هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 8 مهر 1399
ساعت 20:32
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 12 آذر 1395 ساعت 15:12
جمعه 12 آذر 1395 15:01 ساعت
2016-12-2 15:12:06
شناسه خبر : 260771
بر اساس بندي که در متن قانون داماتو (ويرايش 2011) آمده است مفاد اين قانون نهايتا تا 31 دسامبر 2016 ( 11 دي 1395)‌ موثر است و بعد از اين تاريخ مفاد آن متوقف می شود به بیان دیگر عمر قانون داماتو در دسامبر 2016 به پایان می رسد.
بر اساس بندي که در متن قانون داماتو (ويرايش 2011) آمده است مفاد اين قانون نهايتا تا 31 دسامبر 2016 ( 11 دي 1395)‌ موثر است و بعد از اين تاريخ مفاد آن متوقف می شود به بیان دیگر عمر قانون داماتو در دسامبر 2016 به پایان می رسد.

کمیل نقی پور- رجانیوز : سنای امریکا شامگاه پنج شنبه طرح تمدید قانون ISA را با 99 رای مثبت به تصویب رساند تا تنها خودداری رئیس جمهور امریکا از امضای این قانون و وتوی آن باشد که به مثابه سدی در برابر نقض برجام از سوی آمریکا قرار گیرد، هر چند که مرور سیاست های اوباما از زمان اجرای برجام تاکنون بیانگر آن است که وی نیز پازل کنگره و سنا را تکمیل می کند و قانون تحریمی ISA که به داماتو مشهور است بار دیگر علیه ایران وضع میشود.
اما همزمان با اقدام سناتورهای آمریکا در تمدید قانون ISA برخی رسانه ها و کارشناسان داخلی وابسته به دولت به جای آنکه اقدام تحریمی آمریکا علیه ایران را محکوم کنند نوک حمله انتقادات خود را متوجه منتقدان کرده که چرا ادعای نقض برجام از سوی آمریکا با تمدید قانون داماتو را مطرح کردید.
این رسانه ها و کارشناسان ادعا کردند که قانون داماتو اولا قانونی مرتبط با موضوع هسته ای ایران محسوب نمی شود ثانیا این قانون تمدید شده و وضع نشده که نقض برجام به حساب آید. این در حالی است که محمد جواد ظریف 23 خرداد 1395 در مجلس شورای اسلامی صراحتا اعلام کرد که تمدید قانون ISA نقض برجام محسوب می شود با این حال در نظر است در سه گزارش به این ادعاهای غیرفنی این دسته از حامیان دولت پاسخ داده شود.


در اولین قسمت از این سلسله گزارش ها به بررسی چیستی قانون داماتو و تاریخچه آن می پردازیم:
قانون داماتو ـ كندي، يا قانون مجازاتهاي ايران و ليبي 1996، با حضور خانواده‌هاي قربانيان پرواز شماره 103 پان امريكن كه در 21 دسامبر 1988 بر فراز شهر لاكربي منفجر شده بود، بر ضد ايران و ليبي در 15 اوت 1996 امضاء شده است. به‌نظر مي‌رسد كه امريكا با چنين نمايشي (جريان امضاي قانون مجازاتهاي ايران و ليبي) كه در كمتر از يك ماه بعد از انفجار هواپيماي تي ـ دبليو- اي (T.W.A)800 ، در 18 ژوئيه 1996 بر فراز لانگ آيلند به صحنه مي‌آورد قصد ارسال پيامي داشته كه در آن بطور ضمني انفجار اخير را هم به يكي از اين دو كشور (ليبي ـايران) كه از سوي امريكا بعنوان «خطرناكترين حاميان تروريسم درجهان» معرفي شده‌اند نسبت دهد.
اين قانون به نام مبدع آن در مجلس سنای آمريکا، به داماتو شهرت يافته است.
هدف قانون داماتو ، كه شركتهاي اروپايي دارندة روابط تجاري زياد با ايران وليبي رامدّ نظردارد، محروم كردن اين دودولت ازمنابع مالي است ؛ براي اينكه آنها را از ادامه سياست فعلي شان باز دارد. البته مباني توجيهي قانون داماتو-كندي كاملاً در موردهر دو كشور يكسان نيست. اتهامات وارده به ايران خريد تسليحات با قدرت تخريب وسيع وحمايت ازتروريسم بين‌المللي است كه «امنيت ملّي ومنافع سياسي خارجي ايالات متحده رابا خطر مواجه مي‌نمايد».
در واقع هدف اين قانون محروم كردن ايران و ليبي از كسب درآمد لازم براي كمك به تروريسم بين‌المللي و توسعه صنايع نظامي‌شان مي‌باشد.
البته در سال 2006 کشور ليبي از قانون داماتو حذف شد و فقط ايران در ذيل اين قانون قرار گرفت.


تحريم اصلي قانون داماتو
به موجب قانون داماتو ـ كندي « هرگونه سرمايه‌گذاري آتي بيش از 40 ميليون دلاردرسال براي توسعه بخش نفت وگاز در ايران توسط هر شركتي در دنيا» ممنوع مي شود . اين ممنوعيت قابليت تشديد هم داشته و در صورت ادامه آنچه سياست هاي تروريستي از سوي ايران در طي يکسال خوانده مي شود (يعني تا پايان سال 1997) به سرمايه گذاريهاي بيش از20 ميليون دلار نيزگسترش مي‌يابد. بنابراين در حال حاضر اين قانون عليه شرکت هايي است که سرمايه گذاري هاي بالاي 20 ميليون دلار در ايران داشته باشند.
قانون داماتو ـ كندي در شش بخش، شش نوع مجازات براي شرکتهايي که اين قانون را ناديده بگيرند پيش‌بيني نموده است:


مجازات هاي قانون داماتو
1ـ ممنوعيت هرگونه كمك مالي به صادرات ـ واردات و بانك؛
2ـ ممنوعيت صدور هرگونه مجوز صادرات تكنولوژي به نفع شخص مجازات شده؛
3ـ ممنوعيت اعطاي اعتباربيش از10 ميليون دلار توسط يك نهاد بانكي امريكايي به شخص مجازات شده؛
4ـ ممنوعيت مشاركت شركتهاي مالي مجازات شده در سيستم بانكي امريكا يا استفاده ازمنابع دولتي؛
5- ممنوعيت خريد هرنوع كالا يا خدمات ازشخص مجازات شده توسط دولت فدرال؛
6 ـ  ممنوعيت كامل واردات توليدات شخص مجازات شده.
اختيارات رئيس جمهور آمريکا در چارچوب قانون داماتو


قانون از رئيس جمهور مي‌خواهد كه حداقل دو مجازات را درصورت نقض ممنوعيتهاي پيش بيني شده درآن انتخاب كند. رئيس جمهور امكان انجام برخي اعمال محدود را دارد، وآن مواردي است كه تعيين مي‌كند اجراي مجازاتها برضد منافع امريكا باشد.
 برخي مجازاتها هم، در پايان يكسال، تشديد خواهند شد، مگرآنكه رئيس جمهور به كنگره اعلام كند دولتي كه اتباعش بايد مجازات شوند متعهد شده‌است كه خود قواعدي وضع نمايد كه حاوي مجازاتهاي اقتصادي عليه ايران باشد. در اين حال رئيس جمهور مي‌تواند اعمال كليه مجازاتها را در مورد آن دولت متوقف نمايد.
همچنين در قانون پيش‌بيني شده است كه رئيس جمهور مي‌تواند احتمالاً اجراي مجازاتها رابراي سه ماه به تأخير اندازد، مشروط براينكه دولت متبوع شخص مجازات شده «درحال اتخاذ تصميماتي» برضد ايران باشد. اين چيزي است كه قانون داماتو آن را «تلاش ديپلماتيك براي برقراري يك نظام چندجانبه مجازاتها» مي‌خواند (بخش 4 «الف»). زماني كه مجازاتي اعلام شد بايد حداقل براي مدت دوسال اجراشود: اگر شخص مجازات شده براي تبعيت از قانون امريكا تغيير رفتار دهد، اين مدت مي‌تواند كوتاه گردد،امّا نمي‌تواند هرگز كمتر از يكسال شود.
همچنين بر اساس اختياراتي که رئيس جمهور آمريکا دارد ، وي مي تواند اجراي هر قانوني از جمله قانون داماتو را متوقف کند.


تمديد 5 ساله قانون داماتو
بر اساس متن قانون داماتو اين قانون تحريمي هر 5 سال توسط رئيس جمهور آمريکا تمديد مي شود.
بنابراين تاکنون اين قانون سه بار (در سالهاي 2001، 2006، 2011) تمديد شده است. در تمديد قانون در سال 2006 کشور ليبي از متن اين قانون حذف شده است.


عمر  قانون داماتو
بر اساس بندي که در متن قانون داماتو (ويرايش 2011) آمده است مفاد اين قانون نهايتا تا 31 دسامبر 2016 ( 11 دي 1395)‌ موثر است و بعد از اين تاريخ مفاد آن متوقف می شود به بیان دیگر عمر قانون داماتو در دسامبر 2016 به پایان می رسد.


“Sec. 13. Effective date; sunset.
“(a) Effective date.--This Act shall take effect on the date of the enactment of this Act.
“(b) Sunset.--This Act shall cease to be effective on December 31, 2016.

 

درواقع آنچه که در رسانه‌ها از تمدید قانون تحریم ایران بیان می‌شود، عملا وضع یک قانون جدید است. همانگونه که اشاره شد در قانون تحریم ایران آمده است که عمر قانون در دسامبر 2016 به پایان می‌رسد و هیچ شرطی نیز برای تمدید آن در نظر نگرفته است. در نتیجه تمدید قانون تحریم ایران علی‌رغم اسم آن عملا قانون‌گذاری جدید است.

حال سوال اساسي اين است که آيا بندهای قانون داماتو در برجام شامل توقف تحریم ها یا به گقته اعضای تیم مذاکره کننده شامل لغو تحریم ها شده است؟
این موضوع در قسمت دوم گزارش مورد بررسی قرار می گیرد.
 دیدگاه کاربران

مگر همین الآن قانون برقرار نیست ؟! چرا نقض برجام نیست ؟! چون اوباما بندهایی از قانون داماتو که در برجام آمده را متوقف کرده است ... خب الآن قانون را تصویب میکنند و باز رئیس جمهور آن بندها را متوقف میکند ! آیا نفس تصویب قانون نقض برجام است ؟! یا اجرای آن ؟! سناتورها هم گفته بودند قانون را تصویب کردیم که دست رئیس جمهور برای فشار به ایران باز باشد . احتمالا منظورشان این است که هر وقت ایران نقض عهد کرد قانون موجود باشد و سریع بتوانند مجازاتها را اعمال کنند ! با توجه به ضعف شدید متن برجام آیا این استدلال امریکایی میتواند درست باشد ؟!

این وضع نتیجه خوشبینی به آمریکا است حضرات دولت جواب دهند؟

مبارک اقایان صالحی، ضریف و روحانی باشد که قسم وایه می اوردند امریکا مودب شده و ...