی تعرفه پایین آید، واردات افزایش خواهد یافت و نتیجه این می شود که تولیدات داخل از بین رود. واردکننده با تعرفه پایین می تواند با تولید داخل رقابت کند و آن را کنار بزند؛ در حالیکه راهکار برای حل مشکلات این صنعت، کاهش هزینه‌های صادرات است تا تشویق شوند به تولید بیشتر. این عمل نعمت زاده، کار وارونه و برعکسی است. وقتی تولید در پوشاک صرفه اقتصادی نداشته باشد، تولید کاهش پیدا می کند و صنعت نیاز کمتری به نیروی کار خواهد داشت و این منجر به افزایش بیکاری خواهد شد.
 
از سوی دیگر دولت به جای اینکه ضوابط و روش های قاچاق را به روز کند و جلوی ان را بگیرد، تعرفه را کاهش می دهد که به ضنعت پوشاک لطمه وارد می کند. به همان میزان که تولید کاهش پیدا کند، نخ و پارچه هم کمتر از صمت صنعت بعنوان مواد اولیه خریداری می شود و بعنی بصورت خودکار در همه بخش های تولیدی ضربه اقتصادی وارد خواهد شد و شاهد تعدیل نیروی کار و کاهش سرمایه خواهیم بود. 
 
درست است که یکی از مشکلات صنعت پوشاک در کشور، قاچاق می باشد، اما کاهش تعرفه پوشاک موجب رقابت بین قاچاقچیان و واردکنندگان می شود و فقط منجر به پایین آمدن قیمت‌ها در بازار خواهد شد و در نهایت دردی از تولید داخل دوا نمی کند که هیچ بلکه اوضاع را بدتر هم می‌کند.
 
مجید نامی عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان  پوشاک می گوید:
 
«زمانی که مسئله قاچاق و ورود غیر قانونی کنترل دقیق نشود، این کاهش تعرفه به جلوگیری از قاچاق کمکی نمی‌کند. این تعرفه فقط می‌تواند روی بازار و واردات تأثیر بگذارد. حتی بعضی مواقع کاهش تعرفه منجر به این شده است که آنهایی که غیر قانونی وارد می‌کنند، قیمت خود را کاهش دهند. به طور کلی با کاهش تعرفه در همه زمینه‌ها موافق هستم، ولی وقتی که ما بخواهیم یک‌جانبه این قضایا را نگاه کنیم مسلماً کمک شایانی به ما نمی‌کند. بنابراین برای اینکه تولیدکننده داخلی حمایت شود و یا واردکننده بخواهید کالایش را به راحتی وارد کند یا نکند، تنها با تعرفه گمرکی امکان‌پذیر نیست.»
 
حمیدرضا فولادگر عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به اینکه مشکل صنعت پوشاک فقط قاچاق نیست، می‌گوید این تصمیمات همه آثار قوانینی که برای حمایت از تولید و رفع موانعش گرفته شده است را بی‌اثر می کند و البته هیزمی می شود بر آتش گرفته بیکاری در کشور. وی در این زمینه اظهار داشت:
 
«ممکن است یکی از آثار بالا بودن تعرفه‌ها این باشد که مردم می‌خواهند به قیمت پایین‌تر دسترسی داشته باشند و وقتی تعرفه بالاست، گرایش به جنس قاچاق بیشتر می‌شود. این را ما رد نمی کنیم. اما اینکه آیا واقعاً وجود محصولات پوشاکی که از طریق قاچاق وارد کشور می شود، همه ناشی از تعرفه بالای واردات است؟ مطمئنا عامل‌های دیگری هم دارد. ما باید با مسئولین وزارت صنایع صحبت کنیم و دلایل آنها را بشنویم، ولی تولید داخل لطمه می‌بیند و زمینه افزایش بیکاری فراهم می‌گردد. این همه ما قانون می‌گذاریم برای حمایت از تولید داخل و رفع موانع تولید، ولی با این تصمیم همه آن قوانین بلااثر می‌شود که واقعاً پذیرفتنی نیست. مجلس در این زمینه می‌تواند اعمال نظارتی داشته باشد.»
 
اقتصاد مقاومتی می گوید باید بر سر راه قاچاق سد ایجاد کرد. اما نه به قیمت سهولت واردات با کاهش تعرفه‌ها که باعث آب گرفتگی واحدهای تولیدی شود. درست است که قاچاق یکی از مهم‌ترین مشکلات امروز اقتصاد کشور است؛ اما حادتر از ان آتش گُر گرفته بیکاری است.